کد خبر: 600560
تاریخ انتشار :

در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» مطرح شد؛

حسن رسولی در واکنش به احتمال نامزدشدن ظریف از سوی جبهه اصلاحات: در عالم سیاست هیچ چیز غیرممکن نیست

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: برخی از کارشناسان سیاسی باور دارند که روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا می‌تواند بر انتخابات ریاست‌جمهوری ایران هم تأثیر بگذارد و در این میان اصلاح‌طلبان با تأکید بر گفتمان مذاکره شاید بتوانند دوباره سرمایه اجتماعی خود به تحرک وادارند. در چنین شرایطی پرسش این است که اولا آیا واقعا چنین گزاره‌ای صحیح است و ثانیا در صورت صحت آیا اصلاح‌طلبان به سمت یک دولت دیپلمات می‌روند و آیا رئیس آن دولت محمد جواد ظریف خواهد بود؟

حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره تأثیر انتخابات آمریکا بر فضای سیاسی ایران به «نامه‌نیوز» گفت: «در این که سیاست داخلی هر کشوری مثل ایران و سیاست خارجی آن به عنوان دو مولفه تاثیرگذار و متاثر از یکدیگر هستند، تردیدی وجود ندارد؛ به‌عبارتی شرایط سیاسی کشور ما در عین حال که به صورت عمده و عمیق متاثر از روابط، مناسبات و تحولات داخلی است و میزان رضایت عمومی از حاکمیت، دولت و مجموعه مسئولان نظام مهم‌ترین عامل امیدواری و یأس مردم است اما فضای منطقه‌ای و جهانی و نوع روابط و مناسبات کشور با سایر دولت‌ها و ملت‌های جهان نیز در این ارتباط دو سویه یعنی رابطه ملت-دولت و آرایش سیاسی کشور بی‌تاثیر نیست».

او ادامه داد: «دولت آمریکا در زمان ترامپ یکی از کینه‌تورانه‌ترین دشمنان ملت و حاکمیت جمهوری اسلامی بود و طبیعی است انتخابات پر مشارکت کشوری که در صحنه حکم‌روایی یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان است و مملکتی است که قریب به 30درصد تولید ناخالص جهان را برعهده دارد، بر دیگر کشورها از جمله ایران بی‌تأثیر نیست و خروج ترامپ از کاخ سفید اتفاق بسیار خوبی برای ملت ایران است زیرا ترامپ . حلقه تصمیم‌گیر دولت در چهارسال اخیر سراسر برای تأمین منافع رژیم اشغالگر قدس و از سوی دیگر فشار بر ایران تلاش کردند و خسارت زیادی به کشور و ملت ایران تحمیل کردند و با تغییر دولت در آمریکا حتما از این میزان خسارات کاسته می‌شود. البته باور ندارم که در نتیجه این انتخابات ما وارد یک شرایط دلخواه و ایدآل در حوزه روابط منطقه‌ای و بین‌المللی خواهیم شد و حتما مانند سایر مقاطعی که دموکرات‌ها سر کار بوده‌اند با چالش‌های مهمی روبه‌رو خواهیم بود اما در مقایسه با رفتار ترامپ و متحدانش مانند برخی کشورهای عربی و رژیم اشغالگر قدس اوضاع بهتر می‌شود. به هر حال آقای بایدن با رأی بی‌سابقه و با مشارکت بالای 64درصدی مردم آمریکا که در صدسال اخیر این میزان مشارکت بی سابقه است انتخاب شده است و او به قاعد بین‌المللی باور دارد و فردی است که در حوزه سیاست نزدیک به 50سال است حضور دارد و با آداب دیپلماتیک آشناست و به حقوق زنان، مهاجران رنگین‌پوست و حقوق اساسی ملت‌ها احترام می‌گذارد و در عین حال که آمریکا همچنان متحد رژیم اشغالگر قدس باقی می‌ماند اما تصورم این است از میزان شیفتگی و اطاعت محض ارکان حاکمیت آمریکا از مطالبات ضد ایرانی صهیونیست‌ها کاسته می‌شود».

این فعال سیاسی درباره احتمال عادی‌شدن روابط ایران و آمریکا اظهار کرد: «البته نباید با حضو بایدن در دولت به صورت خوش‌بینانه مواجه شویم و تصور کنیم میان دو کشور همه‌چیز عادی می‌شود زیرا به هر حال چهل سال و بلکه بیشتر از زمان کودتای 28 مرداد سال32 میان ایران و آمریکا چالش‌های مهمی وجود دارد و بعد از انقلاب هم فراز و فرودهای زیادی در این رابطه تجربه شده است. اکنون باید با یک رویکرد هوشمندانه و مبتنی بر منافع ملی از ظرفیت های عمومی کشور در حوزه‌های مختلف قدرت به ویژه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده کرد و در جهت تأمین منافع ملی گام برداریم زیرا دولت آینده آمریکا برخلاف دولت آقای ترامپ پیش‌بینی‌پذیر خواهد بود».

رسولی درخصوص تأثیر روی کار آمدن بر انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 هم تصریح کرد: «اینکه در انتخابات 28 خرداد 1400 در چه وضعیتی قرار می‌گیریم مستلزم گذر زمان و تشکیل دولت جدید آمریکاست و مستلزم آن است که آقای بایدن به شعارهای انتخاباتی‌اش پایبند است یا خیر؟ و به طور مشخص با برجام چه می‌کند؟ و نیز در نه ماه باقی مانده دولت آقای روحانی در راستای راهبردی که رهبری بر اساس اصل 110 قانون اساسی ترسیم می‌کنند، رفتار خواهد کرد یا نه؟ اگر رویکرد دولت با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی باشد و اثربخشی بیشتر حاکمیت باشد، می‌توانیم امیدوار باشیم فضای یخ‌زده سیاسی به تدریج به سمت گرم‌تر شدن برود و مردم برخلاف رفتاری که در اسفندماه نشان دادند که حضور حداقلی داشتند در انتخابات حضوری پرشور داشته باشند و هرچه قدر شکاف‌های حاکمیت و ملت کاهش یابد ظریب امید مردم به آینده و افزایش مشارکت بالا می‌رود».

او در پاسخ به این پرسش که آیا این احتمال وجود دارد که با توجه به باز شدن احتمالی فضای مذاکره نامزد اصلاح‌طلبان محمدجواد ظریف باشد، گفت: «در امر سیاست به ویژه در سیاست داخلی ایران هیچ امر غیر محتملی نداریم. من سال75 پنج درصد هم احتمال نمی‌دادم آقای خاتمی رئیس‌جمهور شود یا در سال84 احمدی‌نژاد به ریاست‌جمهوری برسد. حتی آقای روحانی قبل از رصلاحیت آقای هاشمی و کناره‌گیری آقای عارف در بهترین حالت 9 تا 10 درصد رأی داشت. به نظر من دموکراسی انتخاباتی ایران نمی‌توان با وجود عدم قطعیت های فراوان فقدان نظام حزبی و پرشتاب بودن تحولات داخلی به صورت قطعی و مطلق در حوزه سیاسی و انتخاباتی اظهارنظر کرد؛ به ویژه که در نامزدگزینی در هر انتخاباتی به خصوص در انتخابات ریاست‌جمهوری که متأثر از فاکتورهای قومی و محلی نیست آخرین پروسه فرایند انتخاباتی نامزدگزینی است و قبل از اینکه به سبد رأی نامزدها بپردازیم توجه ما باید به بسترها، زمینه‌ها و مناسبات داخلی و خارجی معطوف باشد».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما