کد خبر: 700898
تاریخ انتشار :

دشمن ملت: مورینیو به خودش خیانت کرد

مورینیو که زمانی تاریک‌ترین اتاق‌ها با ورودش روشن می‌شدند، حالا رو به افول رفته و هیچ باشگاه بزرگی او را نمی‌خواهد.آقای خاص، خودت را گم کردی.

دشمن ملت: مورینیو به خودش خیانت کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 به گزارش "ورزش سه"، زمانی برایان کلاف، مربی مشهور انگلیسی، در مورد مورینیو گفته بود: «مورینیو قبل از تبدیل شدن به یک ستاره راک ابتدا مربی بود. یا حداقل، او هر دو بعد خودش را به طور همزمان ساخت. او با پیروزی‌ها، عناوین مختف، کاریزما و غرور مثبت بسیار غیرمعمولش، تبدیل به مردی خاص در دنیای فوتبال شد.»

آن شخصیت مغناطیسی که می‌توانست یک اتاق تاریک را روشن کند، هنوز وجود دارد، اگرچه فرسوده شدن در این مسیر طبیعی است.

بهترین مربی پرتغالی تمام دوران هرچه پیرتر شد، بیشتر افت کرد. می‌توان گفت ژوزه مورینیو خودش را گم کرده است. 

او ابتدا خودش را به این تنزل داد که بخواهد دشمن پپ گواردیولا و ایده فوتبال تهاجمی همراه با مالکیت توپ باشد. ژوزه در ابتدای دوران مربیگری‌اش در پورتو، در چلسی و در رئال مادرید (غیر از زمان‌هایی که برابر بارسا قرار می‌گرفت) فوتبالی هجومی به نمایش می‌گذاشت. بعدها ولی او به خودش خیانت کرد. نمی‌توان جور دیگری این را توضیح داد.

مشکل این نیست که او در آخرین باشگاه‌هایی که برای آنها مربیگری کرده بود، منابع مالی گسترده نداشت، بلکه این است که او دیگر کسانی را که تحت هدایت داشت و حتی هوادارانش را نیز متقاعد نمی‌کرد. 

وفادارترین هواداران او همیشه لیگ اروپایی که او با منچستریونایتد برد را به یاد خواهند آورد. یونایتدی که البته بهترین تیم رقابت‌ها نیز نبود. پس از آن مورینیو با پوگبایی که برایش 105 میلیون یورو هزینه شده بود، درگیر شد و مدافعان میانی را به خدمت گرفت که شایسته نبودند. 

مورینیو زمانی قدرت یک میلیونر را داشت، ولی او شکست خورد و وقتی این اتفاق می‌افتاد، تقریباً هرگز تقصیر او نبود. او دیگر سپر حفاظتی بازیکنانش نبود، کسانی که قبلاً برای او می‌مردند و وقتی به آنها می‌گفت بهترین‌های دنیا هستند باور می‌کردند. مورینیو حمایت آنها را هم از دست داد. 

مورینیو به تدریج در انگلیس با همه مشکل پیدا کرد، از داوران گرفته تا مدیران، بازیکنان و هواداران. بسته پیشنهادی مورینیو، برای بزرگترین باشگاه‌ها دیگر جذاب نیست. مورینیو متاسفانه دیگر گزینه اول مربیگری بزرگان محسوب نمی‌شود.

کسی تصور نمی‌کرد مورینیویی که پورتو را قهرمان اروپا کرد و چلسی با او قدرت اول انگلیس شد، روزی مربی تاتنهام یا رم شود. الان کسی می‌تواند تصور کند گواردیولا یا کلوپ روزی این کار را انجام دهند؟ با این حال سرنوشت مورینیو به اینجا کشیده شده است.

خیلی‌ها معتقدند روزی مورینیو سرمربی پرتغالی خواهد شد. قبلاً قرار بود اتفاق بیفتد و بالاخره روزی خواهد شد. پس از فرناندو سانتوس، شاید مورینیو بهترین انتخاب بود، اما او در رم حضور داشت. او از برزیل نیز پیشنهاد داشت ولی به رم متعهد ماند. ژوزه ولی الان در دسترس است.

نکته مهم این است که بدانید چگونه این کار را انجام دهید. مردی که فوتبال دوست دارد دوباره او را پیدا کند و برگرداند، همان کسی است که ثابت کرد ادعایش درست بود، وقتی گفت فکر می‌کنم من آقای خاص هستم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها