کد خبر: 706429
تاریخ انتشار :

خشم نخست‌وزیران استرالیا و لهستان از توجیهات تل‌آویو در کشتار امدادگران

​«آنتونی آلبانیز» نخست‌وزیر استرالیا توضیحات رژیم صهیونیستی در مورد کشتار هفت تن از نیروهای امدادی در حمله هوایی غزه، را بد و ناکافی دانست و همتای لهستانی او نیز توضیح فوری و عذرخواهی تل‌آویو را خواستار شد.

خشم نخست‌وزیران استرالیا و لهستان از توجیهات تل‌آویو در کشتار امدادگران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا، رژیم صهیونیستی سه‌شنبه مدعی شد که به اشتباه نیروهای خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» را کشته است و بعد از آن موجی از محکومیت گسترده جهانی از سمت ایالات متحده و دیگر کشورها مطرح شد. هفت کشته‌شده حملات روز دوشنبه از این نهاد، شامل شهروندان استرالیا، انگلیس و لهستان و همچنین فلسطینی‌ها و یک شهروند دوتابعیتی ایالات متحده و کانادا بودند.

 

آلبانیز در یک کنفرانس مطبوعاتی در سیدنی گفت: ما باید پاسخگویی در مورد نحوه وقوع آن واقعه داشته باشیم و آنچه به اندازه کافی خوب و کافی نیست، اظهاراتی است که از طرف اسرائیل بیان شده است، از جمله اینکه این حادثه صرفا نتیجه جنگ است.

به گزارش رویترز، به نظر می‌رسد که آنتونی آلبانیز به پیام ویدیویی روز سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اشاره می‌کند که در آن گفت «این اتفاق در جنگ می‌افتد.»

ادعاهای نتانیاهو در حالی مطرح می‌شود که خوزه آندرس، موسس خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» که مقر آن در آمریکاست، در مصاحبه با رویترز نیروهای رژیم صهیونیستی در غزه را متهم کرد که امدادگران این نهاد را به طور سیستماتیک و ماشین به ماشین هدف قرار داده‌اند. او گفت حمله روز دوشنبه که منجر به کشته شدن هفت تن از کارکنانش شد، اشتباه نبود و تکرار کرد که نیروهای رژیم صهیونیستی از ترددهای آنها اطلاع داشتند.

نخست‌وزیر استرالیا امروز همچنین در توئیتی نوشت: «قتل یک امدادگر استرالیایی در غزه و همچنین کشتن هر فرد بی‌گناه در این درگیری غیر قابل قبول است. از کابینه اسرائیل خواسته‌ایم تحقیقات شفاف انجام دهد و پاسخگویی کامل داشته باشد.»

آلبانیز در کنفرانس خبری امروز خود همچنین گفت، «زومی فرنکام» زن استرالیایی که از کشته‌شدگان حمله اسرائیل به امدادگران در غزه است، در خودرویی حضور داشت که به وضوح نشان «آشپزخانه مرکزی جهانی» را داشت و قاعدتا نباید در خطر می‌بود.

 او در تماس تلفنی چهارشنبه با نتانیاهو خواستار مسوولیت‌پذیری کامل شد و گفت: آنها (اسرائیلی‌ها) به تحقیقات کامل و مناسب متعهد شده‌اند. می‌خواهم این تحقیقات شفاف باشد و بعد یافته‌هایش علنی شود تا ما هم متوجه شویم که چطور می‌شود که چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان نیز گفت: اسرائیل باید عذرخواهی کند و به خانواده امدادگر لهستانی که روز دوشنبه در حمله هوایی اسرائیل به کاروان کمک رسانی در غزه کشته شد، غرامت بپردازد.

تاسک که در یک کنفرانس خبری گفت: «ما انتظار داریم... توضیح فوری در مورد شرایط و غرامت برای بستگان قربانیان ارائه شود».

او روز گذشته نیز در شبکه‌های اجتماعی گفت: «اکثریت قریب به اتفاق لهستانی‌ها با اسرائیل همبستگی کامل نشان دادند. امروز شما این همبستگی را در یک آزمایش واقعا سخت قرار می دهید. حمله غم انگیز به داوطلبان و واکنش شما خشم قابل درک را برمی انگیزد.»

دامیان سوبول، ۳۵ ساله، روز دوشنبه در کاروان آشپزخانه مرکزی جهانی (WCK) کشته شد.

کارکنان این خیریه دوشنبه در یک منطقه غیرنظامی‌شده واقع در غزه، در چند خودرو که لوگوی این سازمان را داشت، هدف حمله هوایی صهیونیست‌ها قرار گرفتند. این کاروان حین بازگشت از انبار آذوقه‌ای در دیر البلح هدف قرار گرفت. آنها بیش از ۱۰۰ تُن مواد غذایی را که از طریق دریا به این منطقه محاصره شده رسیده بود، در آنجا تخلیه کردند. به گفته این سازمان، تردد اعضای این خیریه از قبل به اطلاع نظامیان صهیونیست رسیده بود.

این کاروان از سه وسیله نقلیه تشکیل شده بود، از جمله دو خودرو زرهی که به وضوح نشان موسسه خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» را روی بدنه خودرو داشتند. هر سه خودرو در جریان حملات هوایی صهیونیست‌ها مورد اصابت قرار گرفتند.

خوزه آندرس که سرآشپز مشهور اسپانیایی-آمریکایی است، چهارشنبه گفت: این حادثه یک وضعیت بدشانسی نبود که آنها (اسرائیلی‌ها) بگویند اوه، بمب را در جای اشتباه انداختیم!

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها