کد خبر: 341421
تاریخ انتشار :

معاون ترامپ چه کسی خواهد بود؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، با پایان رقابت مقدماتی جمهوری خواهان و پیروزی دونالد ترامپ، هم اکنون مهمترین بحثی که در کمپین این حزب وجود دارد انتخاب معاون برای ترامپ است. ترامپ باید کسی را به عنوان معاونش انتخاب کند تا مردم در انتخابات نهایی در کنار خودش به وی هم رای بدهند. البته با وجود پیروزی ترامپ در انتخابات مقدماتی، حزب جمهوری خواه آمریکا هنوز ترامپ را به عنوان کاندیدای نهایی خود اعلام نکرده است.

اهمیت کاندیدای معاونت

پس از نهایی شدن کاندیدای یک حزب، مهمترین روندی که در جریان رقابت ها وجود دارد، انتخاب معاون برای وی است. در قانون انتخابات ریاست ایالات متحده آمریکا، معاون رئیس جمهور هم به همراه کاندیدای ریاست جمهوری نامش بر روی برگه انتخاباتی نوشته می شود و مردم به وی هم رای می دهند. در واقع این دو نفر یک تیم را تشکیل می دهند که رای دهندگان به هر دو رای خواهند داد.

معاون همیشه مکمل کاندیدای اصلی است. به این صورت که شخصی به عنوان معاون انتخاب می شود که بتواند به مزیت های کاندیدای اصلی بیفزاید و نقاط ضعف وی را جبران کند. به طور مثال اگر کاندیدای ریاست، شخص مسنی است، سعی می شود معاون وی فردی جوان باشد یا اگر کاندیدای اصلی فردی بی تجربه است، معاون وی باید فردی باتجربه باشد. همچنین اگر کاندیدا متعلق به یک جناح از حزب باشد سعی می کند معاونش را از جناح دیگر حزب انتخاب کند تا اتحاد میان حزب افزایش پیدا کند و همه اعضای حزب با تفکرات مختلف مجاب شوند که به وی رای دهند.

به طور مثال در انتخابات ریاست ایالات متحده در سال 2008، جان مک کین کاندیدای جمهوری خواه، سارا پیلین را به عنوان معاون انتخاب کرد. هدف مک کین از این انتخاب توجه به دو فاکتور جنسیت و سن پیلین بود. مک کین قصد داشت با این انتخاب نقطه ضعف حزبش در عدم توانایی جذب آرای زنان را جبران کند و با توجه به این که خودش مسن بود بتواند با فاکتور جوان بودن پیلین این نقیصه را رفع کند. علاوه بر این پیلین متعلق به جناح محافظه کار حزب جمهوری خواه بود و مک کین به دنبال جلب حمایت این جناح از حزب هم بود.

باراک اوباما هم در سال 2008 جو بایدن را با توجه به عامل سن، تجربه و نژاد انتخاب کرد. خود اوبامای جوان، اقلیت نژادی و از لحاظ سیاسی کم تجربه بود، به همین دلیل بایدن را که سابقه 30 سال سناتوری، مسن و با تجریه و سفیدپوست بود را انتخاب کرد. اوباما متعلق به جناح لیبرال حزب دموکرات بود و با انتخاب بایدن که محافظه کارتر بود به دنبال جلب حمایت جناح مقابل و اتحاد حزب بود.

در سال 2012 میت رامنی، کاندیدای جمهوری خواه، پل رایان را به عنوان معاون خودش انتخاب کرد. رایان هم در سوی مقابل رامنی قرار داشت، رایان جوان بود و نماینده مجلس نمایندگان ایالات متحده بود، یعنی تجربه کار و فعالیت سیاسی در واشنگتن را داشت. در حالی که میت رامنی فرماندار ماساچوست بود و تجربه فعالیت در واشنگتن را نداشت. علاوه بر این رایان متعلق به جناح محافظه کار حزب جمهوری خواه بود و حمایت این رای دهندگان را برای رامنی به ارمغان آورد.

معاون ترامپ

پس با این تفاسیر فردی باید به عنوان معاون ترامپ معرفی شود که بتواند نقاط ضعف وی را جبران کند و در درجه اول موجب اتحاد در حزب جمهوری خواه و در مرحله دوم موجب توسعه پایگاه رای دهنده وی در انتخابات نهایی شود.

نقاط ضعف ترامپ چیست؟ ترامپ با 70 سال سن مسن محسوب می شود. یک مرد سفیدپوست است که اظهاراتی خصمانه علیه زنان و اقلیت های نژادی و دینی داشته است. فاقد تجربه سیاسی است و بیش از اندازه ثروتمند است. پس باید فردی را به عنوان معاونش انتخاب کند که این نقاط ضعفش را رفع کند و موجب اتحاد حزب جمهوری خواه هم بشود. چون همچنان قسمت عمده ای از حزب جمهوری خواه به خصوص جناح اصلی این حزب مخالف ترامپ هستند و دل خوشی از وی ندارند.

مشاوران ترامپ علی الخصوص "بن کارسون" در حال کار بر روی لیست کاندیداهای معاون ترامپ هستند. آن گونه که خود ترامپ گفته است این لیست شامل 5 تا 6 نفر است. کوری لواندوفسکی، مدیر سابق کمپین ترامپ هم می گوید افراد حاضر در این لیست بیشتر از 4 نفر نیستند. ترامپ می گوید این افراد کسانی هستند که تجربه سیاسی بالایی دارند تا بتوانند فقدان تجربه سیاسی خودش را جبران کنند.

از میان افرادی که به عنوان نفرات احتمالی معاونت ترامپ معرفی شده اند می توان به سناتور باب کورکر، سناتور جف سیشنز، فرماندار کریس کریستی، فرماندار پل لپیج، نوت گینگریچ، فرماندار سابق سارا پیلین، فرماندار ریک اسکات، فرماندار جان بریور، سناتور مارکو روبیو، فرماندار مری فالین، سناتور تد کروز، سناتور راب پورتمن، فرماندار جان کیسیک، ژنرال مایکل فلین، فرماندار سابق مایک هاکبی و سناتور سابق اسکات براون اشاره کرد.

در این میان افرادی وجود دارند که رابطه نزدیکی با ترامپ دارند. به طور مثال سناتور سیشنز اولین سناتوری بود که از ترامپ حمایت کرد و کریس کریستی هم اولین رقیب ترامپ بود که پس از کناره گیری از رقابت ریاست جمهوری از ترامپ حمایت کرد.

همچنین در این میان افرادی هم وجود دارند که با ترامپ جلسه داشته اند و با وی گفتگو کرده اند به همین خاطر جزء افرادی هستند که بیشترین شانس را دارند. کورکر، سیشنز و پورتمن افرادی بوده اند که در هفته های اخیر با ترامپ جلسه خصوصی داشته اند.

به طور کلی زنان و اقلیت های نژادی و دینی به دموکرات ها رای می دهند، به همین دلیل این وسوسه برای جمهوری خواهان وجود دارد که معاونی را انتخاب کنند که این نقاط ضعفشان را رفع کند اما با توجه به این که هیلاری کلینتون، کاندیدای دموکرات ها زن است، جمهوری خواهان نمی توانند روی این مساله مانور دهند و معاون زن انتخاب کنند. این در حالی است که آنها در سال 2008 با انتخاب سارا پیلین به عنوان معاون این تجربه را داشتند و موفقیتی هم کسب نکردند.

با توجه به جملات تند و افراطی ترامپ علیه اقلیت های نژادی و مذهبی همچون سیاهپوستان، هسیپنیک ها و مسلمانان کمی سخت است که جمهوری خواهان بتوانند با انتخاب یک معاون از اقلیت ها، این نقیصه خودشان را رفع کنند.

با این تفاسیر محتمل ترین انتخاب برای جمهوری خواهان سیاستمداری با تجربه (سناتور یا فرماندار) است که جوان تر از ترامپ باشد و از نظر جناح اصلی حزب جمهوری خواه مقبولیت داشته باشد.با این حال احتمال داده می شود که انتخاب ترامپ شخصی با تجربه باشد تا جوان. افراد زیر هم به جای این که جوان باشند، با تجربه هستند.

باب کورکر: یکی از افرادی که بیشترین شانس را دارد و خود ترامپ هم به وی اشاره کرده و با وی چندین دیدار هم داشته است، سناتور باب کورکر (جمهوری خواه از تنسی) رئیس کمیته روابط خارجی سنا است که در زمینه سیاست خارجی به ترامپ مشاوره می دهد. کورکر یکی از مخالفان اصلی برجام و طراح تحریم های ایران محسوب می شود.

نوت گینگریچ: دومین فردی که شانس زیادی دارد نوت گینگریچ، رئیس اسبق مجلس نمایندگان ایالات متحده است. گینگریچ در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون، رئیس مجلس نمایندگان بود. وی در سال 2012 هم کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بود اما در انتخابات مقدماتی، رقابت را میت رامنی واگذار کرد. گینگریچ رابطه نزدیکی با ترامپ دارد و در چندین تجمع انتخاباتی در کنار وی حضور داشته است.

جف سیشنز: سناتور سیشنز هم کسی است که با ترامپ دیدار داشته و ترامپ از وی نام برده است. علاوه بر این وی هم در چندیدن تجمع انتخاباتی برای ترامپ سخنرانی کرده است. سیشنز هم در زمینه های سیاست خارجی و مهاجرت به ترامپ مشاوره می دهد. ترامپ در این باره گفته است: «من کسی را می خواهم که بتواند در سنا راه برود و با این افراد 25 سال دوست باشد. و بتواند کارها را انجام دهد. 95 درصد این احتمال وجود دارد که من فردی سیاسی را انتخاب کنم که با غیر سیاسی ها مخالف باشد.»

منبع: عصر ایران

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما