کد خبر: 699488
تاریخ انتشار :

نکونام: استقلال نباید از جذب لژیونرها بترسد!

جواد نکونام در مصاحبه‌ای طولانی، درباره اتفاقات نیم فصل، کسر امتیاز از پرسپولیس و سپاهان و بازگشت آنها، جذب لژیونر در نیم فصل و لازمه‌های قهرمانی به صحبت پرداخته است.

نکونام: استقلال نباید از جذب لژیونرها بترسد!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، نیم فصل نخست رقابت‌های لیگ برتر با قهرمانی استقلال به پایان رسید. برخلاف انتظارات، آبی‌های پایتخت موفق شدند بالاتر از سپاهان و پرسپولیس، رقبای قدرتمند خود قرار بگیرند و همین موضوع با تحسین نکونام و شاگردانش همراه شد.

سرمربی استقلال که اکنون برای سپری کردن تعطیلات راهی خارج از کشور شده، مصاحبه مفصل و طولانی را با صحبت پیرامون مسائل مختلف انجام داده است که خلاصه آن را مرور می‌کنیم و سپس مشروح آن را با هم می‌خوانیم:

* استقلال تیم معمولی نیست

* پاسخی برای سوال بازیکنانم نداشتم

* دو، سه بازیکن لژیونر را برای نیم فصل می‌خواهم

* گواردیولا هم بدون بازیکن به جایی نمی‌رسد

* فتح‌ا‌لله‌زاده من را قانع کرد به استقلال بیایم

* خرید لژیونر نباید تخیلی و رؤیایی تلقی شود

* مگر بازیکن گرفته‌ایم که لیست مازاد داشته باشیم؟

* بازیکنانم سنگ تمام گذاشتند

* در نیم فصل دوم جلوی هر امتیاز اژدها خوابیده است

* تیمی که در زمستان خرید کند قهرمان می‌شود

* پیشکسوتان نقش پررنگی در نتایج تیم داشتند

* اگر بازیکن جذب کنیم به اردو می‌رویم

* می‌دانم مدیریت تلاش می‌کند تا مشکلات رفع شود

* سر استقلال کلاه رفت و آنها مظلوم‌نمایی می‌کنند

* اگر از حرفتان می‌ترسیدند سقف بودجه را رد نمی‌کردند

* هواداران ما کاری نکردند که بخواهند محروم شوند

* از باشگاه می‌خواهم اجازه ندهند حقی از استقلال ضایع شود

جواد نکونام درباره اهداف نقل و انتقالات و تمام آنچه در نیم فصل اول بر او و تیمش گذشته، توضیحاتی می‌دهد.

استقلال تیم معمولی نیست

استقلال تیم بزرگی است و تیم بزرگ بازیکن بزرگ می‌خواهد. استقلال در تاریخ خود افتخارات زیادی دارد. دو بار عنوان قهرمانی آسیا را به دست آورده چرا نباید بازیکن بزرگ داشته باشد؟ ببینید در گذشته چه بازیکنانی در استقلال بازی کرده‌اند؟ خیلی از فوتبالیست‌ها از جمله خود من دوست داشتم برای این باشگاه بازی کنم. باید حالا هم به همین شکل باشد. الان ما بازیکنان خوبی در اختیار داریم ولی این تیم نیاز به تقویت دارد.

پاسخی برای سوال بازیکنانم نداشتم

بازیکنانم نیم فصل اول خیلی اذیت شدند و این به خاطر فشار زیاد بود. خیلی از بازیکنان می‌گفتند فرق ما با رقبا چیست؟ وقتی آنها هزینه کرده و می‌کنند پس چرا استقلال نمی‌تواند؟ من هم پاسخی نداشتم. لیست تیم‌ها را نگاه کنید. واهمه‌ای برای جذب لژیونرها ندارند. ببینید تیم‌هایى مثل پرسپولیس، سپاهان و تراکتور چند لژیونر جذب کردند استقلال هم باید همین‌طور باشد.

دو، سه بازیکن لژیونر را برای نیم فصل می‌خواهم

نقطه نظر باشگاه هم همین است که باید بازیکن بزرگ بیاید. ما اگر می‌خواهیم از رقابت عقب نمانیم باید مثل آنها عمل کنیم. یادم هست وقتى در استقلال بازی می‌کردم سه کاپیتان اول تیم ملى در استقلال حضور داشتند. از لیستی که به باشگاه داده‌ام دو، سه لژیونر را می‌خواهم چون به آنها نیاز داریم. در واقع استقلال به آنها نیاز دارد.

گواردیولا هم بدون بازیکن به جایی نمی رسد

شما گواردیولا و سیتی هم باشید بدون بازیکن نمی‌توانید به جایی برسید. خود گواردیولا بارها گفته اگر به موفقیتی رسیده به خاطر بازیکنانش بوده است. این یک واقعیت است. رقبای ما دقیقا همین تفکر را دارند. دیگر نمی‌توانیم تماشاگر نقل و انتقالات تیم‌های دیگر باشیم و نقش پسر خوب و قانون‌مدار این فوتبال را بازی کنیم. من تابستان گذشته هم گفتم که خوب نیست استقلال از پشت ویترین مغازه تماشاگر خرید بازیکن توسط سایر تیم‌ها باشد. باید دو برابر تابستان و نیم فصل گذشته تلاش و خودمان را تقویت کنیم.

فتح‌ا‌لله‌زاده من را قانع کرد به استقلال بیایم

یادم هست وقتی اوساسونا بازی می‌کردم و استقلال به من پیشنهاد داد، خیلی‌ها در ایران به تمسخر گرفتند و می‌گفتند فتح‌الله‌زاده دارد با نام نکونام بازی می‌کند. او اما اینقدر مصر بود که به ترکیه آمد و با من مذاکره کرد. وقتی دیدم استقلال اینقدر جدی است، با توجه به علاقه‌ای که به پیراهن آبی داشتم، علی‌رغم پیشنهاد مالی بالای الغرافه تصمیم گرفتم به ایران بیایم و بازی کنم. آقای فتح‌الله‌زاده جوری با من مذاکره کرد که قانع شدم به استقلال بیایم.

خرید لژیونر نباید تخیلی و رؤیایی تلقی شود

همان زمان استقلال از انگلیس بازیکن خرید. بازیکنانی گرفتیم که بزرگ بودند. طرفداران یادشان هست سال 91-92 استقلال چطور کهکشانی بسته شد و حتی می‌توانست ستاره سوم را بگیرد ولی با بدشانسی این فرصت عالی را از دست دادیم. حالا که تابستان نتوانستم یار بگیریم نیم فصل زمان خوبی برای تقویت استقلال است. با مدیریت باشگاه هم در این باره صحبت اولیه را داشتیم. باید زودتر مذاکرات شروع شود تا نفرات مورد نیاز جذب شوند. خرید لژیونر نباید تخیلی و رؤیایی تلقی شود چون می دانم بسیاری از لژیونرها علاقه قلبی دارند به استقلال بیایند. این هنر مدیران  است که چگونه آنها را برای تقویت تیم و موفقیت استقلال جذب کنیم.

مگر بازیکن گرفته‌ایم که لیست مازاد داشته باشیم؟

لیست مازاد؟ مگر بازیکنی جذب کرده‌ایم که لیست مازاد داشته باشیم؟ فعلا لیستم را داده‌ام و باشگاه باید وارد مذاکره شود. هر بازیکنی که جذب شود، مجبوریم یک بازیکن را از لیست خارج کنیم. یعنی فعلا کار را به این شکل جلو می‌بریم تا ببینیم در آینده چه می‌شود. فعلا لیست اول کادر فنی را در اختیار باشگاه قرار داده‌ایم و لیست دومی هم آماده کرده‌ایم که اگر به هر دلیلی از لیست اول نشد بازیکن بگیریم، پلن B داشته باشیم.

بازیکنانم سنگ تمام گذاشتند

بازی‌های نیم فصل اول سخت و طاقت فرسا بود. خیلی سخت گذشت. بازیکنانم سنگ تمام گذاشتند و حمایت طرفداران فوق‌العاده بود. خوشحالم نیم فصل خوبی را تمام کردیم. می دانم همه بازیکنان خسته شدند و این به خاطر فشار زیاد بود. چاره‌ای هم نداشتیم. با کمبود زیادی وارد لیگ شدیم و به ناچار بعضی بازیکنان را در پست غیرتخصصی بازی دادیم. مخصوصا در خط دفاع مشکلاتی داشتیم و مجبور شدیم پست‌ها را تغییر دهیم ولی خدا را شکر بازیکنان کارشان را عالی انجام دادند.

در نیم فصل دوم جلوی هر امتیاز اژدها خوابیده است

در نیم فصل اول جنگندگی بچه‌ها و حمایت هواداران جواب داد و ما توانستیم 32 امتیاز کسب کنیم اما این یک هشدار جدی است که در نیم فصل دوم جلوی هر امتیاز اژدها خوابیده است و کار 10 برابر سخت‌تر می‌شود. اگر بخواهیم ساده‌لوحی به خرج دهیم یا اهمال کنیم و دلخوش به نتایج نیم فصل اول باشیم ضربه می‌خوریم.

تیمی که در زمستان خرید کند قهرمان می‌شود

با تلاش جانانه و جنگ همه جانبه صدرنشین شدیم و این اتفاق بسیار مثبتی است اما به همان اندازه وظیفه همه ما و ارکان باشگاه را سنگین‌تر می‌کند. قهرمانی نیم فصل اعتماد به نفس یک تیم را بالا می‌برد اما به معنای قهرمانی پایان فصل نیست. قهرمانی پایان فصل به تیمی می‌رسد که خریدهای زمستانی خوبی داشته باشد، خودش را تقویت کند و نظم مالی بهتری نسبت به سایر رقبا داشته باشد.

پیشکسوتان نقش پررنگی در نتایج تیم داشتند

این صدرنشینی باید یک هشدار به ما استقلالی‌ها باشد تا برای نیم فصل دوم زرنگ‌تر، باهوش‌تر و قوی‌تر استارت بزنیم. در کل بهتر است به کمبودها و حل مشکلات فکر کنیم تا اینکه سرگرم چنین چیزهایی باشیم. باید از پیشکسوتان عزیز که امسال خیلی حمایت کردند نیز تشکر کنم. به نظرم آنها قدم به قدم با تیم آمدند و نقش پررنگی در نتایج تیم داشتند.

اگر بازیکن جذب کنیم به اردو می رویم

خیلی‌ها درباره برگزاری اردوی نیم فصل می‌پرسند. اردوی ما رابطه مستقیم با جذب بازیکن دارد. اگر بتوانیم بازیکن جدید جذب کنیم به اردو خواهیم رفت اگرنه ترجیحم این است با پول سفرمان بازیکن بخریم. ما نیاز داریم بازیکنان جدید را با بازیکنان فعلی هماهنگ کنیم. کارهای تاکتیکی مان را جلو ببریم. اگر قرار باشد بازیکنی جذب نشود، نیاز به اردو نداریم چون تیم هماهنگ است.

می‌دانم مدیریت تلاش می‌کند تا مشکلات رفع شود

چه کارهایی باید برای نیم فصل دوم انجام دهیم؟ به هر حال نیاز داریم شرایط مالی تیم بهتر شود. می‌دانم مدیریت استقلال زحمت می‌کشد تا مشکلات مالی رفع شود ولی ما نیاز به منابع مالی داریم تا بازیکن بگیریم، بتوانیم اردو برگزار کنیم، طلب سال گذشته بازیکنان را بدهیم و پول فصل جاری آنها را بپردازیم. ما قول‌های به بازیکنان دادیم و امیدواریم که کارها درست پیش برود. بعضی از کارهای مربوط به تیم باید بهتر انجام شود از جمله شکایت‌ها. همه از ما شکایت می‌کند ولی ما از هیچکس شکایتی نداریم. استقلال هم باید مثل رقبا عمل کند.

سر استقلال کلاه رفت و آنها مظلوم‌نمایی می‌کنند

کسر امتیاز... به هر حال این اتفاق افتاد. درباره‌اش صحبت کردم. ما تابستان در مهمترین زمان نقل و انتقالات نتوانستیم بازیکن بگیریم. من همان زمان هم گفت حاضرم بازیکن بگیریم و امتیازمان کم شود چون می‌‌دانستم امتیازها برمی‌گردد و نهایتا تیم‌ها را جریمه می‌کنند. ببخشید باشگاهی که 500،600 میلیارد هزینه کرده، 20 میلیارد جریمه که برایش پولی نیست. این کلاهی بود که سر استقلال رفت ولی الان می‌بینم مظلوم‌نمایی‌هایی می‌شود. از طرفی خوشحالند امتیازها برگشته و از طرفی هم دست به مظلوم نمایی می‌زنند. استقلال، هواداران، من و تیمم بیشترین ضرر را کردیم. امیدوارم برای نیم فصل دوم دیگر این کلاه سرمان نرود چون خبر داریم رقبا چه نقشه‌‌ای برای ادامه مسابقات کشیده‌اند. از چند هفته قبل مذاکراتی با یک‌سری بازیکنان شروع کرده‌اند. حتی تیم‌هایی که پرمهره هستند می‌خواهند بازیکنان جدیدی بگیرند.

اگر از حرفتان می‌ترسیدند سقف بودجه را رد نمی‌کردند

شما دیدید وقتی امتیازات تیم‌ها برگشت، من گفتم نوش جان هر دو تیم. مثل روز روشن بود این اتفاق می‌افتد و من هم ناراضی نبودم و گفتم نوش جانشان. نمی‌خواهم خیلی مسائل را اینجا باز کنم اما این وسط سر استقلال کلاه رفت نباید بگذاریم زمستان سرمان کلاه برود. باز من شنیدیم دوستی در یک برنامه گفته اگر در نیم فصل دوم قانون سقف بودجه و قرارداد رعایت نشود، نتایج تیم متخلف 3 بر صفر خواهد شد. این حرف ها فوتبالی نیست و کسی را هم نمی ترساند. اگر از حرف شما می‌ترسیدند تابستان سقف بودجه را رد نمی‌کردند. درخواست من از همه مسئولان باشگاه استقلال این است که فریب این صحبت‌ها یا تهدیدات را نخورده و با تمام قدرت کارشان را کنند تا ان‌شاءالله نقل و انتقالات زمستانی مناسبی داشته باشیم که شرمنده هواداران خود نشویم.

هواداران ما کاری نکردند که بخواهند محروم شوند

کمیته انضباطی همواره تلاش می‌کند تا عدالت را اجرا کند و ما هم از آنها متشکریم. موردی که امیدوارم دوباره بررسی کنند به مسئله دربی و محرومیت هوادار ما برمی‌گردد. هواداران ما کاری نکردند که بخواهند محروم شوند. تصاویر تلویزیونی به وضوح نشان می‌داد طرفداران کدام تیم بطری پرت کردند. امیدوارم بررسی دوباره صورت بگیرد. هوادار استقلال گناهی نکرده که محروم باشد. درباره جرایمی هم که برایم در نظر گرفته‌اند اعتراض دارم. من قبل از دربی به کنفرانس مطبوعاتی سازمان لیگ نرفتم و در عوض در کمپ مرحوم ناصر حجازی میزبان اهالی محترم رسانه بودیم. ما قبل از دربی به اهواز و اصفهان رفتیم در حالی که حریفمان تهران بازی داشت. از برنامه ریزی عقب بودیم. اگر قرار بود از کمپ حجازی به سازمان لیگ بروم و برگردم سه ساعت طول می کشید. بنابراین هماهنگ کردیم و قرار شد کنفرانس ما در کمپ باشد.

از باشگاه می‌خواهم اجازه ندهند حقی از استقلال ضایع شود

چرا باید به خاطر یک کنفرانس 100 میلیون جریمه شوم؟ این عدد را کجای قانون نوشته است؟ بابت اتفاقات پایان یکی از بازی‌ها هم جریمه سنگینی برایم در نظر گرفته‌اند. من چند بار این موضوع را با باشگاه مطرح کردم. معتقدم باید قوی تر عمل کنیم. من خیلی ایراد به کمیته انضباطی نمی‌گیرم و معتقدم باید خودمان قوی‌تر دفاع می‌کردیم. پرونده‌های حقوقی تعیین‌کننده هستند. من اینجا هم از باشگاه می‌خواهم اجازه ندهند حقی از استقلال ضایع شود. بعد از دربی پرسپولیس از نصف تیم ما شکایت کرد و ما هم باید متقابلا این کار را می‌کردیم. شنیده‌ام جدیدا شکایت شده که امیدوارم درست باشد. هر چند دیر است ولی باید چنین کارهایی را انجام داد. اینجا باید از حق و حقوق استقلال دفاع کنیم. دیگران علیه ما هستند و ما نباید رفاقتی با آنها رفتار کنیم. تازه نیم فصل گذرانده‌ایم. در نیم فصل دوم کار سخت‌تر می‌شود. درباره جرایم خودم هم باید بگویم توقع دفاع بهتری داشتم و قطعا خودم پیگیر اعتراض خواهم بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها