کد خبر: 685208
تاریخ انتشار :

صدای قلب کلوپ و پوچ تی نو در لندن پیچیده است!

در اولین دیدار حیاتی هفته اول لیگ برتر در فصل ٢٤-٢٠٢٣، چلسی در برابر لیورپول قرار خواهد گرفت و فشار و استیصال، پیش از گرم شدن نبرد قهرمانی لیگ جزیره بر سرمربی و هواداران دو تیم غالب می‌شود.

صدای قلب کلوپ و پوچ تی نو در لندن پیچیده است!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، دیدار انتخابی هفته اول لیگ برتر بدون شک برخورد چلسی با لیورپول در استامفورد بریج لندن است. غول های لیگ برتر با پشت سرگذاردن فصلی مایوس کننده، در شرایطی مشابهی قرار دارند. با تغییرات زیادی که برای هر دو تیم اجتناب ناپذیر بنظر می‌رسد.

این مطلب در اغاز فصل نوی لیگ برتر، نگاهی دارد کوتاه و مختصر به شرایط هر دو تیم و فشار و استیصال بی اندازه‌ای که حتی پیش از ضربه زدن به توپ در دیدار اولیه فصل پیشاپیش اغاز شده است!

چلسی

مائوریسیو پوچتینو در ساوت‌همپتون ترقی چشمگیری داشت، زمانیکه حتی در مصاحبه های تلویزیونی خود از مترجم استفاده می‌کرد. موفقیت متواضعانه در اسپانیول او را به جزیره کشاند. با ساوتهمپتون اسم و رسمی برای خود به هم زد. سپس دانیل لوی و تاتنهام به سراغ او رفتند. صعود او در تاتنهام دیدنی بود، و وقتی‌که با این تیم به فینال لیگ قهرمانان راه یافت غول های اروپا در پی او بودند. هنوز هم معتقدم اگر «لِوی» که از آن سرمایه داران دو دو تا چهار تایی است کمی سر کیسه را شُل می کرد، بطور حتم عدم موفقیت اسپرز خاتمه می یافت و پوچتینو یکی از مربیان قابل تکیه فوتبال امروز، رزومه پربارتری داشت.

به پاریس رفت، به PSG, تیمی که دربدر کسب لیگ قهرمانان است. اما مانند خیلی ها پیش از خود حاصل حضور در پاریس تنها قهرمانی لیگ یک فرانسه بود.

پس از نمایش ترسناک فصل گذشته چلسی، بوتلی، صاحب امریکایی چلسی به سراغ او رفت تا بار دیگر به جزیره و لیگ برتر بازگردد. پوچتینو مسئولیت شاقی را به عهده گرفته است ولی چلسی باشگاهی دست و دلبازتر از تاتنهام است. بوهلی برخلاف لوی، سرمایه داری دست به جیب و نترس است. اینک فرصت خوبی برای پوچیتینو است تا با مدرک و سند لیاقت و توانایی خود را به رخ کشد.

مرد پرتجربه امروز، با سرمایه ای که ناگهان به ارث برده است، دیگر مانند دوران تاتنهام دست و پایش بسته نیست. تیم را تغییر داد و پول های باشگاه را با لبخند و جسارت بی محابا خرج کرد.

کای هاورتز، متئو کواچیچ، میسون مانت، کالیدو کولیبالی و انگولو کانته تنها برخی از نام‌های بزرگی هستند که با رضایت باشگاه از چلسی جدا شدند.

در حال حاضر، چلسی پذیرای بازیکنان جوان و مستعدی است، بازیکنانی با پتانسیل بالا، و چشم اندازی روشن.

نوازندگان جوانی که با رهبری پوچتینو، امیدوارند بهترین سمفونی های جهان را اجرا کنند و باردیگر در میان بهترین ارکستر سمفونی های اروپا قرار گیرند و در معتبرترین سالن‌های جهان چشم و گوش‌ها را نوازش دهند.

برای اولین بار از زمانی که کنسرسیوم تاد بوهلی کنترل استمفورد بریج را به دست گرفت، سرانجام کمی آرامش برقرار شده است. به مدیر جدید اجازه داده شده تا با خیال راحت کار کند و متعاقب آن سبک بازی و‌ نمایش چلسی در بازی‌های دوستانه پیش فصل بسیار قابل قبول بود.

با ورود پوچتینو، سرانجام، حامیان و طرفداران چلسی بار دیگر احساس گرما و خوش بینی دوباره ایی یافته اند.

اینک تیمی پر از بازیکنان درجه یک برای تشویق دارند، و با رهبری سرمربی درجه یک تر خود، ممکن است مجددا در میان ۶ تیم برتر لیگ که ظاهرا به تاپ ۷ تغییر کرده، بدبختی‌های فصل گذشته را پشت سر بگذارند.

بازگشت به لیگ قهرمانان نشان از تغییر و پیشرفت خواهد داشت و پس از آن میل و اشتهای تیمی نو و جوان تیم را به سمت رویاهای بیشتر سوق خواهد داد.

یک شروع خوب و قوی در این فصل اجازه می‌دهد تا حضور خود را اعلام کنند، عرض اندامی در برابر باشگاه هایی دیگری که می خواهند فصل را در میان ۴ تیم برتر پایان دهند. این فصل شاهد یک مبارزه نزدیک و تنگاتنگ خواهیم بود، پرواز جنگنده هایی که بسیار نزدیک در کنار یکدیگر مانور خواهند داد. این فصل، مانند جنگ خونین مبارزه سگ‌های وحشی است که پیش از آغاز نبرد دندان های تیز خود را به رخ می کشند و پارس می کنند. چلسی توانایی مبارزه در این کارزار را دارد، و در این راه حاضر است تا هرآنچه در راهش قرار می گیرد را تکه و پاره کند.

تقویت خط دفاعی و برقراری دیوار مستحکم به شکلی فشرده تر و ایجاد پایه ای محکم برای پوچتینو کلید کار خواهد بود،  و این به نوبه خود به مجموعه‌ای از مهاجمان خوب و تهاجمی آزادی بیشتری می‌دهد تا در ناحیه یک سوم پایانی زمین دست به ویرانگری بزنند.

بطور حتم پوچتینو نیم نگاهی به صعود به مراحل آخر رقابت های جام‌های مختلف داشته باشد. این در دستور کار تیمی در این سطح خواهد بود. اما او اصرار دارد تاکید کند؛ «من در مراحل اولیه و بازسازی تیم هستم»

ناکامی در شروع فصل گذشته. هر چقدر هم که بعید بود، پوسیدگی و خرابی را به پایه های چلسی کشید و پوچتینو تنها بخشی از  راه حل برای یافتن ریشه های اصلی است.

در بدترین سناریوی ممکن دور از انتظار نیست تعدادی از بازیکنان در داخل و خارج از میدان باعث ایجاد ناهماهنگی در سراسر صحنه بازی شوند و  پوچتینو باید مراقب باشد چنین اتفاقاتی تلاش های او را به سوی ترمیم تیم مختل نکند.

پوچتینو با آغوش باز مجموعه مسئولیت‌ها و چالش‌های خود را با روحیه‌ایی خوب و خوش‌بینانه با نگاه به آینده پذیرفته است نویدبخش است با یک دنیا انرژی مثبت.

او در تاتنهام با پشتوانه محدود معجزه کرد و دوران حضورش در پاری سن ژرمن پس از حذف از لیگ قهرمانان اروپا عملاً نادیده گرفته شد. در چلسی بدون شک انتظارات به همین ترتیب بسیار بالا است، اما او برای اجرای طرح های خود تا سلامتی و بازیافت چلسی به زمان نیاز خواهد داشت.

بسیار حائز اهمیت است، به او زمان داده شود، آن هم در باشگاهی که از دوران ابرامویچ بدون هیچ صبری، دائما با بی حوصلگی پی در پی مربیان خود را، موفق یا ناموفق، اخراج کرده است. با کمی صبر ویژگی های بسیار پوچتینو به منصه ظهور خواهد رسید. شک ندارم!

با این حال، فراموش نکنیم، این تنها اولین قدم برای چلسی و پوچتینو، در راهی طولانی به سوی بهبودی کامل و اجرای سمفونی های تاریخی است.

لیورپول

اوضاع و‌ احوال در آنفیلد برای لیورپول و کلوپ متفاوت است. دو خرید بزرگ در تابستان امسال در آنفیلد روی داد تا کمی طرفداران را راضی کند. الکسیس مک آلیستر از برایتون با ۳۵ میلیون و دومینیک ژبوسلای با ۶۹ میلیون پوند از لایپزیگ به لیورپول پیوستند. تا حدی خریدهایی خوب و‌ هیجان انگیزی است، اما عدم خرید جود بلینگهام فوق العاده عالی که بطور حتم از ستاره های فوتبال جهان خواهد شد برای بسیاری از هوادران بسیار دردناک بود. آنها می‌دانند هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. همه ما خوب می‌دانیم بازسازی دوباره یک تیم در این سطح که ۵ سالی تنها حریف سیتی در لیگ برتر بود به این آسودگی انجام نخواهد شد.

قرمزها پس از خروج فابینیو و جردن هندرسون و‌ پیوستن به باشگاه‌های عربستان سعودی، حفره‌ بزرگی حتی در مقایسه با فصل بد پیش، در خط میانی خود دارند، و این در حالی است که نبی کیتا، جیمز میلنر و الکس اکسفورد چمبرلین نیز با نقل و انتقالات آزاد با لیورپول خداحافظی کردند.

لیورپول هفته‌ها است که در حال مذاکره برای جذب رومئو لاویا، هافبک ساوتهمپتون است، اما مذاکرات پیشرفتی نداشت، تلاشی نافرجام که از سوی اسطوره باشگاه، جیمی کاراگر "خجالت‌آور" نامیده شد. ظاهرا «سِنتس» روی رقم درخواستی ۵۰ میلیون پوندی خود پافشاری می کنند و آخرین خبرها حاکی از آن است، رقیب بازی امروز، چلسی، لاویا را در روز روشن از دستان لیورپول قاپ زده است.

لیورپول با ۱۱ گل خورده در پنج بازی تدارکاتی، باز هم دارای ضعف های دفاعی است. با توجه به اینکه ترنت الکساندر-آرنولد در حال حاضر بیشتر در خط هافبک استفاده می‌شود، یورگن کلوپ، سرمربی تیم، گزینه دفاع راست نیز ندارد. کانر بردلی قبل از مصدومیت در پیش فصل در این پست انجام وظیفه کرد اما این بازیکن آلمانی فاقد سرعت یک مدافع راست است تا قادر باشد فضاهای خالی را به سرعت پوشش دهد.

حل مشکل خط دفاع و نمایش خوب بازیکنان در این پست، کمک بزرگی برای حل دیگر مشکلات عدیده کلوپ خواهد بود. با یک دفاع مستحکم، شب‌ها کلوپ آسوده تر سر را به روی بالش خود قرار خواهد داد و احتمالا خواب بهتری خواهد داشت.

موفقیت برای لیورپول در این فصل برای لیورپول بازگشت دوباره به رقابت کسب مقام قهرمانی است. باید گفت تصاحب جام بسان فصل ۲۰-۲۰۲۱ معجزه‌ای بعید خواهد بود. پس از آن لیورپول به مقام دوم و سوم رسید و سیتی گواردیولا بطور تمام و کمال کنترل را در دست گرفت.

آنها در فصل ۲۲-۲۰۲۱ بسیار به کسب عنوان قهرمانی نزدیک شدند، مقام نایب قهرمانی با ۹۲ امتیاز. در هر فصلی با چنین امتیازی قهرمانی محرز است اما سیتی به طرز دردناکی آنها را با یک امتیاز شکست داد.

پنجم شدن فصل گذشته و ریکاوری دیر هنگام دلیلی برای از دست دادن جایگاهی در لیگ قهرمانان شد. در مجموع با توجه به کیفیت تیم لیورپول و توانایی آنها فصلی بسیارناامید کننده بود. کلوپ می‌بایست تغییرات را در فصل گذشته انجام می‌داد. به خوبی واقفیم با سطح و فرم سیتی به هیچ‌وجه امکان ندارد با تیم و بازیکنان مشابهی با آگها به رقابت و جدال رو در رو و پایاپای پرداخت.

پس از جدایی ۶ بازیکن تیم اصلی، مانند موقعیت پوچیتینو ، اگرچه کمی دیر بنظر می‌رسد ولی این فرصتی برای کلوپ است تا زنجیره اصلی تیم را پاره کند و دوباره زنجیره محکم و پابرجایی بسازد. تیمی نو و جوان تا قادر باشد فوتبال heavy metal و بی امان و سرعتی را بار دیگر با طراوت به اجرا بگذارد.

بولت پرسپولیسآنفیلد شدیدا به هوای تازه‌ و بهار دیگری نیازمند است. برای تقویت دوباره تیم و  رقابت مجدد با سیتی، لیورپول و کلوپ به امضاهای بیشتری نیاز دارند. در غیر این صورت حتی نزدیک شدن به ۴ رتبه اولیه لیگ برتر محال بنظر می‌رسد.

از کف رفتن دوباره و عدم حضور در جمع چهار تیم برتر عواقب بدتری خواهد داشت. پنجم شدن فصل گذشته، اولین باری بود که قرمزها از فصل ۱۶-۲۰۱۵ از حضور در جمع نخبگان اروپا محروم شدند. این ضربه بزرگی بود. و تکرار آن در این فصل بزرگتر.

علاوه بر تاثیر پرهزینه از دست دادن جایگاه در این رقابت ها، لیورپول باید در لیگ قهرمانان حضور داشته باشد تا نه تنها بازیکنان برتر خود را حفظ کند، بلکه اطمینان حاصل کند که می‌تواند به جذب بهترین‌ها ادامه دهد.

عواقب آن موقعیت تثبیت شده کلوپ را هم تحت تاثیر مسلم قرار خواهد داد. طی چند سال گذشته به طور مداوم این شایعات را شنیدیم،  هدایت بایرن مونیخ یا تیم ملی آلمان. اما مرد دوست داشتنی آلمانی همچنان سعی می‌کند با صلابت و کنترل کامل اوضاع را تحت کنترل داشته باشد. از سال ۲۰۱۵ که هدایت این تیم را برعهده گرفت، عناوین مهم و قابل اشاره بسیاری کسب کرده است. هنوز با انگیزه و پرشور به نظر می‌رسد تا شاید موفقیت‌های بیشتری را برای لیورپول به ارمغان بیاورد.

تابستان امسال او به سختی با تعدادی از باتجربه‌ترین بازیکنانش خداحافظی کرد، او خوب می داند لیورپول نیازمند تغییرات بی شماری است.

باید کمی منتظر باشیم

قرار است ببینیم کلوپ چه چیز دیگری از آستین خود رو خواهد کرد. او باید به نسل جدیدی از بازیکنان جدیدتر و جوان تری اعتماد کند.

هرگونه لغزشی در این فصل عواقب خطرناکی برای لیورپول، کلوپ و طرفداران این تیم خواهد داشت.

در این بین، محمد صلاح بدون شک باارزش ترین بازیکن لیورپول و بزرگترین دارایی فعلی کلوپ است، و این احتمالا تا روزی که او از لیورپول جدا شود ادامه خواهد داشت. احتمال می‌رفت این بازیکن مصری مانند بسیاری تابستان امسال به یکی از باشگاه‌های عربستانی منتقل شود اما اعلام کرد قصد ندارد به این زودی‌ها به خاورمیانه برود. این مسکن قوی برای کلاپ و  هواداران لیورپول بود.

به زودی روزی فرا می‌رسد که او آنفیلد را مانند ستارگان پیش از خود ترک کند، اما تا آن زمان، لیورپول باید با شیوه بازی خود، کیفیت او را تا حد ممکن افزایش دهد.

در فصل ناموفق گذشته، صلاح ۱۹ بار در لیگ برتر گل زد و ۱۲ پاس گل داد. لیورپول وارد دوران نسبتا جدیدی می‌شود، اما گل ها و پاس گل های صلاح بسیار حیاتی تر و مهم تر از همیشه خواهد بود.

این بازیکن ۳۱ ساله هنوز توانایی آن را دارد که در یک چشم به هم زدن نتیجه بازی را تغییر دهد. اگر او فارغ از هر مصدومیت احتمالی فشار بی اندازه فوتبال لیگ برتر و اروپا بماند، محور اصلی تیم کلوپ خواهد بود و هر گونه موفقیت و امید لیورپول برای حضور در جمع رقابت بزرگان انگلستان بر دوش پادشاه مصری خواهد بود.

دیدار امروز، چشم انداز بهتری از هر دو تیم نشان خواهد داد. دو تیم همیشه مطرح انگلستان پوست انداخته اند، طرح و نقشه های نویی در سر دارند.

به هر حال، تغییرات بزرگ همیشه با تشویش و اضطراب همراه است و قلوب کلوپ و پوچیتینو و طرفداران این دو تیم در دیدار مهم اول فصل تندتر از همیشه می‌تپد!

گوش کنید؛ چند ساعتی بیشتر نمانده:

تاپ تاپ تاپ….

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها