کد خبر: 708616
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با احمد بخشایش اردستانی

لرزانی صندلی ریاست قالیباف به نفع مجلس می‌شود

فعال سیاسی گفت: نمایندگان برای آنکه بر رئیس فشار بیاورند باید صندلی ریاست را لرزان کنند، این به نفع مجلس است. اگر کسی رأی قاطع و بالایی بیاورد احتمال دیکتاتور شدنش زیاد می شود.

لرزانی صندلی ریاست قالیباف به نفع مجلس می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز: انتخابات مرحله دوم مجلس 21 اردیبهشت برگزار و سرنوشت همه 290 کرسی نمایندگی مشخص می شود؛ در 3 هفته مانده به آغاز کار مجلس آینده صف بندی ها برای تعیین تکلیف کرسی ریاست مجلس در حال شکل گیری است و هم اکنون گزینه های ریاست مشغول گرم کردن خود برای یک رقابت تنگاتنگ هستند.

احمد بخشایش اردستانی در گفت‌ئگو با خبرنگار نامه نیوز درباره داغ شدن رقابت ها بر سر کرسی ریاست مجلس آینده گفت: هرچند هنوز وضعیت قریب به 20 درصد کرسی های مجلس بعد از انتخابات مرحله دوم مشخص می شود اما معتقدم خیلی تأثیری بر انتخاب اعضای هیأت رئیسه مجلس نخواهد داشت چون کسانی که در دور دوم رأی می آورند چون با تأخیر ورود می کنند، نهایتا مجبور می شوند از سایرین تبعیت کنند.

وی افزود: هم اکنون برای ریاست مجلس نام آقایان قالیباف، ذوالنور و متکی مطرح می شود و احتمال دارد از مستقلین نیز یک گزینه برای تصدی کرسی ریاست اعلام آمادگی کند. معتقدم شاید گزینه مورد حمایت مستقلین رأی نیاورد اما آنها هستند که نبض معادلات را در اختیار دارند چون هر کدام از اضلاع اصولگرایی گزینه خود را برای ریاست معرفی خواهد کرد بنابراین آرای آنها می شکند، در چنین حالتی اگر مستقلین هم تصمیم بگیرند برای ریاست نامزد معرفی کنند، می توانند در همین ابتدای مجلس تأثیرگذاری خودشان را نشان دهند.

این فعال سیاسی درباره ادعای مطرح شده برای جمع شدن 145 امضا در حمایت از ریاست محمدباقر قالیباف بر مجلس دوازدهم اظهار کرد: همه چنین ادعایی را مطرح می کنند تا رقیب را به لحاظ روانی تحت تأثیر قرار دهند اما تا روز رأی گیری نماینده نظرش را روی برگه ننویسد، همه اینها پیش داوری است.

وی افزود: اگر جلساتی با حضور نمایندگان منتخب برگزار می شود و هر مجموعه تلاش می کند تا وزن خود را بالاتر نشان دهد، به آن معنا نیست کسانی که در آن جلسات حضور می یابند به گزینه مورد حمایت آن مجموعه رأی خواهند داد. در واقع همه منتخبان به این جلسات می روند تا ببینند چه خبر است.

منتخب مردم اردستان در مجلس دوازدهم ظرفیت فراکسیون مستقلین را قریب به 60 تا 70 نماینده اعلام کرد و گفت: در حال حاضر آقای قالیباف نسبت به آقای ذوالنور و آقای متکی روی کاغذ شانس بیشتری دارد اما اگر مستقلین وارد شوند معادلات تغییر می کند. اگر آقای متکی به نفع آقای ذوالنور کنار برود دوقطبی بهتری شکل می گیرد، البته به شرطی که مستقلین نیایند.

بخشایش درباره لرزان بودن صندلی ریاست قالیباف در مجلس آینده به شرط رأی آوری ادامه داد: این اتفاق بهتری است. معمولا نمایندگان برای آنکه بر رئیس فشار بیاورند باید صندلی ریاست را لرزان کنند، این به نفع مجلس است. اگر کسی رأی قاطع و بالایی بیاورد احتمال دیکتاتور شدنش زیاد می شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها