کد خبر: 701309
تاریخ انتشار :

ایران در آستانه فتح دوباره رتبه نخست آسیا

در صورت پیروزی ایران برابر امارات و شکست ژاپن مقابل اندونزی، ملی‌پوشان می‌توانند پس از مدت‌ها، رتبه نخست آسیا در رنکینگ فیفا را به دست بیاورند. تساوی ژاپن نیز به شکل عجیبی امتیازات آنها با ایران را برابر می‌کند.

ایران در آستانه فتح دوباره رتبه نخست آسیا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، شکست دور از انتظار ژاپن برابر عراق، نه تنها معادلات در نمودار مسابقات را به هم زد بلکه می‌تواند باعث ایجاد تغییرات بزرگی در رنکینگ فیفا شود و حالا با کسر امتیاز سنگین از سامورایی‌ها و سقوط دو پله‌ای آنها در رتبه‌بندی جهانی، ایران می‌تواند با لغزش دوباره ژاپن، رتبه نخست آسیا را از آن خود کند.

شکست ژاپن مقابل عراق با سقوط وحشتناک این تیم در رنکینگ جهانی همراه شد. تیم هاجیمه موریاسو که می‌توانست با پیروزی در این بازی فاصله‌اش را با آلمان به کمترین حالت ممکن درآورد، با این باخت، متحمل کسر 25.46 امتیاز شد و دو پله نیز در رتبه‌بندی فیفا سقوط کرد و به جایگاه نوزدهم بازگشت. البته که آنها پیش از این و به واسطه برتری مقابل ویتنام، 6.47 امتیاز مثبت کسب کرده بودند.

این در شرایطی است که ایران به واسطه پیروزی برابر هنگ‌کنگ، 3.88 امتیاز دیگر (بجز 7.23 امتیاز پس از پیروزی برابر فلسطین) به دست آورده و اکنون شمار امتیازات شاگردان قلعه‌نویی به عدد 1578.60 رسیده، در شرایطی که ژاپنی‌ها 1603.01 امتیاز دارند. به عبارت دیگر، اختلاف ایران و سامورایی‌ها در رنکینگ فیفا، به عدد 24.41 رسیده که یکی از کمترین اختلافات دو تیم طی ماه‌های اخیر است.

تیم ملی در شرایطی فردا به مصاف امارات می‌رود که در صورت پیروزی در این مسابقه، می‌تواند 10.73 امتیاز کسب کند. این یعنی امتیازات ملی پوشان به عدد 1589.33 خواهد رسید. حالا اگر ژاپن در جدال مقابل اندونزی شکست بخورد، 30.93 امتیاز از این تیم کسر می‌شود و شمار امتیازات آنها به عدد 1572.08 می‌رسد. این به معنای رسیدن ایران به رتبه نخست آسیا خواهد بود.

شکست سامورایی‌ها برابر اندونزی بسیار دور از ذهن می‌رسد. با این حال، تساوی ژاپن نیز 13.43 امتیاز منفی برای آنها به دنبال خواهد داشت و در آن حالت، شمار امتیازات این تیم به عدد 1589.58 می‌رسد. اگر ایران از سد امارات عبور کند و ژاپن مقابل اندونزی به نتیجه تساوی دست یابد، دو تیم مدعی قهرمانی به شکل عجیبی در امتیازات برابر می‌شوند و ژاپن تنها بخاطر 25 صدم امتیاز بیشتر، همچنان در رتبه نخست آسیا باقی خواهد ماند.

البته که پیروزی ژاپن برابر اندونزی، 4.07 امتیاز برای این تیم در پی خواهد داشت و در آن حالت شمار امتیازات آنها به عدد 1607.08 خواهد رسید و این یعنی فاصله 18 امتیازی با ایران که باز هم نسبت به ماه‌های گذشته بسیار کمتر است. توجه داشته باشید مطالبی که در بالا ذکر شد، رتبه‌بندی آنلاین است و در آخرین رنکینگ رسمی فیفا که در 21 دسامبر منتشر کرده، فاصله ایران و ژاپن 55 امتیاز است.

درخصوص رتبه سوم آسیا نیز باید به این نکته اشاره کرد که کره‌جنوبی پس از توقف برابر اردن، با 8.51 امتیاز منفی روبرو شد و در سمت مقابل نیز استرالیا به واسطه پیروزی برابر سوریه 8.41 امتیاز گرفت که همین موضوع باعث شد تا رتبه سوم از دست کره‌ای‌ها خارج شود و به کانگروها برسد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها