کد خبر: 569170
تاریخ انتشار :

عراقچی: ترامپ نتیجه ماجراجویی‌اش را در منطقه خواهد دید / به سفیر سوئیس هشدار دادیم که هرگونه تعدی آمریکا به خاک ایران با پاسخ محکم مواجه خواهد شد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز (دوشنبه) در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد درباره گستاخی‌های اخیر ترامپ علیه ملت ایران و پیگیری‌های دیپلماتیک جمهوری اسلامی عنوان کرد: تهدید مردم ایران امر تازه‌ای نیست، از بعد از انقلاب در طول 40 سال گذشته در سایه این تهدیدات آمریکا زندگی کرده و اتفاقا رشد کردیم و هر روز قوی‌تر شدیم.

وی با بیان اینکه این یک تجربه شکست خورده است که ترامپ دوباره به آن دست می‌زند، اظهار داشت: روسای جمهور قبلی آمریکا همه این را امتحان کردند و در این شکست خوردند که از طریق فشار، تهدید و تحریم ایران را وادار کنند که به خواسته‌های آنها تن دهد.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران تصریح کرد: ملت ایران ثابت کرده که به زبان تهدید و زور هرگز پاسخ نمی‌دهد، به زبان احترام و کرامت ممکن است پاسخ دهد. آقای ترامپ این ماجراجویی را انجام داد و عاقبت و نتیجه آن را در منطقه خواهد دید. از دیروز این حرکت با رایی که پارلمان عراق به خروج نیروهای آمریکایی از عراق داد، شروع شده و انشاءالله تا خروج آمریکا از منطقه ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: خیلی‌ها در غرب گفتند که این اقدام نابخردانه آمریکا شروع پایان آمریکا در منطقه است و این محقق خواهد شد.

عراقچی گفت: ما به مقابله خود با سیاست‌های فشار، تهدید و تحریم آمریکا ادامه خواهیم داد. بعد از هر صحبتی که کردند و پیامی دادند بلافاصله با همان قوت پاسخشان داده شده است.

معاون وزیر خارجه بیان کرد: پریشب که رئیس جمهور آمریکا زبان تهدید را مجدد به کار برد و تهدید کرد که به نقاطی در ایران حمله می‌کند، بلافاصله سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران به وزارت خارجه احضار شد و هشدارهای لازم را دادیم که هرگونه تعدی به خاک ایران با پاسخ محکم و قاطع ایران مواجه خواهد شد.

*جسارت و شجاعت، درایت و خردمندی خصوصیات بارز سردار

عراقچی همچنین درباره سردار سلیمانی نیز گفت: من در جلسات بسیار متعددی در خدمت ایشان بودم هم در رابطه با مذاکرات برجام، بحث‌های منطقه و مسائل سیاست خارجی، آنچه من در ایشان دیدم ترکیبی از خلوص و تعهد نسبت به آرمان‌های انقلاب و جمهوری اسلامی در کنار جسارت و شجاعت در کنار درایت و خردمندی.

وی افزود: سردار سلیمانی به تحلیل‌های دقیقی که می‌دادند و برداشت و درک درستی که از مسائل منطقه داشتند، شهره بودند و به همین دلیل ما در مذاکرات برجام از نظرات ایشان خیلی استفاده کردیم و دیدگاه‌های ایشان خیلی راهگشا بود. در مسائل مربوط به منطقه و سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی، همیشه در جلسات نظرات ایشان بسیار بارز و برجسته و حاکی از درایت و نگاه و بینش عمیق و راهبردی ایشان بود.

عراقچی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی هیچ وقت اسیر جوسازی‌های کوتاه مدت و اسیر احساسات زودگذر نشدند و همیشه نگاه بلندمدتی داشتند و افتخار دارم در جلسات متعدد از حضور و دیدگاه‌های ایشان و از خلوص، تعهد و ارادت ایشان به اهل بیت استفاده کردم.

*من هم یک قاسم سلیمانی دیپلمات هستم

وی همچنین در خصوص پویش «من هم یک قاسم سلیمانی هستم»، گفت: من هم یک قاسم سلیمانی دیپلمات هستم. با افتخار می‌گویم، هیچ جدایی بین سیاست خارجی، دیپلماسی ما و نیروهای مسلح ما وجود ندارد. ما همه در یک راستا حرکت می‌کنیم و در هماهنگی کامل با هم و هدف حفظ منافع ملی و امنیت ملی و حیثیت ایران و انشاءالله دست در دست هم در این جهت حرکت خواهیم کرد.

معاون وزیر خارجه همچنین از حضور گسترده و پرشور مردم در مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی قدردانی کرد و بار دیگر فقدان این سردار بزرگ را تسلیت گفت.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما