کد خبر: 688066
تاریخ انتشار :

فوری: چهار امتیاز از سپاهان کسر شد

کمیته انضباطی فدراسیون رای خود را درباره باشگاه سپاهان صادر کرد.

فوری: چهار امتیاز از سپاهان کسر شد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، ظهر امروز بود که مدیران چهار باشگاه پرسپولیس، استقلال، پیکان و سپاهان با حضور در کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره پرونده جنجالی مفتوح شده مستندات خود را ارائه کردند.

سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و پیکان به بهانه اینکه سپاهان قانون سقف بودجه را رعایت نکرده، از تیم اصفهانی شکایت کردند و با توجه به اعلام قبلی مهدی تاج مبنی بر سه بر صفر شدن بازی‌های تیمی که قانون را رعایت نکند، امیدواری‌هایی درباره اعمال این موضوع در نتایج سپاهان طی 4 هفته ابتدایی وجود داشت.

با این حال کمیته انضباطی امروز مستندات ارائه شده توسط مدیران سه باشگاه مذکور و همچنین توضیحات محمدرضا ساکت مدیرعامل سپاهان را دریافت کرد و در ادامه با برگزاری جلسه‌ای طولانی اقدام به صدور حکم کرد!

حکم صادر شده از سوی کمیته انضباطی کاملا به ضرر سپاهان بوده و رای به کسر 4 امتیاز از این تیم در جدول لیگ و همچنین جریمه 40 میلیارد تومانی(!) این باشگاه داده است. البته که طبق این حکم باشگاه سپاهان باید قرارداد 6 بازیکن خود را هم اصلاح کند تا شامل جرایم و تنبیهات بعدی نشود!

در حکم صادر شده از سوی کمیته انضباطی اگرچه شکایت استقلال، پرسپولیس و پیکان هم تاثیرگذار بوده اما به نظر می‌رسد بیشتر گزارش کارگروه ناظر بر قراردادهای ورزشی علیه سپاهان نقش داشته است. کارگروهی که قبل از شروع فصل به ریاست منصور قنبرزاده تشکیل شد و با هدف بررسی قراردادهای همه باشگاه کارش را شروع کرد. این کارگروه وظیفه داشت که بر وضعیت قرارداد باشگاه‌ها نظارت کند و در نهایت هر باشگاهی که از سقف بودجه عبور کرده و قانون را رعایت نکرده تنبیه شود که حالا چنین اتفاقی برای سپاهان رخ داده است.

سپاهانی‌ها که همین حالا در ثبت قرارداد عیسی آل کثیر هم به مشکل خورده‌اند، در ثبت قرارداد 6 بازیکن دیگر خود هم تخلفاتی داشته‌اند. رضا اسدی، سید پیام نیازمند، هادی محمدی، رضا شکاری، کاوه رضایی و احسان پهلوان شش بازیکنی هستند که از دید کمیته انضباطی و کارگروه نظارت بر قراردادها، قرارداد آنها با مشکلات و بدون رعایت قانون ثبت شده است.

ایرادهایی که به قرارداد این 6 بازیکن سپاهان گرفته شده، موارد ذیل است:

1-مبلغ قرارداد دو بازیکن ارزی است و این در حالی است که قانون جدید اجازه قرارداد ارزی با بازیکنان ایرانی را نمی‌داد.

2-مالیات هر شش بازیکن را باشگاه سپاهان برعهده گرفته که خلاف قوانین است.

3-رقم قراردادها در فصل بعدی بیش از 25 درصد اضافه شده است؛ در این بخش کمیته انضباطی توضیح داده که رقم قرارداد شش بازیکن نامبرده در فصل آینده بدون لحاظ آپشن‌ها بالغ بر دوهزار و سیصد میلیارد ریال (دویست و 30 میلیارد تومان) است!

4-هزینه کارگزاری هر 6 بازیکن را باشگاه سپاهان برعهده گرفته و غیرقانونی است. در این بخش توضیح داده شده که مبلغ 17 میلیارد تومان از قرارداد احدی از بازیکنان توسط باشگاه در فصل آینده به کارگزار پرداخت می‌شود.

5- بند 28 دستورالعمل نقل و انتقالاتی که شامل در نظر گرفتن جریمه سقوط به دسته پایین‌تر است در قراردادها در نظر گرفته نشده است.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با درنظر گرفتن این موارد و با اعلام اینکه اقدامات صورت گرفته از سوی باشگاه سپاهان مصداق بارز تبعیض در فضای رقابتی لیگ برتر است، تخلف باشگاه اصفهانی را محرز دانسته و با استناد به مواد 51 و 117 از مقررات انضباطی حکم سنگین خود را صادر کرده است.

اصل حکم کمیته انضباطی در پرونده جنجالی فوتبال ایران علیه سپاهان به شرح ذیل است: 

«باشگاه سپاهان علاوه بر کسر 4 امتیاز در فصل جاری مسابقات به پرداخت مبلغ 400/000/000/000 ریال (چهل میلیارد تومان) جریمه نقدی و همچنین اصلاح قراردادهای 6 بازیکن مورد گزارش مطابق با مفاد دستورالعمل‌های مذکور محکوم می‌گردد.»

کمیته انضباطی در ادامه حکم تهدید کرده که اگر قرارداد احسان پهلوان، پیام نیازمند، کاوه رضایی، رضا اسدی، رضا شکاری و هادی محمدی اصلاح نشود و آنها در بازی های بعدی تیم شان به میدان بروند، جرایم مشابه دیگری در نظر گرفته می‌شود. این جملات موجود در حکم را بخوانید: «بدیهی است در صورت عدم اصلاح قراردادها، استفاده از بازیکنان مورد گزارش توسط باشگاه مجاز نخواهد بود.»

بر اساس اعلام کمیته انضباطی باشگاه سپاهان بابت کسر چهار امتیاز حتی قادر نیست به استیناف هم پناه ببرد و فقط از حیث کاهش جریمه نقدی می‌تواند اعتراض کند: «رای صادره صرفاً در خصوص جریمه تعیینی غیر قابل اجرا بوده و تماماً ظرف مدت یک هفته از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی نزد کمیته استیناف خواهد بود.»

سپاهانی‌ها البته نسبت به مفاد موجود در قرارداد ژوزه مورایس سرمربی پرتغالی خود هم مورد نقد بودند که کمیته انضباطی با توجه به عقد قرارداد با او قبل از تصویب دستور العمل جدید نقل و انتقالات باشگاه را در این مورد تبرئه کرده است. کمیته انضباطی در این خصوص نوشته : «در خصوص گزارش کارگروه علیه باشگاه سپاهان مبنی بر نقض مفاد دستورالعمل در خصوص قرارداد منعقده با سرمربی باشگاه نیز به لحاظ انعقاد قرارداد موضوع گزارش قبل از تاریخ تصویب دستورالعمل مورد نظر مستند به ماده 95 مقررات انضباطی حکم بر برائت صادر می‌گردد.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها