کد خبر: 552662
تاریخ انتشار :

خشم محافل سیاسی انگلیس از طرح جانسون برای تعطیلی موقتی پارلمان

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

طرح "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس برای تعطیلی بیشتر پارلمان به منظور هموار کردن راه خود برای عملی کردن برگزیت بدون توافق با واکنش های تند محافل سیاسی این کشور روبرو شده است.

این طرح جانسون با انتقاد شدیدی از طرف محافل سیاسی انگلیس روبرو شده است.

برخی منابع آگاه اعلام کردند که دولت بوریس جانسون به دنبال ادامه تعطیلی پارلمان تا 14 اکتبر است تا مانع از تلاش های نمایندگان برای جلوگیری از خروج این کشور از اتحادیه اروپا شود.

بریتانیا قصد دارد رسما 31 اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود. تعطیلات تابستانی پارلمان انگلیس قرار است 2 اکتبر به پایان برسد و پس از آن نمایندگان احزاب مخالف قصد دارند با تصویب قانونی برگزیت را به تاخیر بیندازند.

شبکه های بی بی سی و اسکای نیوز گزارش دادند که دولت لندن از ملکه انگلیس خواسته است تا جلسات پارلمان را تا 14 اکتبر تعطیل کند. این اقدام مسیر لازم برای برگزیت بدون توافق را هموار خواهد کرد چرا که نمایندگان پارلمان دیگر فرصت کافی برای تصویب هر قانونی که مانع از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق شود، نخواهند داشت.

آبزرور نیز گزارش داده است که جانسون از وزیر دادگستری انگلیس سئوال کرده است که آیا می تواند پارلمان را از 9 سپتامبر یعنی 18 شهریورماه به مدت 5 هفته تعطیل کند تا مانع از مخالفت نمایندگان با برگزیت بدون توافق شود؟

جانسون پیش از این تهدید کرده است که حتی حاضر است پارلمان انگلیس را به حالت تعلیق درآورد تا بتواند مانع از مخالفت نمایندگان پارلمان با برگزیت بدون توافق شود.

بسیاری از نمایندگان پارلمان انگلیس حالا می ترسند که جانسون بخواهد به صورت هدفمند جلوی آن ها را برای جلوگیری از وقوع سناریوی برگزیت نامنظم بگیرد.

"جان برکوو"، سخنگوی پارلمان انگلیس درباره این طرح جانسون بسیار ابراز خشم کرده و اعلام کرده است که این اقدام جانسون نقض قانون اساسی است.

وی همچنین گفته است که تعطیلی پارلمان حمله به روند دموکراتیک و حقوق نمایندگان پارلمان به عنوان نمایندگان منتخب ملت است. وی تاکید کرد که جانسون پیش از این وی را از این طرح خود آگاه نکرده بود.

"فیلیپ هاموند" از سیاستمداران بلند پایه حزب محافظه کار انگلیس و وزیر خزانه داری دوران نخست وزیری ترزا می هم چنین نظری داشته و انتقاد شدیدی به طرح جانسون برای تعطیلی پارلمان وارد کرده است.

وی در پیامی توئیتری اعلام کرد که این یک رسوایی قانون اساسی است که پارلمان در دوران بحران ملی از این مسئله که دولت را به پاسخگویی وادارد باز داشته شود. این اقدامی عمیقا غیر دموکراتیک است.

"جرمی کوربین"، حزب کارگر انگلیس هم در بیانیه ای اعلام کرد که وی درباره بی پروایی و بی احتیاطی دولت جانسون بسیار شوکه شده است. اگر جانسون به برنامه های خود اطمینان داشته باشد باید به مردم اجازه دهد در انتخابات عمومی در این باره تصمیم گیری کنند.

"جو سوینسون"، رئیس لیبرال دموکرات ها در پارلمان انگلیس هم انتقاد شدیدی به این طرح جانسون وارد کرده و گفت: تعطیلی موقت پارلمان یک اقدام بزدلانه است. جانسون مسیری خطرناک و غیر قابل تحمل را در پیش گرفته است.

"نیکولا استرجن"، وزیر اول اسکلتلند هم از نمایندگان انگلیسی خواسته است که جانسون را در هفته آینده متوقف کنند؛ در غیر این صورت چهارشنبه به عنوان روز تیره و تاری برای دموکراسی انگلیس در تاریخ رقم خواهد خورد. وی در مصاحبه ای با بی بی سی از روزی که دموکراسی در آن مرد سخن گفت.

"یوتو کوپر "، از نمایندگان حزب کارگر انگلیس هم در پیامی توئیتری اعلام کرده است که بوریس جانسون سعی می کند از ملکه انگلیس سوء استفاده کند تا قدرت را در دست خود متمرکز کند.

"کلیو لوئیس"، از همکاران وی هم اعلام کرده است که وی مشترکا با دیگر اعضای پارلمان از دموکراسی دفاع خواهد کرد. ما از مردم می خواهیم که به خیابان ها بروند. ما یک جلسه فوق العاده مجلس تشکیل خواهیم داد.

همچنین از اطرافیان جانسون هم انتقادهای زیادی به وی وارد شده است. دو تن از نمایندگان حزب محافظه کار نزدیک به جانسون از اقدامی ظالمانه سخن گفته اند که می تواند منجر به رای عدم اعتماد به جانسون و شکست دولت وی شود.

احزاب مخالف بریتانیا اعلام کرده اند، به دنبال تصویب قانونی هستند تا بوریس جانسون نخست وزیر را مجبور کنند تا خروج این کشور از اتحادیه اروپا را به تاخیر بیندازد.

در حالی که تنها 65 روز فرصت تا پایان مهلت انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا باقی مانده است، اتحادیه اروپا بارها مخالفت خود را با انجام مذاکرات مجدد با لندن بر سر برگزیت اعلام کرده است.

به نظر می‌رسد اختلافات لندن و بروکسل بر سر مرز ایرلند پس از برگزیت همچنان مانع بزرگی برای دستیابی به توافق نهایی خواهد بود.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر نیز تاکید کرده است که احزاب مخالف انگلیس به توافق رسیده‌اند تا قانونی را تصویب کنند که بر اساس آن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به تعویق بیفتد.

بوریس جانسون وعده داده است تا بریتانیا را در روز 31 اکتبر با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند. این در شرایطی است که برخی از نمایندگان محافظه کار تهدید کرده‌اند که برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق، علیه وی رای خواهند داد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما