کد خبر: 697324
تاریخ انتشار :

موری آ سو و قلعه نویی، شانس نابود کردن یک طلسم عجیب

سرمربیان بومی تیم‌های ملی در جام ملت‌های آسیا به دنبال قطع روند ناکامی‌های خود هستند.

 موری آ سو و  قلعه نویی، شانس نابود کردن یک طلسم عجیب
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، تیم‌های آسیایی در شرایطی از 12 ژانویه تا 10 فوریه در جام ملت‌های آسیا شرکت خواهند کرد که از جام ملت‌های آسیا 1984 که خلیل الزیانی تیم ملی عربستان را به عنوان قهرمانی رساند، آنگه پوستکوگلو، سرمربی دو رگه استرالیایی- یونانی، تنها مربی بومی بوده که به قهرمانی این مسابقات رسیده است.

خلیل الزیانی یکی از ارکان رنسانس ورزش عربستان به شمار می‌رود که از سوی باشگاه الاتفاق به عنوان بازیکن و سپس به عنوان مربی به فوتبال این کشور معرفی شد و اولین قهرمانی عربستان با او به دست آمد. او در هشتمین دوره جام ملت‌های آسیا در سال 1984 در سنگاپور قهرمان شد.

عربستان در آن دوره در مرحله گروهی با تیم‌های کویت، قطر، سوریه و کره جنوبی رقابت کرد و در صدر جدول قرار گرفت. این تیم سپس در نیمه نهایی حریف ایران شد و پس از تساوی 1-1 در وقت قانونی، در ضربات پنالتی با نتیجه 5 بر 4 پیروز شد و در فینال نیز 2-0 چین را شکست داد تا برای اولین‌بار به عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا برسد.

در طول تاریخ جام ملت‌های آسیا، مربیان مختلفی به عنوان قهرمانی رسیده‌اند اما این موفقیت برای مربیان خارجی به ثبت رسیده است. پس از اینکه خلیل الزیانی، سرمربی تیم ملی عربستان در سال 1984 عنوان قهرمانی را با تیم ملی عربستان سعودی به دست آورد، کارلوس آلبرتو پریرا برزیلی در سال 1988 در ضربات پنالتی کره جنوبی را شکست داد و به دومین عنوان قهرمانی خود در آسیا (پس از قهرمانی با کویت در سال 1980) رسید.

کارلوس آلبرتو پریرا سرمربی عربستان در جام ملت‌های آسیا 1988

پس از هانس اوفت در سال 1992 با پیروزی برابر عربستان قهرمان شد اما در سال 1996، این تیم ملی عربستان بود که با هدایت نیلو وینگادا، سرمربی پرتغالی، برای سومین‌بار در تاریخ خود به قهرمانی جام ملت‌های آسیا رسید که این آخرین قهرمانی عربستان سعودی در این مسابقات بوده است.

پس از آن نوبت به فیلیپ تروسیه فرانسوی رسید که در سال 1998 هدایت تیم ملی ژاپن را برعهده گرفت و در سال 2000 عربستان را در فینال جام ملت‌های آسیا شکست داد و قهرمان مسابقات شد. همچنین زیکوی برزیلی نیز دیگر سرمربی قهرمان آسیا محسوب می‌شود که در سال 2004 با تیم ژاپن در پکن عنوان قهرمانی آسیا را به دست آورد.

جوروان ویرای برزیلی در سال 2007 تیم ملی عراق را قهرمان جام ملت‌ها کرد و در سال 2011 هم آلبرتو زاکرونی، سرمربی ایتالیایی ژاپن، پس از پیروزی دشوار مقابل استرالیا به قهرمانی رسید.

آلبرتو زاکرونی ایتالیایی قهرمان جام ملت‌های آسیا 2011 با ژاپن

در این بین البته آنگه پوستکوگلو، سرمربی دو رگه یونانی-استرالیایی که در سال 2015 هدایت تیم ملی استرالیا را بر عهده داشت، تیم ملی کره‌جنوبی را در فینال شکست داد تا به قهرمانی این دوره از مسابقات برسد.

آنژ پوستکگلو قهرمان جام ملت‌های آسیا 2015 همراه با استرالیا

آخرین عنوان قهرمان جام ملت‌های آسیا هم توسط فلیکس سانچز اسپانیایی به دست آمد و او در سال 2019 برای اولین‌بار تیم ملی قطر را به عنوان قهرمانی رساند.

در این دوره از مسابقات، امیر قلعه‌نویی (ایران)، هاجیمه موریاسو (ژاپن) و گراهام آرنولد (استرالیا)، سه مربی بومی حاضر در رقابت‌ها خواهند بود که باید دید موفق می‌شوند این طلسم را بشکنند و عنوان قهرمانی را از آن خود کنند یا با قهرمانی تیم‌هایی مثل عربستان (روبرتو مانچینی) و کره جنوبی (یورگن کلینزمن)، این عنوان همچنان در دست سرمربیان خارجی باقی می‌ماند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها