کد خبر: 695878
تاریخ انتشار :

سپاهان - پرسپولیس در آسیا کنسل شد!

با ساز و کار جدید برگزاری مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، احتمال تقابل پرسپولیس با الهلال و الاتحاد و امکان دیدار سپاهان مقابل النصر یا الهلال بسیار زیاد است.

سپاهان - پرسپولیس در آسیا کنسل شد!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب، امروز در شرایطی به پایان می‌رسد که تاکنون چهره 6 تیم صعود کننده به دور بعد مشخص شده است و با برگزاری دیدارهای پرسپولیس و پاختاکور، 2 تیم باقی‌مانده نیز تعیین تکلیف می‌شوند.

در حال حاضر، باشگاه‌های العین، نسف قرشی، الاتحاد، الهلال و النصر به عنوان تیم‌های سرگروه، جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را به دست آورده اند و از میان سپاهان، پرسپولیس، السد و پاختاکور، دو باشگاه به نوبهار نامانگان ازبکستان ملحق می‌شوند تا هشت تیم حاضر در دور بعدی مشخص شوند.

در سه دوره اخیر رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، مسابقات در 10 گروه برگزار شده است. پنج گروه در غرب و پنج گروه در شرق. در نتیجه برای تشکیل تیم‌های راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی، پنج تیمی که در گروه‌های خود صدرنشین شده‌اند، صعودشان قطعی شده و از بین پنج تیم دیگری که در گروه‌های خود رتبه دوم را به دست آورده‌اند، سه تیم که بیشترین امتیاز را دارند، به دور بعد راه پیدا می‌کنند.

از بین سه تیم برتر دوم، نوبهار نامانگان ازبکستان صعود خود را قطعی کرده است. تقریبا می‌توان گفت که صعود سپاهان نیز حتمی است مگر اینکه پاختاکور امروز با اختلاف بیش از 8 گل از سد الفیحاء عبور کند که غیرممکن به نظر می‌رسد. اگر پاختاکور موفق به شکست الفیحاء نشود، پرسپولیس با یک تساوی برابر الدحیل نیز صعود می‌کند اما اگر تیم ازبکی موفق به پیروزی شود، شاگردان گل‌محمدی باید از سد حریف قطری عبور کنند.

سیستم جدید قرعه‌کشی مرحله یک هشتم نهایی

برخلاف دو فصل قبل که طبق یک جدول طراحی شده، نحوه برخورد تیم‌ها با یکدیگر در مرحله یک هشتم نهایی مشخص شده بود، در این دوره از مسابقات، مرحله یک هشتم نهایی قرعه‌کشی خواهد شد.

ساز و کار قرعه‌کشی نیز بدین صورت است که از بین آن پنج تیمی که در گروه‌های خود به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعد شده‌اند، چهار باشگاهی که بیشترین امتیاز را دارند، در گلدان شماره یک قرار می‌گیرند. آن تیم صدرنشینی هم که امتیاز کمتری نسبت به سایر صدرنشین‌ها دارد، به همراه سه تیم برتری که در گروه‌هایشان دوم شده‌اند، در گلدان شماره 2 قرار می‌گیرد.

با نتایج رقم خورده، صدرنشینی تیم‌های العین (12 امتیاز)، نسف قرشی (11 امتیاز)، الاتحاد (15 امتیاز)، الهلال (16 امتیاز) و النصر (13 امتیاز) قطعی شده است. العین و النصر امروز این فرصت را دارند تا امتیازات خود را افزایش دهند اما تأثیری در تعیین تیم‌های گلدان شماره یک ندارد چرا که بازی‌های نسف قرشی به پایان رسیده و این تیم به عنوان کم امتیازترین صدرنشین گروه‌های پنج‌گانه، در گلدان شماره 2 قرار می‌گیرد.

اگر پاختاکور با اختلاف بیشتر از هشت گل پیروز نشود، در میان تیم‌های برتر دوم نیز باید نام سپاهان را در کنار نوبهار نامانگان بنویسیم. شانس پرسپولیس برای صعود بیشتر از پاختاکور است و اگر فرض کنیم سرخ‌پوشان جواز حضور در دور بعد را کسب کنند، آنگاه تیم‌های حاضر در گلدان دوم را پرسپولیس، سپاهان، نوبهار نامانگان و نسف قرشی (به عنوان کم امتیازترین تیم صدرنشین) تشکیل می‌دهند.

به‌طور خلاصه، سیستم قرعه کشی بدین صورت است (با فرض صعود سپاهان و پرسپولیس):

* گلدان اول: العین – الاتحاد – الهلال – النصر 

* گلدان دوم: نسف قرشی – نوبهار – سپاهان – پرسپولیس

حال برای تعیین دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی، یک تیم از گلدان اول با تیمی از گلدان دوم روبه‌رو می‌شود. تنها شرط این قرعه‌کشی، عدم تقابل تیم‌هایی است که در مرحله گروهی با یکدیگر در یک گروه قرار داشته‌اند. یعنی النصر و پرسپولیس یا سپاهان و الاتحاد در مرحله یک هشتم نهایی با هم روبه‌رو نخواهند شد.

نکته مهم درخصوص برگزاری بازی‌های مرحله یک هشتم این است که مسابقه رفت در زمین تیمی از گلدان دوم برگزار می‌شود و تیم‌های صدرنشین که در گلدان اول حضور دارند، در مسابقه برگشت میزبان خواهند بود.

زمان و مکان قرعه کشی

تاریخ 28 دسامبر 2023 مصادف با 7 دی‌ماه، به عنوان تاریخ قرعه‌کشی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا تعیین شده است. مراسمی که در کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار می‌شود تا تیم‌های حاضر در این مرحله، رقبای خود را بشناسند.

زمان برگزاری مسابقات

طبق اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، دور رفت مرحله یک هشتم نهایی در تاریخ‌های 12 و 13 فوریه 2024 (دوشنبه و سه‌شنبه 23 و 24 بهمن) و بازی‌های برگشت 19 و 20 فوریه 2024 (دوشنبه و سه‌شنبه 30 بهمن و اول اسفند) انجام خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها