کد خبر: 705361
تاریخ انتشار :

گفت‌وگوی داغ و جنجالی موافقان و مخالفان نکونام

صحبت‌های اخیر جواد نکونام در نشست‌های خبری قبل و پس از بازی‌های استقلال، موافقان و مخالفانی در میان هواداران این تیم دارد که البته واکنش طرفداران رقیب را نیز به دنبال داشته است.

گفت‌وگوی داغ و جنجالی موافقان و مخالفان نکونام
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، چالش‌های به وجود آمده بین کادر فنی و مدیریتی استقلال در بیشتر هفته‌های لیگ برتر و طولانی شدن این اختلافات، در فاصله بین بازی استقلال با ملوان تا بازی این تیم برابر هم‌نام خوزستانی با عدم حضور نکونام در نشست‌های خبری فروکش کرده بود اما حضور سرمربی آبی پوشان در کنفرانس پس از بازی با استقلال خوزستان در هفته نوزدهم، بار دیگر آسمان این همکاری را ابری کرد.

جواد نکونام که دلخوری‌اش از بیانیه به ظاهر حمایتی مدیرعامل پس از کنار رفتن استقلال از جام حذفی را ابراز می‌کرد، علنا اعلام کرد نیازی به حمایت مدیریت و دعوت مدیریت از هواداران برای حمایت ندارد چرا که هواداران را با خودش دارد و آنها را روی سرش می‌گذارد.

بخش مهم‌تر این نشست اما، صحبت‌های نکونام درباره هدف‌گذاری قهرمانی برای این تیم بود، جایی که او گفت هرکسی از داخل یا خارج باشگاه بگوید استقلال باید قهرمان شود، خائن است و هواداران باید مواظب باشند کلاهی که فصل گذشته می‌خواستند سرشان بگذارند، امسال سرشان نرود.

این صحبت‌های نکونام با برداشت‌های مختلفی همراه شد و فضای هواداری استقلال را به موافقان رویکرد انتقادی خود نسبت به مدیرت و مخالفان این روند تقسیم کرد.

اختلافی که به گفت‌وگوی نسبتا بلندی بین موافقان و مخالفان این رویه در یک فضای هواداری منجر شد که در ادامه بخش‌هایی از آن را با این توضیح می‌خوانید که به اختصار، (+) و (++) برای استقلالیِ حامی مواضع نکونام، (-) برای استقلالیِ مخالف مواضع نکونام و (*) و (/) برای دو پرسپولیسی شرکت کننده در بحث می‌آید؛

+ من موندم از دعوای نکونام و خطیر چرا پرسپولیسی‌ها ناراحت میشن واقعا. اگر دقت کنی نکونام بعد از بازی با نفت دیگه نشست و اینا نرفت کلا. هیچ حرفی لام تا کام نزد. نه خودش نه دستیاراش. تا اینکه استقلال این بیانیه رو سر بازی مس داد.

* این بیانیه کلیتش بد نبود. جو اینکه فرهاد میاد بود و از دست دادن یه جام. یه بازی نبود، یه جام بود.

+ چه نیازی به حمایت داره سرمربی تیمی که تو 20 بازی دو بار باخته؟ یه جام باشه. صد تا جام حذفی چه اهمیتی داره پیش یه لیگ؟ جواد دیشبم حرفش رو زد گفت من حمایت نمی‌خوام هوادار خودش با منه. واقعا هم همینه.

- حرف غلط. دو تا بازی رو ببازه بهش می‌گم [که هوادار باهاش هست یا نه]

+ جواد دربی رو هم بده باز اوله. اگر آخر فصل قهرمان نشد، اون موقع هوادار منطقی میاد به این فکر می‌کنه ببینه آیا این تیم در قواره قهرمانی بود یا نه؟ اگر بود و قهرمان نشد، اکی دلیلش کی و کیا بودن؟ هرکی تقصیرش بیشتر بود، به سلامت.

-  اگه این استقلال قهرمان لیگ شد، من تا آخر عمرم حرف فوتبال نمی‌زنم.

* نه هوادار همین الان تیمش صدره هم منطقی فکر نمی‌کنه چون ۷ ماهه مغزش عادت کرده به این که بازیکن نداشتیم و مدیر تو کارمون گذاشته. استقلال که قطعا قهرمان نمی‌شه، شکی نیست. بحث من اینه، این حرفای نکونام باخت رو‌ تبدیل به برد براش می‌کنه. بازی رو بلده، اول فصل از سپاهان ترسید و این ماجرا رو پیش کشید و بعدش هم ادامه داد. قهرمانی احتمالی هم ازش سوپرمن می‌سازه که ایها الناس من با این شرایط تیم رو‌ قهرمان کردم. وگرنه غرهای نکونام هیچ تو مخی نیست اما ته ماجرا رو داریم می‌بینیم.

+ من شخصا حرفم یه چیزه؛ تلاش برای قهرمان شدن وظیفه تمام استقلالی‌های تاریخه تا وقتی این باشگاه هست. از استقلال انتظار جنگیدن برای کورس قهرمانی داشتن هم وظیفه تمام هوادارای استقلال در طول تاریخه. اینکه این تیم در شرایط فعلی باید قهرمان بشه، انتظار نابه‌جاست. اگر استقلال قهرمان بشه (که می‌شه) یه دستاورد بسیار بسیار ارزشمنده.

- ببین مشکل بزرگ جواد نکونام اینه که پیش فرض‌های بدیهی لیگ ایران رو در نظر نمی‌گیره. تو وقتی مربی پرسپولیس، استقلال و سپاهان هستی، پیش‌فرض اینه که باید قهرمان بشی، حتی اگه تیمت پر از بازیکن معمولی باشه و مدیرعاملت خوب نباشه.

+ چرا می‌گید استقلال قهرمان نمی‌شه؟

- ده دوازده دقیقه آخر بازی با استقلال خوزستان رو دوباره نگاه کن. استقلال حتی دفاع نمی‌کنه. زیر توپ می‌زنه. این تیم نمی‌تونه قهرمان بشه. به والله ندیده بودم. مشابهش رو از استقلال ندیده بودم.

* من هنوز به اوسمار اعتقاد ندارم، اسکواد [پرسپولیس] خوبه فقط.

+ خب همین دیگه استقلال اگر یه اسکواد در حد پرسپولیس یا سپاهان داشت، منم می‌گفتم نکونام اگر قهرمان نشه باید بره.

 / در حد پرسپولیس داره و اذیت نکن، بابا مهرداد محمدی نیمکت نشینه.

+ این قطعا بزرگ‌ترین نقطه منفی نکونام تو استقلاله که نتونسته از این بازی بگیره.

- بهترین بازیکن پنج شش هفته اول استقلال بود با فاصله... خرابش کرد.

* مهرداد رو اگه نکونام ول کنه و بذاره خودش بازی کنه می‌ترکونه. 

/ یه فرضی در استقلال وجود داره که هواداراش عاشق هر کسی می‌شن که خیلی معترض باشه فکر می‌کنن قراره حقشون رو بگیره جلوی قدرت و اینا، هر کی هم میاد نیمکت به این سمت می‌ره که تو این موضع قرار بگیره. فرهنگ هواداری استقلال شده واقعا در یک دهه. نکونام هم هر هفته داره روی این مانور می‌ره و عزیزتر می‌شه.

+ من هیچ‌وقت قائل به وجود یه اراده جلوی موفق شدن استقلال نبودم هیچ‌وقت.

/ شما نیستی، ۹۰ درصد استقلالی‌های گرامی هستن. وگرنه از هفته اول قراداد دیگه غر زدن بی‌معنیه، شرایط بده خب برو یا نیا. حالا تا یه حدش هم قابل قبول و دیفالت مربی ایرانی، یحیی صد بدتر، ولی دیگه حد و مرز نداره نکونام، گرچه فنی واقعا مربی خوبیه به نظر من، حداقل مربی یونیکی هست در فوتبال ایران.

- دلیل اینکه میگم استقلال قهرمان نمی‌شه اینه که از الان ۱۱ تا بازی تا آخر لیگ مونده و با این کیفیتی که استقلال داره توی ۵ هفته اخیر بروز می‌ده (بازی به بازی بدتر) امکان نداره تا هفته سی‌ام بشه بالا موند. از بازی با صنعت نفت آبادان بیا جلو، حتی بازی با سپاهان، با سرعت محسوس تیم داره افت می‌کنه. من فکر می‌کنم حتی اگه دربی رو نبازه، بحران از هفته ۲۳-۲۴ شروع می‌شه.

++ مقصر افت نکونامه؟

- یه بخش بزرگیش آره. وقتی مربی استقلال و پرسپولیس می‌شی، چاره‌ای نداری جز اینکه تیم کنش‌گر باشی. ولی جواد هنوز توی دوره نساجی و فولاده. گل بزنی و بری بشینی عقب و بازی‌های خارج خونه رو مساوی بگیری، مدل مربیگری تیم بزرگ نیست.

++ حرف نکو اینه تیم ما نسبت به پرسپولیس سپاهان تراکتور اسکوادی ضعیف‌تره، کاری نکنید که اگر قهرمان نشدیم بگید فاجعه بوده. سرمربی تیمه، هر طور دلش بخواد تیمش رو می‌چینه و با احترام به نظرتون، الان هم صدره.

- این استراتژی داره تیم خودشو خراب می‌کنه ولی، هر هفته داره نیم ساعت داره بازیکناش رو خراب می‌کنه. الان بله تیم اول جدوله. همین روند ۱۹ هفته رو ادامه بده، ۶۶ امتیاز می‌گیره و قطعا قهرمان می‌شه. ولی من فکر نمی‌کنم تا پایان فصل ۶۱-۶۰ امتیاز بیشتر بگیره و دوم یا سوم می‌شه.

+ آقا تو همه‌ی نشست‌هاش داره می‌گه تیم هرجایی که در جدول هست و به هرجا رسیده تا الان بازیکنا کردن. این بخشش رو هم ببینید. جواد یه بدشانسی جدولی آورده فقط، اونم اینه که از اول صدر بوده. اگر تیمش از پایین در هفته‌های پیش رو به اینجا می‌رسید، انقدر حاشیه براش ایجاد نمی‌شد.

+ من در اینکه مدت موفقیت استقلال با نکونام با رویکرد فعلی کوتاهه، باهاتون موافقم. اما اگر این پتانسیل وجود داره که بازه این موفقیت به ته لیگ بکشه، به نظرم ارزش ریسک کردن داره. نکونام برای بازی کنش‌گرایانه (جلوی پرسپولیس و سپاهان و تراکتور فقط منظورمه، وگرنه با همین تیم هم باید جلوی 12 تیم دیگه فقط حمله کنه)، احتیاج به ابزار خوب داره. این ابزار یا با پول میاد که استقلال در برابر سپاهان و تراکتور و حتی گل‌گهر فعلا حرفی برای گفتن نداره، یا در ازای جذابیت تیم و هوادار که در برابر پرسپولیس در موضع پایین‌تری قرار داره. پس تیم نیاز داره قهرمان بشه، یک وجهه‌ای ساخته بشه، چند بازیکن خوب اضافه بشن، تیم فوتبال خوب بازی کنه. حرفی که فرهاد هم تو نشست بازی با سپاهان زد. تیمی که 9 ساله قهرمان نشده، هوادار نمیاد به‌خاطر بازی زیبا کردن بهش کردیت بده. میگه من بازی قشنگ نمی‌خوام من جام می‌خوام. پس اول نکونام و فرهاد باید جای پاشون رو با قهرمانی سفت کنن بعد برن دنبال بازی زیبا که اگر مثل ساپینتو خوشگل بازی کردن و جام نگرفتن، هوادار و باشگاه پسش نزنه، بگه تو یه بارم قهرمان شدی، حالا وایسا شاید سال بعد موفق شدیم دوباره.

- دو تا بحثه که نباید مخلوط بشه یکی کیفیته یکی دستاورد. ما به لحاظ کیفیتی احتمالا مشکل نداریم که با کیفیت‌ترین تیم لیگ نیستیم. نتیجه معلول خیلی از اتفاق‌هاست. اسکواد، سنت، کاراکتر تیمی. پنجاه تا فاکتور جمع می‌شن که بخواد بشه نتیجه. جواد امسال تیمش با کیفیت نیست. برخلاف تیم پارسال ساپینتو که بدون دستاوردی بود اما از استقلال فعلی با کیفیت‌تر. اگر قراره به دستاورد هم نرسه، اون وقت نکونام می‌شه مربی نامناسب برای استقلال چون نه برات کیفیت آورده نه دستاورد. این کیفیت آینده تو رو تضمین می‌کنه. این مشکل کاراکتر رو اگه سه سال پیش می‌گفتی قبول می‌کردم. تیمی که دو سال پیش قهرمان شده، این مشکل کاراکتر رو نداره دیگه.

+ الان خود نکونام با این مشکل مواجهه. نکونام برای مقبولیت لازم داره اول با یک جام جای پاش رو محکم کنه. وگرنه فصل بعد یه باخت جلوی سه تیم قدرتمند لیگ و صدرنشین نبودن مساوی با اخراجه.

- این که مشکل استقلال نیست. مربی که نباید مسائل خودشو بریزه روی تیم.

+ در طول تاریخ لیگ برتر هر ده سال یک‌بار یه قهرمانی اتفاقی رخ می‌ده مثل اس خوزستان یا سایپا. در غیر این صورت همیشه داشتن اسکواد مناسب شرط قهرمانی بوده. الان واقعا جمیع نکات خارج از کادر فنی (اسکواد و مدیریت) رو کنار هم بذارین، استقلال مدعی اول قهرمانی نیست. پس قهرمان نشدنش نباید چوب بشه تو سر جواد.

- استقلال اون تیم اتفاقی نیست که هر دهه یک‌بار قهرمان بشه. این تفاوت رو باید بپذیریم.

+ اصلا قیاسم برای اون نبود. می‌گم تو هر بیست سال لیگ، شاید دو سال بوده که یک تیم خارج از دایره قهرمانی اومده قهرمان شده. استقلال باید، باید، باید تا دو هفته آخر تو کورس قهرمانی باشه. در هرصورتی با هر اسکوادی با هر مربی و هر میزانی از پرداختی. اما برای اینکه بگیم این تیم باید قهرمان بشه، یک اسکواد مثل لیگ یازدهم و دوازدهم و دور برگشت لیگ هفدهم نیازه که شرط کنیم بااااید قهرمان شی. جواد تیم سوم رو گرفته، به نسبت فصل قبل تیمش تقویت نشده. سپاهان و پرسپولیس هر دو از سال قبل بهترن. هر نتیجه‌ای بهتر از سومی، دستاورده برای نکونام. هر نتیجه‌ای کمتر از چهارمی هم فاجعه. سومی هم هم سطح با توقعات. دیگه کم و زیاد کردن این توقع، قطعا بی‌حب و بغض نیست.

- شما یا باید مثل ساپینتو شش یک هوادار و هفت یک تراکتور در بیاری و تیم دوست داشتنی‌ای بشی، یا مثل تیم فرهاد نتیجه‌گرا باشی و قهرمان شی. یعنی یا کیفیت یا دستاورد و اگر شد هردوش. الان استقلال فقط معطوف به دستاورده و اگر این رو به دست نیاره، همه این جنگ و جدل‌ها بی‌نتیجه‌ست.

+ منم حرفم اینه وایسیم تا آخر فصل ببینیم به دست میاره یا نه. اگر نیاورد نقد کنیم.

- فقط حرفم اینه که فارغ از نتیجه، استقلال داره افت می‌کنه (برعکس پرسپولیس که داره رشد می‌کنه) و چون خیلی تا پایان لیگ مونده، به قهرمانی نمی‌رسه.... نظر شخصی صرفا.

+ تلاقی این رشد و پسرفت شاید هفته 31 امی باشه که در کار نیست! ما الان صدرنشین و دست بالا رو داریم، پس محکومیم به خوش‌بینی. از 4 بازی دور برگشت 10 امتیاز آوردیم. پرسپولیس هم از چهار بازی 9 امتیاز. ما سپاهان و داشتیم اونا نداشتن. چرا باید ناامید باشیم؟

- دربی واسه استقلال خیلی مهمه. بردنش نه، نباختنش. یعنی اگه دربی رو نبازه، احتمال اینکه به قول تو افت تا هفته ۳۱ نشون داده نشه، هست. ولی اگه دربی رو ببازه، به نظرم بحران شروع می‌شه.

+ اونم نمی‌بازیم قطعا.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها