کد خبر: 686051
تاریخ انتشار :

اسطوره لباسش را پاره کرد و حریف را به گریه انداخت!

نو اک جو کو ویچ یکی از ماندگارترین فینال‌های مسابقات مست رز را با خوشحالی تاریخی خود جاودانه کرد.

اسطوره لباسش را پاره کرد و حریف را به گریه انداخت!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، شب گذشته در فینال مسابقات مسترز 1000 امتیازی سینسیناتی آمریکا، در یکی از دیدنی ترین بازی‌های سطح تور چند سال اخیر، نواک جوکوویچ موفق شد با ارائه نمایشی درخشان، در سه ست و در مدت زمان 3 ساعت و 48 دقیقه، کارلوس آلکاراس را شکست دهد.

در این بازی پر افت و خیز نواک جوکوویچ ست اول را درحالی که در اکثر رالی‌های طولانی علائم ضعف فیزیکی در او نمود پیدا می‌کرد واگذار کرد. ست دوم نیز به صورت تقریبا یک طرفه با برتری کارلوس آلکاراس آغاز شد و او توانست نواک را در سوم پنج برک کند. در این گیم و در اتفاقی بی سابقه نواک جوکوویچ 3 دبل فالت پیاپی مرتکب شد و درخواست حضور پزشک را کنار زمین ارائه کرد.

گرمای زیاد هوا و دمای 38 درجه عصر سینسیناتی روی نواک جوکوویچ که تمام بازی‌های هفته را در شیفت شب انجام داده بود، تاثیر بسیار بدی گذاشته بود. در هنگام دریافت خدمات پزشکی، اسکات بارکلی، خبرنگار انگلیسی حوزه تنیس توییت کرد:"ممکن است که این یک نظر زودهنگام باشد و به طرز وحشتناکی اشتباه از آب دربیاید، اما من فکر می‌کنم که آیا ممکن است دوباره پیروزی نواک جوکوویچ را در برابر کارلوس آلکاراس ببینیم؟"

این شاید خلاصه اتفاقاتی باشد که در دهه گذشته در تنیس مردان اتفاق افتاده است، هنگامی که همه، حتی پرتجربه ترین تحلیلگران هم شانسی برای جوکوویچ قائل نیستند، او باورنکردنی ترین بازگشت‌ها را رقم می‌زند و این فینال هم از این قاعده مستثنی نبود.

جوکوویچ موفق شد کارلوس آلکاراس را که با بی تجربگی در رویای قهرمانی فرو رفته بود برک کند و ست را در تای برک و با نجات دادن یک چمپیونشیپ پوینت به ست سوم بکشاند. در ست سوم نیز با تاریک شدن هوا و کاهش دما، نواک جووکویچ سرحال تر ظاهر شد و رقیب جوان خود را که به نظر می‌آمد تا حدی روحیه خود را باخته، برک کرد.

در گیم شماری 5-3 و سرویس آلکاراس، نواک توانست دو چمپیونشیپ بدست آورد که هر دوی آن‌ها با جادوی تکنیک آلکاراس نجات داده شد. آلکاراس که کمی روحیه گرفته بود توانست دو چمپونشیپ پوینت دیگر را در سرویس نواک هم نجات دهد و سرویس نواک جوکوویچ را برک کند. در نهایت این بازی به تای برک ست سوم کشیده شد و در آن تجربه و ذهنیت فولادی جوکوویچ بار دیگر به کمکش آمد تا قهرمانی سخت و شیرین، با چاشنی انتقام فینال ویمبلدون برای او حاصل شود.

فینال دیشب طولانی ترین فینال تاریخ بخش مردان سینسیناتی و طولانی ترین فینال در بازی‌های حداکثر سه سته دوران فعالیت نواک بود. او در پایان بازی تی شرت خود را پاره کرد تا خاطره فینال اوپن استرالیا در سال 2012 برای تماشاگران زنده شود و البته نشان از اهمیت بالای این برد برای او دارد. جایی که او سیزده سال پس از برتری برابر نادال اسپانیایی، حالا هموطن او کارلوس آلکاراس را از پیش رو برداشت.

او در سخنرانی پایان بازی که مثل همیشه با حداکثر حرفه‌ای گری انجام شد، گفت که این بازی یکی از سخت‌ترین فینال‌های زندگی‌اش بوده و به خاطر تماشاگران دلش می‌خواهد که این رویارویی با آلکاراس در گرند اسلم آمریکا هم تکرار شود. پایان این بازی پر هیجان برای آلکاراس هم با هجوم احساسات همراه بود و او نیز در سخنرانی پایان بازی و در هنگام تشکر از حضور برادرش به گریه افتاد، اتفاقی که تا کنون در زمین تنیس شاهد آن نبوده ایم.

به بهانه این فینال جذاب که در آینده قطعا به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین بازی های فینال سطح مسترز از آن یاد خواهد شد نگاهی می‌اندازیم به بخشی از رکودهایی که با این مسابقه به ثبت رسیدند:

نواک جوکوویچ تا کنون 17 مسابقه را با نجات دادن مچ پوینت به سود خود تغییر داده است. از این تعداد، 5 تا از آنها مسابقات فینال بوده اند و مشهورترین آن، فینال 2019 ویمبلدون مقابل راجرر فدرر بوده است.

نواک با برد و قهرمانی شب گذشته، رکورد بیشترین تعداد قهرمانی مسترز مردان را که متعلق به خودش بود ارتقا (39) داد و تعداد جام های دوران فعالیت خود را به 95 رساند تا همچنان در تعقیب فدرر (103) و کانرز (109) قرار داشته باشد.

با پیروزی شب گذشته، تعداد بردهای نواک در طول مدت فعالیتش به 1069 رسید، او از رافائل نادال با 1068 برد عبور کرد و در رده سوم و پشت سر فدرر (1251) و کانرز (1274) قرار گرفت.

با ثبت این پیروزی، جوکوویچ و آلکاراس در بازی‌های رو به رو 2-2 و در فینال های رو به رو 1-1  مساوی شدند. در رتبه بندی امتیازی بخش مردان آلکاراس با 9،815 و جوکوویچ با 9،795 در رده های اول و دوم قرار دارند. در مسابقات یو اس اوپن امسال، نواک جوکوویچ هیچ امتیازی برای دفاع ندارد درحالی که آلکاراس باید از 2000 امتیاز قهرمانی فصل گذشته خو دفاع کند و بنابراین جوکوویچ با کسب تنها یک برد، بعد از اتمام یو اس اوپن 2023 به رده اول تنیس مردان بازخواهد گشت. هرچند که حفظ این رده تا پایان سال با توجه به 5000 امتیازی که جوکوویچ بعد از یو اس اوپن برای دفاع دارد، چندان ساده نخواهد بود.

فینال دیشب واکنش مثبت خبرنگارانی چون ژوزه مرگادو، دیوید لا، پاتریک مک انرو و بازیکنان فعالی چون متئو بررتینی، ویکتوریا آزارنکا، کارولین گارسیا و بسیاری دیگر را به همراه داشت. آمادگی بسیار بالای هر دوی این بازیکنان و همچنین ضعف و افت اکثر بازیکنان مطرح تنیس مردان در این بخش از سال، نوید رویارویی دیگری را در کمتر از یک ماه در فینال بخش مردان گرند اسلم آمریکا می‌دهد. مسابقه‌ای که در صورت وقوع، با توجه به فرم فعلی هردو بازیکن شاید غیر قابل پیش بینی ترین رویارویی آن‌ها تاکنون باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار خبر ورزشی سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما