کد خبر: 599297
تاریخ انتشار :

الوفد مطرح کرد

پایان تحریم تسلیحاتی ایران؛ شکست آمریکا و نگرانی رژیم صهیونیستی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سناء السعید، نویسنده و تحلیلگر مصری در مقاله‌ای که در روزنامه الوفد منتشر شد نوشت: اسرائیل اخیرا از پایان تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران برای خرید و فروش سلاح متعارف از تاریخ ۱۸ اکتبر جاری دچار ترس و نگرانی شده است. این مساله سیلی سختی برای آمریکا به شمار می رود زیرا دو بار تلاش کرد که تحریم تسلیحاتی علیه ایران را در شورای امنیت تمدید کند و مساله ای که باعث شد درد این سیلی بیشتر شود عدم حمایت اروپایی ها و بیشتر کشورهای عضو شورای امنیت از واشنگتن بود. از این رو پایان تحریم تسلیحاتی ایران شکستی بزرگ برای آمریکا و منبع نگرانی برای اسرائیل است.

نویسنده می گوید: از سوی دیگر ایران امروز نسبت به این دستاورد که پس ۱۳ سال درپی مقاومت دولت و تلاش های دیپلماتیک محقق شد، احساس پیروزی می کند. طبیعی است که رفع این تحریم ها منجر به باز شدن دست ایران برای خرید جنگنده هایی مانند سوخو ۳۰ و ۳۵ و دیگر جنگنده های روسی و چینی مانند جی ۱۰ و تانک های پیشرفته مانند تی ۹۰ می شود و علاوه بر این ایران نیز می تواند تولید نظامی خود مانند موشک ها و قایق های تندرو را بفروشد و این مساله باعث می شود که ایران درآمدی کسب کند که برای مقابله با تحریم های آمریکا به آن نیاز مبرم دارد، این امر همچنین باعث می شود که ایران دیگر نیازی به درآمد نفتی نداشته باشد.

این نویسنده عرب در ادامه نوشت: برداشتن تحریم های تسلیحاتی ایران باعث شد که آمریکا و اسرائیل بار دیگر ایران را تهدید کنند و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تهدیدآمیز گفت هر طرفی که به ایران سلاح بدهد یا با آن همکاری نظامی داشته باشد را تحریم می کنیم. از سوی دیگر بنی گانتس، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی گفت که این رژیم برای مقابله با پیشرفت تسلیحاتی ایران تمام اقدامات ضروری را اتخاذ خواهد کرد. البته این مساله جدید نیست و اسرائیل سال هاست که ایران را به حمله و ویرانی نیروگاه های هسته ای و زیربنایی آن تهدید می کند اما تا به به امروز جرات اجرای آن را نداشته است زیرا می داند که اگر چنین کاری انجام دهد پاسخ هایی به دنبال خواهد داشت که وجود این رژیم را از بین می برد.

در این مقاله آمده است: در مقابل ایران در برابر تحریم هایی که از سال ۲۰۰۷ علیه آن وضع شد مقاومت کرد و این امر نتایج مثبتی به همراه داشت زیرا باعث شد که مسئولان این کشور اعتماد به نفس پیدا کنند و صنعت نظامی خود را پیشرفت دهند؛ آن ها توانستند پهپادهای خود را پیشرفت دهند و پهپادهای ایرانی امروز جزو پیشرفته ترین پهپادهای جهان به شمار می رود، علاوه بر این زرادخانه موشکی ایران امروز حاوی موشک هایی با ابعاد مختلف و دقت بالا است و این امر باعث شد که ایران ماهواره به فضا بفرستد و تانک ها و زیردریایی ها و قایق های تندرو و رادار گریز تولید کند.

در بخش پایانی این مقاله آمده است: روسیه به ایران سامانه اس ۴۰۰و چه بسا اس ۵۰۰ را خواهد داد و چین نیز توافق فراگیری در زمینه پروژه های زیرساختی و خصوصا نظامی با ایران امضا خواهد کرد به همین دلیل ایران می گوید که "چه بسا آسیب دهنده ای منفعتی به دنبال داشته باشد" زیرا تحریم ها باعث شد که ایران اعتماد به نفس خود را به دست بیاورد و شروع به گسترش تولیدات نظامی خود بکند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما