کد خبر: 706658
تاریخ انتشار :

ورود VAR به ایران به دست هواداران فوتبال!

از شب گذشته تصاویر موبایلی هواداران استقلال در ورزشگاه آزادی روی سکوهای مشرف به دروازه جنوبی در کانال‌های مجازی دست به دست می‌شود.

ورود VAR به ایران به دست هواداران فوتبال!
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته بازی تیم‌های استقلال و مس رفسنجان آبستن حوادثی بود که ضعف تصویربرداری صداوسیما و همچنین نبود تکنولوژی مربوط به بررسی صحنه‌های دقیق داوری، هزاران هوادار فوتبال ایران را دست به دامن روش‌های جدید و متفاوت برای کشف حقایق مربوط به صحنه‌های جنجالی بازی دیروز کرد.

این‌ها تصاویری بودند که ساعتی پس از بازی در کانال‌های مجازی منتشر می‌شدند؛ تصویری از صحنه شوت میلاد فخرالدینی به سمت دروازه مس و برگردانده شدن توپ توسط محمد نژادمهدی که البته کیفیت دوربین موبایل هواداری که این صحنه را بی‌توجه به هیجان آن لحظه در ورزشگاه آزادی ضبط کرده، این اجازه را به بینندگان نمی‌دهد که به صورت دقیق از سرنوشت توپ مطلع شوند. اگرچه درصد چشمگیری زیادی از هواداران استقلال عقیده دارند توپ از خط رد شده است.

صحنه فریزشده مربوز به دوربینی که از جایگاه هواداران این لحظه جنجالی را ضبط کرده

تصویر دیگر هم از همان جایگاه لحظه‌ای را نشان می‌دهد که سانتر ارسالی سهرابیان از جناح چپ در آسمان می‌چرخد و روی تیر افقی دروازه حامد لک فرود می‌آید و مقابل پای گوستاوو بلانکو می‌افتد تا او دومین گل تیمش را به ثمر برساند. پیش از انتشار این تصویر اینطور به نظر می‌رسید که شاید توپ ارسالی روی دروازه مس با کاتی که گرفته از بیرون به داخل زمین آمده، اما تقریبا از این تصویربرداری موبایلی مشخص است که چنین اتفاقی رخ نداده و گل استقلال سالم بوده است.

جالب اینکه سال گذشته نیز در بازی پرسپولیس مقابل گل‌گهر سیرجان دقیقا روی همین دروازه اتفاقی افتاد که بازهم نبود تکنولوژی بسیار بحث‌برانگیز شد. لحظه‌ای که ورده مهاجم سورینام گل‌گهر با ضربه سر دروازه بیرانوند را تهدید کرد و اینطور به نظر می‌رسید که دروازه‌بان پرسپولیس توپ را از داخل دروازه با دست چپ بیرون آورده است. با این حال هیچ تصویر دقیقی از این صحنه منتشر نشد و شاید وایرال‌ترین صحنه مربوط به هواداری بود که از طبقه دوم آزادی این لحظه را با موبایل ثبت کرده بود و اینطور به نظر می‌رسید که توپ ورده وارد دروازه پرسپولیس شده است. اگرچه بازهم در غیاب ابزار‌های اندازه‌گیری نمی‌شود به این فیلم آنچنان مطمئن بود، چراکه در نهایت بحث سانتی‌متر و میلی‌متر در موضوع عبور توپ از خط دروازه تعیین کننده است.

اینکه هواداران فوتبال را کار VAR را هم نه به صورت رسمی انجام داده و در کارشناسی‌ها به تیم خود کمک می‌کنند یا علیه تیم مقابل سند رو می‌کنند نکته قابل توجهی است. البته فدراسیون فوتبال ایران همچنان در خواب کامل به‌سر می‌برد و شاید ایران همچنان یکی از معدود لیگ‌های جهان را میزبانی می‌کند که کمک داور ویدئویی و ابزار الکترونیک هیچ نوع ورودی در اتفاقات آن ندارند. در حالی که در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که با تکنولوژی روز بسیار هم‌داستان و هم راستا است و ایران و جمعیت جوانش همواره یکی از کشورهایی بوده‌اند که تکنولوژی‌های بروز دنیا را بلافاصله مورد استفاده قرار داده‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها