کد خبر: 702399
تاریخ انتشار :

گزارش از قطر: امیر و دستیارانش!

پشت صحنه‌ی تیم ملی در اختیار چهره‌های فنی مشهور و گمنامی است که به عنوان اعضای کادرفنی مشغول اند.

گزارش از قطر: امیر و دستیارانش!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، انتخاب ترکیب ابتدایی و نوع نمایش تیم ملی خصوصا در نیمه دوم مقابل ژاپن، حاکی از شناخت دقیق و آنالیز درست کادر فنی تیم ملی از ژاپن را داشت که به‌نوعی حقانیت کادر فنی تیم ملی را ثابت کرد. چند روز پیش، در ارائه گزارش تمرینات تیم ملی در کمپ الریان به موضوعی تأکید و اشاره کردیم که جا دارد امروز با توجه به نمایش خوب تیم ملی مقابل ژاپن به‌صورت مفصل‌تری به آن بپردازیم.

طی حضورمان به‌عنوان خبرنگار در کنار تیم ملی ایران، به‌خصوص از آغاز اردوی کیش تا امروز که تنها یک هفته تا پایان جام ملت‌های آسیا باقی‌مانده، هرچه بیشتر پی به اهمیت حضور این تعداد از دستیاران یا به قول امیر قلعه‌نویی همکاران در تیم ملی بردیم و این مسئله بیش از پیش به ما ثابت شد.

از آنتونیو مانیکونه به‌عنوان تنها مربی غیربومی تا سعید الهویی، هومن افاضلی، رحمان رضایی، حمید مطهری گرفته تا آندرانیک تیموریان و علی‌اصغر قربانعلی‌پور بدن‌ساز و همچنین وسلی ننکا مربی خوش‌اخلاق دروازه‌بانان، همگی مثل یک ساعت دقیق بدون اینکه حتی یک ثانیه هم تلف کنند، تمرینات را با جدیت و احساس مسئولیت هرچه‌تمام‌تر برگزار می‌کنند و بدون هرگونه اغراقی آرامش حاکم در تمرینات کاملاً به تمام کسانی که از نزدیک در حال تماشا هستند القا می‌شود.

مربیان تیم ملی ایران در تمام این روزها، حدود دو ساعت قبل از ورود اتوبوس حامل بازیکنان تیم ملی وارد محل تمرین می‌شوند تا طبق طراحی از پیش تعیین‌شده، ادوات و تجهیزات شامل کُنس و میله و سایر وسایل مورد نیاز تمرین آن روز را در محل موردنظر جاگذاری کنند و درعین‌ حال اگر فرصتی در این‌ بین به دست بیاورند، مسابقه زدن توپ به تیر افقی را از دست نخواهند داد.

آن‌ها بیشترین وظیفه را در ایجاد یک فضای مناسب در تمرینات بر عهده‌ دارند که تا به امروز علی‌رغم تمام فشردگی‌ها نمره قبولی می‌گیرند.

ای‌کاش این امکان وجود داشت که فضای آخرین تمرین تیم ملی را پیش از دیدار مقابل ژاپن به‌صورت کامل‌تری به تصویر کشید تا هر چه بیشتر پی به اهمیت وجود هرکدام از این همکاران در کنار تیم ملی می‌بردید. بچه‌های تیم ملی به‌قدری از لحاظ روانی راحت بودند که شخصاً تا حدی نسبت به این حد از آرامش خیال ترسیدم.

اما آنچه بیش از هر موضوعی حائز اهمیت است، وجود اعتماد کامل بین سرمربی و سایر همکارانش است، که این‌ یکی رابطه مستقیم با رسیدن به موفقیت را دارد.

سعید الهویی به‌عنوان کسی که در تمام این سال‌ها در کنار امیر قلعه‌نویی رشد کرده است، شاید بیش از سایرین با او ارتباط دارد اما در عین‌ حال هرکدام از این افراد نقش خودشان را بازی می‌کنند و هیچ‌کسی نسبت به کسی ارجحیت ندارد.

بدون شک تمرینات تیم ملی که از فردا رنگ و بوی جدی‌تری به خود می‌گیرد حال و هوای فوق‌العاده خوبی خواهد داشت که از حالا برای پوشش آن پانزده دقیقه  لحظه‌شماری می‌کنیم.

با تمام این اوصاف، فارغ از تمام تعاریفی که درباره نقش دستیاران در تمرینات شد، روز گذشته نمایش تیم ملی در دیدار مقابل ژاپن را می‌توان نقطه عطفی در کارنامه کادر فنی تیم ملی در دوران جدید امیر قلعه‌نویی دانست.

این در حالی است که این کادر فنی شامل تمام مربیان و آنالیزورها همواره از جانب طیفی از اصحاب رسانه، مورد انتقاد بودند و امیر قلعه‌نویی بابت انتخاب آن‌ها تحت‌فشار شدیدی قرار گرفت، اما امیر پای همه همکارانش ایستاد تا حقانیت این تیم، شب گذشته به همه ثابت شود و از امروز سرمربی تیم ملی دیگر لازم نیست چنین بار سنگینی را حمل کند.

در مقابل ژاپن ترکیب ابتدایی (LINE UP)  آن‌قدر درست و به‌جا انتخاب‌شده بود که تا دقیقه نود امیر قلعه‌نویی ترجیح داد به هیچ‌کدام از این بازیکنان دست نزند و همانطور هم که دیدیم پاسخ اعتمادش را هم به بهترین وجه ممکن گرفت.

نیمکت‌نشینی احسان حاج‌صفی به‌عنوان بهترین بازیکن دیدار قبلی مقابل سوریه و انتخاب محمد محبی به‌عنوان وینگر چپ با وجود اینکه عملکرد خوبی مقابل سوریه نداشت و از همه مهم‌تر اعتماد به امید ابراهیمی در میانه میدان از ابتدای دیدار، تصمیمات بسیارمهمی بود که هرکدام دلیل فنی خودش را داشت. محال است کادر فنی بدون شناخت و آنالیز دقیق ژاپن این‌همه تغییر در تیم ایجاد کرده باشد.

برای اینکه هرچه بیشتر پی به اهمیت این برد تاکتیکی ببریم باید بگوییم روز گذشته در حین تماشای بازی ژاپن در جایگاه خبرنگاران یک تیم ۶ نفره ژاپنی با تجهیزات فراوان، هرلحظه با اعضای نیمکت تیم ملی ژاپن در ارتباط بودند و همین موضوع نشان می‌دهد که مغز متفکر نیمکت تیم ملی چه‌کار سختی را به سرانجام رساند.

تیم ملی در دیدار مقابل ژاپن برای هر 15 دقیقه سناریوی خاص خودش را نوشته بود و به نظر می‌رسد اگر بازی به اوقات اضافی کشیده می‌شد قرار بود تیر خلاص را با انجام تعویض‌های دست‌نخورده بزنیم که خوشبختانه اعلام ضربه پنالتی روی کنعانی‌زادگان کار را در همان نود دقیقه یک‌سره کرد.

در واقع آنالیز دقیق ژاپن توسط مجموعه مربیان تیم ملی و انتخاب درست ترکیب ابتدایی به‌نوعی برگ برنده تیم ملی در یکی از تاریخی‌ترین روزهای فوتبال ایران بود و درعین‌حال یک‌بار دیگر حقانیت مربیان بومی را ثابت کرد و حالا امیر قلعه‌نویی تنها مربی بومی از بین چهار تیم حال حاضر در مرحله نیمه‌نهایی است.

در صورت بازگشت تیم ملی به ایران می‌توان پای صحبت اعضای کادر فنی نشست تا در جریان جزئیات این تصمیمات درست و به‌موقع قرار بگیریم. قطعاً در ادامه جام این اعتمادبه‌نفس ناشی از شناخت ژاپن می‌تواند جرئت بیشتری به مربیان و امیر قلعه‌نویی بدهد و امیدواریم با آنالیز دقیق قطر هم بتوانیم از سد میزبان و مدافع عنوان قهرمانی بگذریم و فینالیست شویم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها