کد خبر: 596387
تاریخ انتشار :

امارات: برای مقابله با ایران، نیازی به صلح با اسرائیل نداشتیم

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از قرقاش نوشت امارات متحده عربی برای مقابله با ایران نیازی به صلح با اسرائیل نداشته اما سیاست‌های ایران در دهه‌های گذشته زنگ خطر را برای بسیاری از کشورهای عربی به صدا در آورده و موجب شده آنها «نگاهی تازه» به رابطه‌شان با اسرائیل داشته باشند.

قرقاش که در یک جلسه مجازی در حاشیه هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد گفت که ممکن است این مسئله نیت ایران نبوده باشد، اما اقدامات این کشور روی منطقه اثر گذاشته است.

مقام اماراتی گفت: «تنها چیزی که می‌خواهم بگویم این است که هر چه نگاه اسرائیلی‌ها به این روابط راهبردی‌تر باشد، درهای بیشتری به روی آنها گشوده می‌شود. اگر آنها به این مسئله نگاه معاملاتی داشته باشند بسیاری از کشورهای عربی آن را نشانه خوبی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل در نظر نخواهند گرفت.»

قرقاش گفت پیام امارات به اسرائیل این است که «این فرصت‌ها را در نظر داشته باشد و به آن نگاه بلندمدت داشته باشد تا نگاه کوتاه‌مدت.»

وزیر مشاور در امور خارجی امارات گفته کشورش چندین توافقنامه در زمینه‌های محافظت از سرمایه‌گذاری، معافیت ویزا و خدمات هوایی را برای طرف اسرائیلی ارسال کرده است. او گفت: «منتظریم آنها به سمت ما برگردند چون ضروری است که روابط بر مبنای این زیربناهای محکم ساخته شوند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا شهریورماه اعلام کرد بحرین و امارات متحده عربی تصمیم گرفته‌اند روابط خود با اسرائیل را عادی کنند.

جنبش‌های مقاومت فلسطین از جمله جهاد اسلامی و حماس این توافق را محکوم کرده و آن را در راستای اجرای طرح صلح ادعایی آمریکا موسوم به معامله قرن آمریکا دانستند.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما