کد خبر: 704444
تاریخ انتشار :

قلعه نویی و نویدکیا در کمین مو رایس

مو رایس حالا با همان بحرانی مواجه شده که امیر قلعه نویی و محرم نویدکیا هم طی سال‌های اخیر در اصفهان تجربه کرده‌اند.

 قلعه نویی و نویدکیا در کمین مو رایس
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش‌سه"، اتفاقات به شکل عجیبی برای سپاهان در حال تکرار است. برگردیم به 5 سال پیش...

*بازگشت قلعه‌نویی برای مدعی کردن سپاهان

امیر قلعه‌نویی در تابستان لیگ هجدهم و پس از کسب عنوان نایب قهرمانی با ذوب‌آهن به سپاهان بازگشت تا این تیم را که با کرانچار و سپس ابراهیم‌زاده رتبه عجیب چهاردهمی لیگ را تجربه کرده بود، دوباره به صف مدعیان بازگرداند. این ماموریتی بسیار دشوار بود که البته انجام آن برای امیر قلعه‌نویی پس از سه فصل کابوس‌وار برای سپاهان انگار خیلی هم سخت نبود. سپاهان از هفته اول با تغییراتی که امیر قلعه‌نویی در نفرات تیمش نظیر اضافه کردن نیازمند، کیانی و... ایجاد کرد، در زمره مدعیان قرار گرفت و در حالی سوت آغاز هفته پایانی به صورت همزمان در شهرهای مختلف کشور به صدا درآمد که اگر پرسپولیس در جم با پیروزی یک بر صفر از زمین مسابقه خارج نمی‌شد، سپاهان با اتکا به پیروزی دو بر صفر در نقش جهان مقابل استقلال خوزستان می‌توانست ششمین قهرمانی در لیگ برتر را جشن بگیرد.

*شکل‌گیری بحران سال دوم با بازی پرسپولیس   

در سال دوم هم همه چیز خیلی خوب شروع شد و تا نیم فصل خیلی خوب هم پیش رفت، اما پس از اتفاقات آن بازی تاریخی سپاهان و پرسپولیس در اسفندماه 1398 که در شروع پاندمی کرونا بود و هواداران اصفهانی از حضور در ورزشگاه محروم شدند، به یکباره تیم امیر قلعه‌نویی که هفته‌ها گل نخورده بود و به همین دلیل پیام نیازمند توانست رکوردی جاودانه را به نام خود بزند، به تیمی بحران زده تبدیل شد. سپاهان در آن مسابقه وارد زمین نشد. در ادامه فاصله پرسپولیس و سپاهان که رقابت شدیدی با هم داشتند با حکم کمیته انضباطی بیشتر شد و در ادامه تیم امیر قلعه‌نویی امتیازات زیادی را از دست داد که منجر به اولین کناره‌گیری سرمربی فعلی تیم ملی در دوران مربیگری‌اش شد. سپاهان در پایان این فصل حتی سهمیه آسیایی هم نگرفت و در حالی که در دو بازی پایانی تکسیرا هدایت تیم را عهده‌دار شده بود، با رتبه پنجمی به کار خود خاتمه داد.

*پایان کار تابش و شروع مدیریت ساکت 

در آن مقطع مسعود تابش مدیریت باشگاه را برعهده داشت و پس از پایان دوران دو ساله حضور قلعه‌نویی زمینه برای بازگشت محمدرضا ساکت که از فدراسیون و سازمان لیگ جدا شده بود، مهیا گردید.

*آغاز دوران محرم و تکرار اتفاقات قبلی 

محرم نویدکیا با وجود اینکه اولین تجربه خود را به عنوان سرمربی در راس کادر فنی سپاهان تجربه می‌کرد، نتایج خیره‌کننده‌ای در سال اول حضورش کسب کرد. او ضمن حمله به کلیشه‌های موجود در آن مقطع که پرسپولیس را تیمی خاص و منتخب دولت و حکومت برای نتیجه گرفتن توصیف می‌کردند، تیمی قدرتمند ساخت که تا هفته‌های پایانی مدعی اول قهرمانی بود. با این حال تساوی در شهر قدس ابتکار عمل را به پرسپولیس داد و تیم یحیی گل‌محمدی که اولین سال حضورش در پرسپولیس را با شروع نیم فصل دوم تجربه می‌کرد، دیگر هیچ اشتباهی نکرد. سپاهان در هفته پایانی برنده شد و موفق به کسب 65 امتیاز شد، اما پرسپولیس توانست با 67 امتیاز برای پنجمین مرتبه متوالی جشن قهرمانی بگیرد.

*سال دوم محرم و تکرار اتفاقات سال دوم قلعه‌نویی

در سال دوم حضور محرم نویدکیا هم در شروع همه چیز عالی بود و کسب 7 پیروزی، یک تساوی و یک باخت از 9 مسابقه نوید ادامه روند بسیار خوب تیم سپاهان را با نویدکیا برای قهرمانی می‌داد، اما به یکباره سه شکست پیاپی برابر استقلال، پیکان و پرسپولیس از راه رسیدند و در همین مقطع طلایی‌پوشان در جام حذفی در ضربات پنالتی مغلوب آلومینیوم شدند. در این فصل هر چه از مسابقات گذشت، اختلافات در سپاهان بیشتر آشکار شد. برخی بازیکنان این تیم به شدت نسبت به علیرضا مرزبان دستیار اول محرم نویدکیا زاویه داشتند و همین موضوع یکی از دلایل افت محسوس آن تیم برشمرده شد. در ادامه با عدم کنترل بحران و از دست رفتن امتیازات، با شروع نیم فصل دوم دیگر کمتر کسی با توجه به نتایج خیره‌کننده استقلال با فرهاد مجیدی به قهرمانی سپاهان امیدوار ماند. در پایان این فصل با رتبه سومی برای سپاهان پس از استقلال و پرسپولیس تمام شد.

این مسابقه‌ای بود که پیروزی در آن برای محرم نویدکیا در سال دوم اهمیت بسیاری داشت، ولی در ضربات پنالتی مغلوب آلومینیوم شد. سپاهان با مورایس حالا در موقعیت مشابهی قرار دارد.

*ورود مورایس و تکرار سه‌باره چرخه! 

با توجه به محبوبیتی که محرم نویدکیا میان هواداران سپاهان دارد، تنها حضور یک مربی شناخته شده در سطح جهانی می‌توانست هواداران اصفهانی را راضی کند. این همان کاری بود که محمدرضا ساکت انجام داد و ژوزه مورایس با کارنامه‌ای خیره‌کننده هدایت سپاهان را پس از نویدکیا که ترجیح داد دوران حضورش در سپاهان برخلاف قراردادش سه ساله نشود، عهده‌دار شد.

به یادآوردن اتفاقات سال اول حضور مورایس اصلا کار سختی نیست. این مربی پرتغالی هم سال گذشته پس از شکست پرسپولیس در ورزشگاه آزادی ابتکار عمل را برای قهرمانی با سپاهان به دست گرفت، اما شکست پرحاشیه در تبریز و تساوی شوکه‌کننده در ورزشگاه نقش جهان مقابل ملوان سبب از دست رفتن 5 امتیاز شد تا دوباره پرسپولیس رتبه اول را در اختیار بگیرد. در پایان اگرچه سپاهان تا هفته پایانی برای قهرمانی جنگید، اما پرسپولیس که پس از شکست مقابل سپاهان در تمام بازی‌هایش پیروز شد، جام قهرمانی را هم در لیگ برتر و هم در جام حذفی بالای سر برد.

شروع مورایس در سال دوم خیره‌کننده‌تر از امیر قلعه‌نویی و محرم نویدکیا بود، اما با شکست مقابل آلومینیوم به یکباره اتفاقات سال‌های دوم قلعه‌نویی و نویدکیا در حال تکرار است. حالا سپاهان در شش مسابقه پیاپی برنده شده و فقط یک راه پیش روی مورایس برای برون رفت از وضعیت موجود و فرار از سرنوشتی که برای دو مربی گذشته سپاهان رخ داد، قرار دارد.

*هر چهار بازی را تا پایان سال ببر 

سپاهان به دلیل حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا یک بازی بیشتر از سایر تیم‌ها تا پایان سال 1402 برگزار می‌کند.

پس از شکست مقابل استقلال حالا طلایی‌پوشان آماده مصاف معوقه برابر شمس آذر می‌شوند. آنها در ادامه باید سه مرتبه دیگر در لیگ برتر به میدان بروند و به ترتیب در تاریخ‌های 18 ،23 و 27 اسفندماه با پیکان، فولاد و گل‌گهر بازی کنند. 

در واقع در حال حاضر تنها راه مورایس برای بیرون بردن تیمش از بحران و مطرح کردن سپاهان به عنوان مدعی جدی قهرمانی پیروزی در 4 مسابقه پیش رو است. نکته خوش بینانه اینکه سه مسابقه از این چهار مسابقه در نقش جهان برگزار می‌شود و اگر طلایی‌پوشان اصفهانی در آرامش کامل به کارشان ادامه بدهند، شاید بتوانند این چالش سخت را با بازگشت به فرم خوبشان در هفته‌های ابتدایی فصل پشت سر بگذارند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها