کد خبر: 688487
تاریخ انتشار :

پایان روز سوم بلگراد، امان از ثانیه های آخر!

تیم ملی کشتی آزاد ایران در روز سوم مسابقات قهرمانی جهان با یک مدال برنز به کار خود پایان داد.

پایان روز سوم بلگراد، امان از ثانیه های آخر!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، روز سوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان 2023 صربستان در حالی آغاز شد که رحمان عموزاد و مجتبی گلیج به عنوان دو کشتی تازه نفس و پرامید تیم ملی ایران روی تشک حاضر شدند. عموزاد مدافع عنوان قهرمانی وزن 65 کیلوگرم و مجتبی گلیج دارنده مدال برنز 97 کیلو که قرعه سختی هم داشت، آخرین امیدهای ایران برای کسب مدال طلای جهان بودند. رحمان با کولاک در مقدماتی به نیمه نهایی رسید، اما روی یک غفلت در ثانیه های آخر شکست خورد و به دیدار رده بندی رفت. مجتبی گلیج هم در فاصله ۵ ثانیه تا یک شگفتی بزرگ برابر سعداله یف متوقف شد و در نهایت از دور رقابت ها کنار رفت.

از سوی دیگر یونس امامی و محمد نخودی که یکشنبه نتوانستند مسیر صعود به فینال را به سلامت طی کنند، در شانس مجدد اوزان 74 و 79 کیلوگرم روی تشک رفتند که نخودی به رده بندی رسید و امامی حذف شد. نخودی در نهایت به مدال برنز دسته 79 کیلوگرم رسید تا ایران در روز دوم با یک مدال برنز به کار خود پایان دهد. 

تیم ملی کشتی آزاد ایران با یک طلا و 2 نقره و یک برنز در هشت وزن، به کار خود در روز سوم رقابت های جهانی پایان داد، نتیجه ای که اصلا دلخواه هواداران کشتی ایران نیست.

در ادامه با گزارش لحظه به لحظه از روز سوم مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان همراه ما باشید:

65 کیلوگرم:

در وزن 65 کیلوگرم که با حضور 45 نفر برگزار می‌شود، رحمان عموزاد خلیلی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با یانیس مادی از کامبوج کشتی می‌گیرد. رحمان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی برای تکرار طلای سال گذشته تلاش می‌کند.

در وزن 65 کیلوگرم رحمان عموزاد خلیلی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر یانیس مادی از کامبوج را مغلوب کرد. این کشتی کمتر از دو دقیقه به طول انجامید و عموزاد برای رقبایش خط و نشان کشید.

رحمان عموزاد در کمتر از 3 دقیقه 10 بر 0 حریف رومانیایی خود را شکست داد و راهی مرحله بعد شود. او احتمالا در دور بعدی حریف سرسخت آمریکایی را پیش رو دارد.

رحمان عموزاد در این مرحله با نتیجه 7 بر 4 مقابل نیکولاس بونه لی از آمریکا به برتری دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

* رحمان عموزاد در نیمه نهایی با نتیجه 6 بر 5 مغلوب اسماعیل موسوکایف دارنده مدال برنز جهان از مجارستان شد و به دیدار رده بندی راه یافت تا آخرین شانس ایران برای کسب مدال طلا از دست برود. 

* بدین ترتیب رحمان، قهرمان دوره قبلی فردا باید برای کسب مدال برنز به میدان برود.

74 کیلوگرم:

در وزن 74 کیلوگرم، یونس امامی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 6 بر صفر علی پاشا عمرپاشایف از بلغارستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه 6 بر صفر مغلوب زائوربک سیداکوف قهرمان المپیک و جهان از روسیه شد و با راه یابی این کشتی گیر به دیدار نهایی یونس امامی به جدول شانس مجدد راه یافت و باید برای کسب مدال برنز تلاش کند.

یونس امامی در شانس مجدد وزن 74 کیلوگرم مقابل نماینده گرجستان با نتیجه 10 بر صفر به برتری رسید.

وی در مبارزه بعدی به مصاف ختیگ چابولوف دارنده مدال نقره و برنز جهان از صربستان می رود و در صورت پیروزی در این دیدار راهی دیدار رده بندی خواهد شد تا مقابل توران بایراموف از آذربایجان قرار بگیرد.

یونس امامی در شانس مجدد برای رسیدن به دیدار رده بندی مقابل ختیک تسابالف از صربستان با نتیجه 11 بر 4 شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت.

امامی با این باخت هم سهمیه المپیک را در این وزن از دست داد و هم شانس رسیدن به مدال از او گرفته شد.

79 کیلوگرم:

در وزن 79 کیلوگرم، محمد نخودی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 9 بر 4 رمضان ساری از ترکیه را شکست داد. وی در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 5 بر 2 مغلوب احمد عثمان اف از روسیه شد و باتوجه به حضور این کشتی گیر در فینال محمد نخودی باید برای کسب مدال برنز در گروه بازنده ها به کار خود ادامه دهد.

محمد نخودی در شانس مجدد وزن 79 کیلوگرم مقابل ماگومدوف از مقدونیه با نتیجه 5 بر 1 به برتری رسید و در دیدار بعدی برای کسب مدال برنز روی تشک خواهد رفت.

محمد نخودی، نایب قهرمان دو سال اخیر جهان در دیدار رده بندی مقابل اورخان عباس اف از آذربایجان قرار گرفت. این پسر جویباری کشتی ایران در کمتر از 3 دقیقه با 2 خاک و 3 بارانداز موفق شد حریف را شکست داده و به مدال برنز جهان دست پیدا کند.

محمد نخودی در دیدار رده بندی قاطعانه حریف خود را 10 بر صفر کرد تا نشان دهد شایستگی کسب مدال طلا را هم داشت. اوج کار نخودی در دیدار رده بندی برابر اورخان عباس اف از آذربایجان بود. ستاره جوان کشتی ایران که آمده بود هر چه سریعتر کار حریف را یکسره کند، با وجود رفتن حریف به لاک دفاعی، دو بار او را خاک کرد و با اجرای سه بارانداز بی نقص توانست کشتی را 10 بر صفر کند.

بدین ترتیب محمد نخودی بعد از طلای امیرحسین زارع و نقره های امیرمحمد و حسن یزدانی، چهارمین مدال ایران و اولین برنز تیم ملی را در بلگراد کسب کرد.

اما نکته واکنش محمد نخودی به این مدال برنز بود. او بعد از کسب مدال برنز جهان در سالن گرم اشک ریخت تا نشان دهد فقط به مدال طلای جهان راضی بوده است.

97 کیلوگرم:

در وزن 97 کیلوگرم که 35 نفر حضور دارند، مجتبی گلیج پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم به مصاف بنجامین هانیس از ایتالیا می رود. عبدالرشید سعداله یف قهرمان جهان و المپیک از روسیه و کایل اسنایدر از آمریکا در گروه گلیج قرار دارند.

در وزن 97 کیلوگرم مجتبی گلیج پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 8 بر 2 بنجامین هانیس از ایتالیا را شکست داد.

گلیج در دور بعد به مصاف برنده کشتی گیران ژاپن و اوکراین می رود.

مجتبی گلیج در دور بعد با نتیجه 11 بر 1 تاکاهاشی ایشیگورو از ژاپن را مغلوب کرد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت.

مجتبی گلیج دارنده مدال برنز جهان در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان به مصاف عبدالرشید سعدولایف قهرمان المپیک و جهان از روسیه می رود.

مهم ترین اتفاق وزن ۶۵ کیلوگرم تا این لحظه پیروزی با ضربه فنی موسکائف مقابل اوتوگوروی آماده و سرحال بوده که برخلاف انتظارات رقم خورده است.

شگفتی بزرگ؛ در یک چهارم نهایی وزن 97 کیلوگرم کایل اسنایدر با شکست عجیب 11 بر 0 مقابل تاجدینوف کشتی گیر روسی الاصل بحرین از رسیدن به نیمه نهایی باز ماند.

مجتبی گلیج در حالیکه 5 ثانیه تا پایان مسابقه 4 بر 2 برابر عبدالرشید سعدالله‌اف فوق ستاره دنیای کشتی جلو بود در یک لحظه پیروزی را با شکست با ضربه فنی عوض کرد.

گلیچ در طول مسابقه تحسین‌برانگیز ظاهر شد و تنها یک اشتباه منجر به شکست او شد.

گلیج حالا باید منتظر صعود سعداله اف به فینال باشد تا به شانس مجدد راه پیدا کند.

عبدالرشید سعداله یف برابر محکم احمد تاج‌الدینوف، شگفتی ساز وزن 97 کیلوگرم شکست خورد تا مجتبی گلیج از دور رقابت ها کنار برود.

عبدالرشید سعداله یف تنها باری که در مسابقات جهانی شکست خورده بود، 6 سال قبل بود. او که از سال 2014 به بعد در هر مسابقه جهانی و المپیک که شرکت کرده بود، به جز سال 2017 موفق به کسب طلا شده بود، بعد از 6 سال بار دیگر متحمل باخت شد و فردا باید برای کسب مدال برنز احتمالا با اسنایدر دیدار کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها