کد خبر: 694425
تاریخ انتشار :

ایران 1 (1) - مراکش 1 (4)، چه وقت چیپ زدن بود!

ملی‌پوشان ایران در ضربات پنالتی مقابل مراکش به پایان کارشان در جام جهانی نوجوانان رسیدند.

ایران 1 (1) - مراکش 1 (4)، چه وقت چیپ زدن بود!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، تیم فوتبال نوجوانان ایران پس از نمایش درخشان در دور گروهی جام جهانی که توانست 6 امتیاز کسب کند و به‌خاطر تفاضل گل کم‌تر نسبت به انگلیس و برزیل، در جایگاه سوم جدول گروه C قرار بگیرد، در بازی مرحله یک‌هشتم نهایی این رقابت‌ها از ساعت 15:30 امروز به مصاف مراکش، صدرنشین گروه A رفت و امید زیادی داشت این مسابقه را هم با پیروزی پشت سر بگذارد و به شگفتی‌سازی خود در این رقابت‌ها ادامه بدهد ولی در وقت‌های اضافه و ضربات پنالتی سرنوشت برای شاگردان حسین عبدی تغییر کرد.

ملی پوشان ایران پس از اینکه در نیمه اول نمایش بهتری نسبت به مراکش داشتند، موفق شدند در دقیقه 73 روی ارسال نیما اندرز و ضربه سر اسماعیل قلی‌زاده به گل برسند و از حریف سرسخت خود پیش بیفتند، اما حملات پرفشار تیم آفریقایی بالاخره در چهارمین دقیقه وقت‌های تلف شده جواب داد و نسیم عزاوزی که در دقیقه 89 به زمین آمده بود، توانست با یک شوت محکم گلزنی کند و کار را به تساوی بکشد تا با توجه به قوانین فیفا، بازی بدون وقت‌های اضافه، مستقیما به ضربات پنالتی برود.

در ضربات پنالتی هر دو پنالتی اول گل شد، اما در ادامه با وجود اینکه مراکش سه پنالتی بعدی خود را هم تبدیل به گل کرد، تیم ایران با دو پنالتی عجیب و ضربه چیپ حسام نفری و دو شوت بی‌دقت و فرصت‌سوزی کسری طاهری در گلزنی ناموفق بود تا در نهایت مراکش با نتیجه 4 بر یک در ضربات پنالتی به برتری دست پیدا کند و حریف مالی در دور یک‌چهارم نهایی شود تا بدین ترتیب ماجراجویی ایران در جام جهانی هم به اتمام برسد.

گزارش لحظه به لحظه "ورزش سه" از دیدار تیم‌های فوتبال نوجوانان ایران و مراکش را در همین صفحه دنبال کنید:

جام جهانی زیر 17 سال- مرحله یک‌هشتم نهایی / سه‌شنبه: 1402/08/30؛ ساعت 15:30 - استادیوم: گلورا بونگ تومو (سورابایا)

سوتداور: ژوآئو پدرو سیلوا پینیرو (پرتغال)/ کمک‌ها: برونو ژسوس و لوسیانو مایا؛ داور چهارم: کیلور هررا (کاستاریکا).

تیم نوجوانان ایران

آرشا شکوری | حسام نفری | عرفان درویش‌عالی | نیما اندرز | ابوالفضل ذلیخایی (89- علیرضا همایی‌فرد) | ابوالفضل زمانی (89- علی حسنی) | امیرمحمد رزاق‌نیا | یعقوب براجعه | ماهان صادقی (66- محمد عسگری) | اسماعیل قلی‌زاده | ابوالفضل موردی (46- کسری طاهری)

سرمربی: حسین عبدی

مراکشتیم نوجوانان مراکش

طه بنغوزیل | عبدالحمید آیت بودلال | نوفل الحناشی (40- ایمن العنیر) | حمزه کوتون | فواد الزهوانی | محمد کاتیبا (90- نسیم عزاوزی) | ایوب شیخون (79- عمران نزیه) | سیف‌الدین شلغمو محمد الحمونی | عبدالحمید معلی (90- آدم بوفندر) و انس العلوی (79- زکریا وزان)

سرمربی: سعید شیبا

کارت زرد:

محمد کاتیبا (62) از مراکش

حسام نفری (8۵) از ایران

شرح گل‌ها:

ایران یک - مراکش صفر (دقیقه 73: اسماعیل قلی‌زاده): یعقوب براجعه در سمت راست زمین نیما اندرز را راه انداخت که ارسال زیبا و چیپ این مدافع راست پیشتاخته از کنار زمین را اسماعیل قلی‌زاده با ضربه سر زد و توپ پس از برخورد به تیرک عمودی تبدیل به گل شد.

ایران یک - مراکش یک (دقیقه 4+90: نسیم عزاوزی): ارسال توپ از جناح راست زمین توسط حمزه کوتون تبدیل به موقعیت جدی برای مراکش شد که در شلوغی محوطه توپ مقابل پای نسیم عزاوزی افتاد تا این بازیکن پنج دقیقه پس از حضور تعویضی در زمین با شوت محکم گلزنی کند.

شرح پنالتی‌ها:

ایران صفر- مراکش یک: با وجود اینکه آرشا شکوری به خوبی سمت راست را نشانه رفته بود، اما زکریا وزان با شوت تماشایی توپ را به کنج دروازه فرستاد.

ایران یک- مراکش یک: عرفان درویش‌عالی، کاپیتان ایران پشت توپ ایستاد که ضربه او به سمت چپ خود پس از برخورد به دستان بنغوزیل تبدیل به گل شد.

ایران یک- مراکش 2 : نسیم عزاوزی که پس از حضور تعویضی در زمین گل تساوی بازی را زده بود، برخلاف جهت شکوری که سمت چپ پرید، توپ را تبدیل به گل کرد.

ایران یک - مراکش 2 : حسام نفری، دیگر مدافع میانی ایران پشت دومین پنالتی ایستاد که ضربه چیپ عجیب او از روی دروازه به بیرون رفت.

ایران یک - مراکش 3 : عمران نزیه خلاف جهت شکوری توپ را به سمت راست زد و تبدیل به گل کرد.

ایران یک - مراکش 3 : کسری طاهری که از ابتدای نیمه دوم به زمین آمده بود، توپ را با شوت محکم زد که ضربه او را طه بنغوزیل با شیرجه تماشایی به سمت راست دروازه مهار کرد که البته داور پس از اعلام VAR این پنالتی را بخاطر جلو آمدن گلر حریف تکرار داد. در تکرار پنالتی، کسری طاهری بازهم گلزنی نکرد و شیرجه تماشایی بنغوزیل به سمت چپ کاری کرد تا او یک سیو عالی دیگر را داشته باشد که البته بازهم VAR صحنه را چک و این بار از دست رفتن پنالتی ایران را تایید کرد.

ایران یک - مراکش 4 : فواد الزهوانی مثل دیگر پنالتی‌های مراکش توپ را تبدیل به گل کرد و شوت او به تور چسبید.

اتفاق ویژه:

یک پنالتی چیپ و پس از آن هدر دادن دو پنالتی پیاپی از کسری طاهری کاری کرد تا صعود نوجوانان ایران اتفاق نیفتد و شگفتی سازی شاگردان حسین عبدی در جام جهانی زیر 17سال به پایان برسد.

بهترین بازیکن:

آرشا شکوری با وجود اینکه در جریان مسابقه درخشید، اما در ضربات پنالتی ناموفق بود و برخلاف نمایش درخشان در پنالتی‌های مرحله انتخابی جام جهانی که دو ضربه را مقابل تیم یمن مهار کرد و منجر به صعود شد، امروز نتوانست این کار را انجام بدهد ولی در سمت مقابل طه بنغوزیل، گلر آینده‌دار مراکش فوق‌العاده کار کرد و بیشترین نقش را در صعودشان داشت. او در پنالتی‌ها دو بار ضربه کسری طاهری را گرفت و نقش کلیدی تیمش در این برد بود و البته نسیم عزاوزی تعویضی نیز با زدن گل تساوی و پنالتی تماشایی ستاره مراکش لقب گرفت.

دقایق حساس:

دقیقه 7: ارسال نیما اندرز از کرنر سمت راست زمین و ضربه سر درویش‌عالی نزدیک بود ایران را به گل اول بازی برساند که نوفل الحناشی از روی خط توپ را برگشت داد.

دقیقه 15: شوت راه دور درویش عالی از ضربه ایستگاهی میانه زمین دقت لازم را نداشت و از کنار دروازه مراکش رد شد.

دقیقه 18: نزدیک بود ایران گل اول بازی را روی یک ارسال از سمت راست زمین و شوت ابوالفضل زمانی به ثمر رساند که توپ پس از برخورد به مدافعان مراکش به کرنر رفت.

دقیقه 22: سانتر نیما اندرز بازهم خطرساز شد که ارسال او از سمت راست و ضربه سر ابوالفضل موردی را نوفل الحناشی برای دومین‌بار در این بازی از روی خط برگشت داد و نگذاشت دروازه مراکش باز شود و در ادامه هم توپ روی پای بازیکنان ایران جفت‌و‌جور نشد تا گل اول بازی به ثمر نرسد.

دقیقه 1+45: اولین موقعیت جدی مراکش روی ارسال از کرنر سمت چپ زمین به‌وجود آمد که ضربه سر مهاجم این تیم در دستان آرشا شکوری جای گرفت.

دقیقه 8+45: شوت پای چپ انس العلوی از پشت محوطه جریمه کم‌دقت بود و با فاصله از سمت چپ دروازه ایران عبور کرد.

دقیقه 52: آرشا شکوری با خروج به موقع از دروازه اجازه نداد ایمن العنیر در موقعیت تک به تک صاحب توپ شود و این فرصت را دفع کرد که البته در این صحنه ایران خوش‌شانس بود که خطایی از سوی این گلر رخ نداد.

دقیقه 52: کسری طاهری لحظاتی بعد از ورود به زمین شانس گلزنی با فرار سریع به محوطه جریمه داشت که ضربه او را طه بنغوزیل به خوبی مهار کرد.

دقیقه 55: محمد الحمونی با فرار عالی از سمت چپ زمین خطرناک ظاهر شد که سرتوپ و شوت فنی دیدنی او را آرشا شکوری با واکنش تماشایی به کرنر  فرستاد.

دقیقه 55: شوت محکم روی پای عبدالحمید معلی از سمت راست به چارچوب دروازه ایران را آرشا شکوری دفع کرد و در ادامه هم در شلوغی محوطه جریمه بازیکنان مراکش از این موقعیت بهره نبردند و در نهایت با خطا روی مدافع ایران خطر از روی دروازه رفع شد.

دقیقه 65: ایمن العنیر با دو دریبل پیاپی وارد محوطه جریمه ایران شد که شوت فنی پای چپ تماشایی او به شکل خطرناکی از روی دروازه ایران به بیرون رفت.

دقیقه 68: موقعیت جدی برای مراکش ممکن بود این تیم را به گل اول برساند که شوت محکم انس العلوی به مدافعان ایران خورد و به کرنر رفت.

دقیقه 69: آرشا شکوری با دو دفع توپ پیاپی اجازه نداد کرنر مراکش از سمت راست زمین ثمربخش باشد و فرصت جدی گلزنی تیم آفریقایی را دفع کرد.

دقیقه 71: شوت راه دور اسماعیل قلی زاده با اختلاف کم از کنار دروازه مراکش رد شد.

دقیقه 84: ضربه سر فواد الزهوانی به شکل خطرناکی از بالای دروازه ایران به بیرون رفت.

دقیقه 85: ضربه ایستگاهی تماشایی زکریا وزان از فاصله 30 متری را آرشا شکوری با واکنش استثنایی دفع کرد که توپ پس از برخورد به تیرک افقی در محوطه جریمه ایران ماند، اما ضربه سر فواد الزهوانی را مدافعان ایران با جان و دل از روی خط برگشت دادند.

دقیقه 87: ضدحمله سریع ایران می‌توانست گل دوم را به همراه داشته باشد که ارسال نیما اندرز از میانه زمین به پشت محوطه جریمه مراکش را گلر این تیم با خروج به موقع از محوطه دفع کرد.

دقیقه 3+90: شوت زمینی نیما اندرز از سمت راست محوطه جریمه به تور کنار دروازه مراکش برخورد کرد.

دقیقه 7+90: نسیم عزاوزی توپ ارسالی از سمت راست زمین را با ضربه سر زد که توپ به شکل خطرناکی به بیرون رفت.

دقیقه 10+90: شوت راه دور آیت بودلال پس از برخورد به مدافع ایران به کرنر رفت.

در حاشیه:

* ترکیب ایران در مسابقه امروز مقابل مراکش مثل دیدار با برزیل و انگلیس است و نسبت به آخرین دیدار برابر نیوکالدونیا فقط یک تغییر در سمت چپ خط دفاعی داشته که ابوالفضل ذلیخایی به جای خود بازگشته و جانشین علیرضا همایی‌فرد شده است.

* نوفل الحناشی، فواد الزهوانی و سیف‌الدین شلغمو 3 بازیکنی هستند که برخلاف دیدار اخیرشان مقابل اندونزی امروز در ترکیب قرار گرفتند و جانشین اسماعیل بختی، یاسر العیساتی و ایمن العنیر شده‌اند.

*تیم نوجوانان ایران در این مسابقه تنها نیست و هموطنان ساکن در اندونزی به ورزشگاه شهر سورابایا رفتند تا شاگردان عبدی را حمایت کنند.

* نوفل الحناشی، مدافع میانی مراکش که دو نجات دروازه هم در این مسابقه داشت و از روی خط توپ را برگشت داده بود، در دقیقه 40 به دلیل مصدومیت شدید با برانکارد به بیرون از زمین منتقل شد تا ایمن العنیر جانشین او شود.

* محمد کاتیبا، هافبک دفاعی مراکش به دلیل دریافت کارت زرد در دقیقه 62 دو اخطاره شد تا در صورت صعود تیمش، بازی بعدی را از دست بدهد.

* بازی در هر دو نیمه 11 دقیقه وقت اضافه داشت!

* آرشا شکوری در آخرین شروع مجدد بازی از داور بازی می‌خواست هرچه زودتر سوت پایان را بزند تا مسابقه به پنالتی برود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار اخبار خبر ورزشی سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما