کد خبر: 684745
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفتگوی نامه‌نیوز با محمدصادق کوشکی

اصلاحات با پلاک سفیدها می‌آید

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: وقتی پلاک سفیدها رأی بیاورند، به مجلس راه یابند و اعتبارنامه های شان تأیید شود، آن وقت ماهیت خود را نمایان می کنند.

اصلاحات با پلاک سفیدها می‌آید
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: این روزها شاهد هستیم که اصلاح طلبان از یک سو علیه مشارکت در انتخابات موضع می گیرند و از سوی دیگر نیروهای خود را برای پیش ثبت نام در انتخابات ساماندهی می کنند.

محمدصادق کوشکی در گفتگو با نامه نیوز درباره برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان گفت: اصلاح طلبان سناریویی را برای باج گیری از نظام آماده کرده بودند تا همچون دوره گذشته در زمان ثبت نام اصلی نامزدها آن را به اجرا درآوردند اما پیش ثبت نام نامزدها همه برنامه اصلاح طلبان را به هم زد.

وی با بیان اینکه پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان دوره گذشته نیز پای صندوق رأی نیامد و همان زمان نیز سناریوی باج گیری از نظام شکست خورد، افزود: امروز اصلاح طلبان یا باید صادقانه ثبت نام کنند و وارد رقابت سیاسی شوند یا آنکه ثبت نام نکنند. از این رو اصلاح طلبان به افراد پلاک سفید خود رهنمود دادند تا برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نام نویسی کنند.

تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: افرادی که خیلی سابقه و موضع گیری پررنگ سیاسی ندارند و جوان هستند اما به واسطه شغل یا موقعیت اجتماعی شان در شهر خودشان سرشناس باشند، مدنظر اصلاح طلبان هستند تا به میدان بیایند و برای انتخابات مجلس ثبت نام کنند. در عین حال جبهه اصلاحات گارد اوپوزیسیون خود را حفظ کرده است تا به نوعی خودشان را در زمره آشوب گران سال گذشته نشان دهد، بخشی از بدنه اغتشاشگران را به خود جذب کند و در زمان لازم آنها را به نفع پلاک سفیدها پای صندوق رأی بیاورد.

وی با اشاره به سناریوی چندلایه اصلاح طلبان برای مجلس آینده افزود: وقتی پلاک سفیدها رأی بیاورند، به مجلس راه یابند و اعتبارنامه های شان تأیید شود، آن وقت ماهیت خود را نمایان می کنند، کاری که در انتخابات مجلس دهم شاهدش بودیم. جریان اصلاحات این بازی چندگانه را عین سیاست ورزی می داند و به این سبک از بازی افتخار هم می کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اصلاح طلبان اصلا به این باور ندارند سیاستمدار باید شفاف عمل کند، تأکید کرد: آنها در طی ادوار گذشته انتخابات از همین سیاست استفاده کردند و باز هم استفاده می کنند. آنچه مسلم است جریان اصلاحات به هیچ عنوان قصد خداحافظی با قدرت را ندارد اما می خواهد با کمترین هزینه بیشترین سهم از قدرت را به دست آورد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما