کد خبر: 702824
تاریخ انتشار :

بیشترین امید گل برای ناامیدترین زوج جام: طارمی و سردار

دو مهاجم تیم ملی در صدر بیشترین شانس گلزنی در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا قرار گرفتند.

بیشترین امید گل برای ناامیدترین زوج جام: طارمی و سردار
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به ایستگاه پایانی خود رسیده و تکلیف تیم قهرمان، امروز مشخص خواهد شد. با این حال، بررسی آمار و اطلاعات به دست آمده از این مسابقات تا قبل از دیدار فینال خالی از لطف نیست.

وبسایت اوپتا که به تحلیل و بررسی مسابقات فوتبال از طریق داده‌های موجود در بازی‌ها می‌پردازد، اطلاعات جالبی را از وضیعت آماری بازیکنان برتر جام ملت‌های آسیا از طریق پارامترهای مختلف منتشر کرده که نام آزمون در صدر موثرترین بازیکنان جام دیده می‌شود.

آنگونه که اوپتا نوشته، سردار طی 401 دقیقه که برای تیم ملی فوتبال ایران به میدان رفت، توانست شانزده بار به سمت دروازه حریفان ضربه بزند که تنها سه بازیکن در طول جام، ضربات بیشتری نسبت به او روانه دروازه‌ها کرده‌اند. مهدی طارمی نیز با 436 دقیقه بازی، همین تعداد شوت را به ثبت رسانده است.

از این شانزده شوتی که آزمون روانه دروازه‌ها کرده، هفت مورد آن در چارچوب بوده که منجر به ثبت دو گل شده است. علاوه بر این، سردار با ثبت آمار ایکس جی 2.86، بهترین بازیکن جام از این حیث لقب گرفته که توانسته است خطرات بیشتری را به روی دروازه رقبا خلق کند.

 

پارامتر xG مخفف عبارت expected Goal به معنی «گل‌های مورد انتظار» است. xG پارامتری است که کیفیت یک موقعیت گل را که به شوت به سمت دروازه (داخل یا خارج از چارچوب فرقی ندارد) می‌انجامد، نشان می‌دهد.

درواقع xG احتمال گل شدن یک شوت (یا ضربه سر) به سمت دروازه را محاسبه می‌کند، فارغ از اینکه آن شوت توسط چه کسی با چه سطح مهارتی زده شده است. بر اساس همین پارامتر، آزمون بیشترین شانس گلزنی را در جام ملت‌ها ایجاد کرده است.

این آمار برای مهدی طارمی عدد 2.47 را نشان می‌دهد و البته آنگونه که اوپتا نوشته، این آمار و تعداد گل‌ها، بدون محاسبه ضربات پنالتی است و به همین دلیل مقابل نام مهاجم بوشهری تیم ملی، 2 گل زده ثبت شده در حالیکه طارمی در دیدار برابر سوریه، یک گل از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند.

چو گیو سئونگ از کره جنوبی بازیکنی است که پس از سردار، ایکس جی بالاتری نسبت به طارمی کسب کرده و با ثبت عدد 2.57، از این حیث در رتبه دوم قرار گرفته است.

در بخش خلق موقعیت نیز هر دوی طارمی و آزمون توانسته‌اند 7 بار فرصت خطرناک گلزنی برای هم‌تیمی‌هایشان ایجاد کنند که در این میان، سردار با سه پاس گل، اثرگذاری بهتری داشته است. نکته جالب اینکه جلال الدین ماشاریپوف، بازیکن جدید استقلال با خلق یازده موقعیت گلزنی، به همراه لی کانگ این، به صورت مشترک در صدر قرار دارد.

در زمینه تعداد پاس، طارمی آمار بهتری نسبت به آزمون دارد و و با 172 پاس و میزان پاس صحیح 77 درصدی، عملکرد بهتری در این پارامتر داشته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها