کد خبر: 638228
تاریخ انتشار :

واردات خودرو منتفی شد؟ / یک اظهار نظر نگران کننده

واردات خودرو هنوز مشخص نیست که بالاخره به نتیجه می‌رسد یا خیر؟ خریداران خودرو نیز منتظر آزادسازی واردات هستند تا شاید قیمت ها افت پیدا کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مجلس ابهامات طرح واردات خودرو را برطرف کرد و حال باید دید که شورای نگهبان چه واکنشی به این طرح نشان می‌دهد. در این طرح قرار بر این است که در ازای صادرات خودرو و قطعات، واردات صورت گیرد.

در این رابطه سید محسن دهنوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: با مصوبه مجلس هر شرکتی اگر بتواند قطعه‌ای بسازد که قابلیت صادرات داشته باشد، به آن شرکت اجازه واردات خودرو داده خواهد شد.

​عضو هیات رییس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو عدم ثبات در سیاست‌های اعلامی است که در این موضوع وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی است و باید سیاست مشخص و ثابتی وجود داشته باشد.

دهنوی با اشاره به چالش‌های پیش روی صنعت قطعه‌سازی در کشور و عدم انگیزه برای ساخت قطعه در تولید کنندگان داخلی گفت: در کشور نیروی کار، انرژی، قیمت فولاد و مواد اولیه برای ساخت قطعات نسبت به قیمت جهانی ارزان است. در چنین شرایطی اگر تولیدکنندگان به ساخت و تولید قطعه خودرو ورود پیدا کنند و اجازه صادرات داشته باشند، قطعا سبب رشد قطعه سازی در کشور خواهد شد.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی وجود انحصار را یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صنعت قطعه سازی عنوان کرد و گفت: برای قطعه ساز داخلی محدویت ایجاد کردیم و شرکت‌ها ملزم شده‌اند قطعه را فقط برای شرکت‌های ایران خودرو یا سایپا تولید کنند که این موضوع سبب می‌شود قطعه سازی برای صادارت رشد نکند و بخش خصوصی هم از بازار ساخت تولید خارج شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با مصوبه مجلس هر شرکتی حتی بخش خصوصی اگر توانست قطعه‌ای بسازد که قابلیت صادرات داشته باشد، به‌آن شرکت اجازه واردات خودرو داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های صنعت قطعه‌سازی هنوز به خوبی فعال نشده است، گفت: بسیاری از شرکت‌های کوچک صنعتی و بخش خصوصی توانایی تولید قطعات خودرو را دارند. اما دلیل اینکه وارد ساخت قطعه برای صادارت نمی‌شوند، وجود مشتری انحصاری داخلی و ایجاد محدودیت برای آن‌ها است.

عضوهیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای ورود به عرصه تولید قطعات خودرو عنوان کرد: شرکت‌های دانش بنیان حتی با سرمایه اندک می‌توانند در تولید قطعات خودرو ورود پیدا کنند.

وی تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان کوچک نمی‌توانند شرکت خودرو سازی بزرگ راه اندازی کنند، ولی می‌توانند با توجه به نوع خلاقیت و ابتکاری که در این شرکت‌ها وجود دارد نسبت به ساخت و تولید قطعات ریز نوآورانه با تکنولوژی بالا اقدام کنند.

کاش مجلس به واردات خودرو ورد نمی‌کرد

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو نیز در گفت و گو با خبر فوری اظهار کرد: طرح مجلس هیچ ارتباطی با واردات خودرو ندارد و فقط حمایت از صادرات خودرو و قطعات آن است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما