کد خبر: 600589
تاریخ انتشار :

بن سلمان در شوک شکست ترامپ / وحشت سعودی + عکس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اگر چه تا حد زیادی از چند روز قبل، زمانی که ترامپ نامزد جمهوری‌خواه، ایالت «میشیگان» را باخت، مشخص بود، اما ایالت «پنسیلوانیا» یکی از چهار ایالت مهم باقی‌مانده که در اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاخیر داشته است، شنبه شب کار را یکسره و بایدن را برنده این ایالت اعلام کرد و به همه حرف و حدیث‌ها درباره پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ پایان داد. پس از پایان شمارش آرا و اعلام نتایج ایالت پنسیلوانیا که از ۲۰ رای الکترال برخوردار است، بایدن شنبه شب خود را پیروز انتخابات و رئیس جمهور بعدی این کشور خواند، اما ترامپ رقیب جمهوری‌خواه وی مدعی است بایدن با تقلب به پیروزی رسیده است و دادگاه عالی آمریکا باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند، این در حالی است که بسیاری از کارشناسان مسائل حقوقی معتقدند که اقدام ترامپ در ارجاع پرونده تقلب به دادگاه عالی آمریکا، به منزله آب در هاون کوبیدن است.

صرف نظر از اینکه دست و پا زدن ترامپ برای پیروزی در انتخابات به جایی برسد یا نه، بسیاری از مسئولان بین‌المللی شنبه شب و ساعتی پس از پایان شمارش آرا در پنسلوانیا، پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفتند که از جمله آن می‌توان به نخست وزیر کانادا، نخست وزیر انگلیس، وزیر خارجه آلمان و دبیر کل ناتو اشاره کرد.

از بین مسئولان کشورهای منطقه نیز نخست وزیر پاکستان، رئیس جمهور مصر، امیر قطر، سلطان عمان، پادشاه اردن، رئیس جمهور عراق، ولی عهد ابوظبی و امیر کویت از شکست ترامپ استقبال کرده و پیروزی جو بایدن را تبریک گفتند، اما مقامات سعودی که به نظر می‌رسد همچنان در شوک شکست ترامپ به سر می‌برند، از این استقبال خودداری کرده و همانند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

شاید شکست ترامپ به عنوان بازیگر اصلی عادی‌سازی روابط جهان عرب با رژیم صهیونیستی، نگرانی کشورهای سازشگر از جمله امارات و بحرین را برانگیخته اما نگرانی عربستان بهخصوص «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی به دلیل از دست دادن ترامپ و همچنین ارتکاب قتل فاجعه آمیز«جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد حکومت آل سعود در استانبول که خشم بسیاری از دموکرات‌ها را برانگیخت، به مراتب بیشتر است. «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرا منطقه‌ای «رای‌الیوم»، اخیرا با انتشار مقاله‌ای، با یادآوری نقش مقام‌های سعودی در عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی و حمایت همه جانبه آنها از دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا، عربستان را بزرگترین بازنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا دانست.

عطوان گفت: عربستان بزرگترین کشور بازنده پیروزی بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود، زیرا روابط تاریخی میان دمکرات‌ها و عربستان بسیار بد است. وی افزود: به نظر من بایدن روابط خوبی را با عربستان آغاز نخواهد کرد، باید

به یاد داشته باشیم که وی حدود هشت سال معاون بارک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بوده و او سیاست‌های اوباما را اجرا خواهد کرد. نویسنده مشهور عرب نوشت: اولین اقدام در اجرای چنین سیاستی، احیای «قانون جاستا» است که بر اساس آن عربستان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در خصوص حوادث ۱۱ سپتامبر تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

عطوان تصریح کرد: بایدن همچنین پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی (در کنسولگری عربستان در استانبول) را به جریان خواهد انداخت. دمکرات‌ها همچنین حقوق بشر را مد نظر قرار خواهند داد و با پرداختن به موضوع زنان فعال مدنی سعودی که در زندان به سر می‌برند، چه بسا کارزاری را برای آزادی آنان به راه خواهند انداخت.

اگرچه بسیاری معتقدند که حتی در صورت پیروزی بایدن سیاست‌های ایالات متحده در منطقه دستخوش تغییر زیادی نخواهد شد با این وجود حکام عرب در اظهارات خود از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، عدم حمایت از سیاست‌های استبدادی حاکمان کشورهای عربی منطقه، در صورت پیروزی جو بایدن نگرانی خود را کتمان نکردند.

ترکی الفیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی پنجشنبه شب در اظهاراتی گفت که نگرانی او از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل تعهد نامزد دمکرات برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. فیصل افزود: جو بایدن گفته که آن بخش از سیاست دونالد ترامپ در خاورمیانه که مربوط به خروج از توافق هسته‌ای با ایران است را نقض خواهد کرد. در همین حال روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم هم فاش کرده که برخی کشورهای عربی از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و احتمال بازگشت وی به توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌های آمریکا علیه این کشور بسیار نگران هستند و همچنین به این موضوع می‌اندیشند که احتمال توقف روند عادی‌سازی روابط میان تل آویو و دولت‌های عربی هم وجود دارد.

کدام رهبران عرب به بایدن تبریک گفتند

شماری از رهبران عرب به استثنای متحدان اصلی دونالد ترامپ، پیروزی جو بایدن و انتخاب آن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا را تبریک گفتند. به گزارش ایرنا، رسانه‌های عربی، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با تبریک به بایدن و کاملا هریس معاون رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفت: ما به دنبال همکاری و تحکیم بیشتر دوستی بین دو کشور هستیم.

رئیس جمهوری لبنان : «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان ضمن تبریک به بایدن گفت: امیدوارم که در دوران بایدن، توازن در روابط لبنان و آمریکا بازگردد.

هنیه: اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که دولت ترامپ بیشترین حمایت را از اشغالگری صهیونیست‍ها برای نقض حقوق ملی مردم فلسطین انجام داد.

امیر قطر: امیر قطر بعنوان اولین رئیس یک دولت عربی با تبریک پیروزی بایدن و هریس گفت: ما منتظر کار مشترک و تحکیم بیشتر دوستی بین دو کشور هستیم.

سلطان‌ عمان:«هیثم بن طارق» سلطان عمان شنبه شب ضمن تبریک به بایدن برای افزایش توسعه روابط دوجانبه میان مسقط و واشنگتن ابراز امیدواری کرد.

رئیس دولت وفاق ملی لیبی:«فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی نیز با تبریک به بایدن و هریس افزود: امیدواریم با همکاری بایدن و هریس، یک حکومت دمکرات غیر نظامی در لیبی تشکیل شود.

رئیس کمیسیون آفریقا:«موسی فکی» رئیس کمیسیون آفریقا نیز با تبریک به رئیس جمهوری منتخب آمریکا اعلام کرد که به روابط آمریکا و آفریقا مبتنی بر احترام متقابل امیدوار هستیم.

نخست وزیر اتیوپی: نخست وزیر اتیوپی نیز پیروزی بایدن را تبریک گفت و افزود که امیدوار به همکاری نزدیک به رئیس جمهوری منتخب آمریکاست.

رئیس جمهوری مصر: «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر نیز نخستین رهبر عربی بود که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت. وی نسبت به همکاری مشترک برای توسعه روابط دوجانبه ‌ میان مصر و آمریکا ابراز امیدواری کرد.

منبع:رکنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما