کد خبر: 704827
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با محمد مهاجری

قالیباف دوباره رئیس می‌شود

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: آقای قالیباف قطعا با دخالت های بیرونی رئیس مجلس خواهد شد، البته کرسی ریاست او پایه های متزلزل خواهد داشت و مجبور است حرف تندروها را گوش کند.

قالیباف دوباره رئیس می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز: نتیجه دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد؛ فارغ از کُری خوانی های سیاسی جریانات و مجموعه های مختلف برای یکدیگر، تعداد بالای آرای باطله در این انتخابات همچون انتخابات ریاست جمهوری بسیار برجسته و معنادار بود.

محمد مهاجری در گفت‌وگو با خبرنگار نامه نیوز درباره تعداد بالای آرای باطله در انتخابات مجلس گفت: فقط تعداد آرای باطله در تهران قریب به 300 هزار رأی بود. وقتی به آرای منتخب اول نگاه می کنیم فاصله آرای آقای نبویان با آرای صحیح نزدیک به 950 هزار رأی است. همچنین به نسبت 7.5 میلیون نفری که می توانستند در تهران رأی دهند آقای نبویان با ارفاق توانست 8 درصد آرای تهرانی ها را جذب کند.

وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از افراد برگه های رأی را ناقص پر کردند، افزود: با توجه به آنکه برگه رأی در تهران 30 جای خالی دارد، این مسئله نشان می دهد که علاقه مندی مردم به نوشتن نام نامزدهای این دوره در برگه رأی بسیار پایین بود و به اعتقاد من برگه هایی که فقط نام 2 یا سه نامزد در آنها نوشته شده اند نیز فرقی با آرای سفید ندارند.

فعال مطبوعاتی با بیان اینکه یک زمانی در تهران منتخب نخست 2 میلیون رأی داشت، یادآور شد: این دوره از انتخابات آنقدر سطح کاندیداها پایین بود که عمده رأی دهندگان ترجیح دادند به نوشتن نام نهایتا 5 تا 10 نامزد اکتفا کنند، از این رو تکلیف 16 کرسی حوزه انتخابیه تهران در دور دوم انتخابات مشخص می شود.

وی با بیان اینکه مردم تغییر فاز دادند، افزود: البته اگر اصلاح طلبان با تمام قوا نیز وارد انتخابات می شدند وضعیت بهتر از این نمی شد چون جامعه ایرانی به ویژه در کلانشهرها دیگر ذائقه سیاسی ندارد. معتقدم مردم دیگر در فضای سیاسی سیر نمی کنند و نیاز نمی بینند که تحولات و اتفاقات سیاسی را برای تحقق برخی اهداف رصد کنند چراکه این کار را کاملا بی معنا می دانند.

این تحلیلگر درباره ریاست مجلس آینده گفت: آقای قالیباف قطعا با دخالت های بیرونی رئیس مجلس خواهد شد چون در مجلس دوازدهم حتی کسی در تراز آقای قالیباف وجود ندارد. گرچه شخص آقای قالیباف به لحاظ سطح سیاسی، شخصیتی درجه 3 است اما خردمندترین فرد در مجلس دوازدهم محسوب می شود. البته کرسی ریاست او پایه های متزلزل خواهد داشت و مجبور است حرف تندروها را گوش کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها