کد خبر: 704379
تاریخ انتشار :

خاطره انگیز ترین قهرمانی کلوپ با بچه مدرسه‌ای ها

اولین جام آخرین فصل کلوپ در لیورپول زمانی رقم خورد که کلوپ با دستانی بسته و با جوانان آکادمی خود موفق به شکست چلسی پوچ تی نو شد.

خاطره انگیز ترین قهرمانی کلوپ با بچه مدرسه‌ای ها
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه" تور خداحافظی یورگن کلوپ در حالی وارد فاز جدیدی شد که وی با وجود سپری کردن یکی از سخت ترین دوران خود از نظر بازیکنان در اختیار، موفق شد با شکست چلسی اولین جام از چهار جام ممکن را کسب کند.

یکشنبه شب گذشته لیورپول در حالی دهمین لیگ کاپ تاریخ خود را با پیروزی مقابل چلسی جشن گرفت که با نقش آفرینی جوانان زیادی از آکادمی لیورپول باید برای یورگن کلوپ کلاه از سر برداشت.

شاید کمتر هواداری فکر میکرد که با غیبت صلاح، نونیز، ژوتا، سوبوسلای، جونز، بایچتیچ، تیاگو، آرنولد، ماتیپ و آلیسون و مصدومیت بد موقع گراونبرخ در دقیقه 28، لیورپول بتواند مقابل چلسی پر خرج تاد بولی شانسی برای قهرمانی داشته باشد به خصوص زمانیکه کار در 90 دقیقه مساوی تمام شد و کلوپ برای تازه کردن نیروی تیمی خود مجبور به استفاده از بازیکنان ذخیره خود شد اما دیگر خبری از نام های همیشگی روی نیمکت نبود.

در ابتدا شاید یکی از ترسناک ترین مصدومیت های ممکن برای لیورپولی ها مصدومیت آلیسون بکر باشد کسی که خیال لیورپولی ها را سال هاست از یک گلر مطمئن راحت کرده است اما چرا بندرنشین ها وقت کلهر رو دارند باید نگران نبود آلیسون باشند؟ شاید اگه کلهر 25 ساله با واکنش خیره کننده خودش مقابل پالمر ایستادگی نمیکرد الان نام چلسی روی جام حک شده بود. کلهر 25 ساله که از تیم زیر 18 ساله های لیورپول کار خودش را آغاز کرده حالا یکی از با سابقه ترین بازیکنان این تیم است. نمایش های کلهر انقدر درخشان بوده که کلوپ در وصف او گفت: "ایرلند باید به خاطر داشتن همیچین دروازه بانی به خود ببالد".

با این وجود دست کلوپ تا حدی خالی بود که در ترکیب اصلی خود هم بازیکنان کم سن و سال زیادی را قرار داده بود و با حضور رایان گراونبرخ (۲۱)، کانر بردلی (۲۰) و هاروی الیوت (۲۰) لیورپول برای اولین بار در تاریخش با ۳ بازیکن زیر ۲۱ سال در یک فینال به میدان میرفت.

کانر بردلی 20 ساله که قطعا بهترین بازیکن جوان این فصل لیورپول است خیال لیورپولی ها را بابت نبود ترنت راحت کرده و با عملکردی بی نقص در این فصل موفق شده عنوان بهترین بازیکن ماه ژانویه باشگاه لیورپول را هم کسب کند.

برای درک بهتر عملکرد درخشان بردلی در این فصل باید گفت که در حالیکه او فقط 302 دقیقه در ترکیب لیورپول بازی کرده آمار 1 گل + 3 پاس گل را به ثبت رسانده و همین آمار برای دفاع راست های شهر منچستر یعنی واکر 2 پاس گل در 2080 دقیقه بازی و دیوگو دالو 1 گل + 2 پاس گل در 2093 دقیقه بازی است.

هاروی الیوت بازیکن دیگری که از ابتدا در ترکیب لیورپول بود دومین قهرمانی خودش را با این تیم تجربه کرد. در سال ۲۰۱۸؛ هاروی الیوت با ۱۵ سال و ۱۷۴ روز سن به جوون ترین بازیکنی تبدیل شد که در یک بازی لیگ کاپ به میدان میره و شب گذشته با 20 سال و 9 ماه سن دومین قهرمانی خودش را در لیگ کاپ کسب کرد. هاروی وظیفه سنگینی در نبود صلاح در زمان جام ملت های آفریقا و مصدومیتی که بعد از آن برای او پیش آمد داشت که به نحو احسن از پس آن بر آمده است.

در دقیقه 72 یورگن کلوپ بابی کلارک 19 ساله را به جای بردلی که به دلیل مصدومیت گراونبرخ یک خط جلوتر بازی میکرد به زمین فرستاد و جوان متولد 2005 لیورپول مقابل خط هافبک گران چلسی مانند کایسدو و انزو فرناندز قرار گرفت. نکته جالب این بود که اکانت لیورپول در ایکس هم فوتوشوت کلارک رو نداشت و از اسم او برای اعلام تعویض استفاده کرد.

هر چه بازی به آخر نزدیکتر میشد کار برای لیورپول هم سخت تر میشد چون مجبور بودند به برخی بازیکنان اصلی مانند مک آلیستر، رابرتسون، خاکپو و ... برای بازی 4 شنبه مقابل ساوتهمپتون در اف‌ای کاپ و جلوگیری از مصدومیت های احتمالی استراحت دهند، پس کلوپ در دقیقه 87 جیمز مکانل و جیدن دنز را به جای مک آلیستر و خاکپو به زمین آورد و خود را برای جنگ در دو وقت اضافه با بازیکنان آکادمی خود که به واسطه مصدومیت ستاره ها شانس بازی کردن پیدا کرده بودند آماده کرد.

جیمز مکانل متولد 2004 و جیدن دنز متولد 2006 در حالی در اواخر وقت قانونی بازی به میدان آمدند که دیگر شانس لیورپول برای بازی به نظر خیلی کم شده بود و شاید با کنترل بازی و رفتن به ضربات پنالتی میشد شانسی برای قهرمانی لیورپول متصور شد.

ستاره های جوان و آینده دار لیورپول همه از ابتدا در آکادمی لیورپول نبوده اند و بعضا از آکادمی تیم های دیگر خریداری شده اند که نشان از کار خوب استعدادیاب های این باشگاه نیز دارد.

در دقیقه 106 با خستگی ابراهیما کوناته، کلوپ جرل کوانسا را به میدان فرستاد. کوانسا که در این فصل بارها برای لیورپول به میدان رفته است یکی از بازیکنانی است که به نظر یک گام از بقیه بازیکنان آکادمی لیورپول جلوتر است و با توجه به سبک بازی کوانسا میتوان او را مدافعی شبیه فندایک دانست که با پخته تر شدن بتواند ستون خط دفاع لیورپول در آینده ای نه چندان دور شود.

روی نیمکت نیز لویس کوماس هافبک 18 ساله ولزی و تری نیونی 16 ساله اهل انگلیس هم حضور داشتند که تعداد تعویض ها مجال بازی در این مسابقه را به آنها نداد.

بر خلاف انتظار نه تنها بازی از دست لیورپول خارج نشد بلکه آنها در طول 30 دقیقه وقت اضافه بازی را در دست داشتند و در یکی دو صحنه هم میتوانستند از چلسی پیش بیوفتند که نمیتوان نقش تماشاگران لیورپول را با حمایت بی نظیر خود در این دقایق نادیده گرفت. در آخرین فصل کلوپ در لیورپول اوضاع اونقدر عجیب و پیچیده شده است که 45% از لیست 20 نفره لیورپول از بازیکنان آکادمی این تیم بودند تا حدی که کاربران در فضای مجازی به شوخی گفتند که نصف ترکیب لیورپول امروز باید با مدال قهرمانی به مدرسه بروند.

کلوپ در مصاحبه بعد از بازی قهرمانی کارابائو کاپ را بهترین قهرمانی عمر خودش قلمداد کرد، مردی که در دوران مربیگری خودش لیگ قهرمانان اروپا، بوندسلیگا، پریمیرلیگ و کلی عناوین دیگر را هم کسب کرده است. مرد آلمانی عزیز لیورپولی ها انقدر سرمربی قابلی است که با بازیکنانی که خود باشگاه هم عکس آنها رو ندارد بتواند تیمش را قهرمان کند.

شاید زمانی که مثل یک قهرمان واقعی از پله های ومبلی برای رفتن روی سکو عبور میکرد همه طرفداران لیورپول به یک چیز فکر میکردند "یورگن هنوز برای تغییر نظرت زمان داری".

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها