کد خبر: 600600
تاریخ انتشار :

از طوفان تحریم‌ها علیه ایران تا تعطیلی سفارت آمریکا در بغداد/ ترامپ در ۷۴ روز باقی مانده چه تصمیماتی می‌گیرد؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، با اعلام نتایج شبه نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به شکست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور مستقر این کشور اشاره دارد و در میان وجود برخی گزارش‌ها که ترامپ حداقل اکنون قصد ندارد به شکست در این انتخابات و نتایج آن اذعان کند و به دنبال آن است تا نبرد‌های قانونی بر سر تقلب در انتخابات را ادامه دهد، برای برخی این پرسش ایجاد شده است که ترامپ در ۷۴ روز باقی مانده تا پایان حضورش در کاخ سفید و پیش از تسلیم قدرت به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب در تاریخ بیستم ژانویه، چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد.

روزنامه واشنگتن پست با انتشار گزارشی در این باره نوشت که ترامپ عصبانی می‌تواند ضرر‌های بسیاری را در این دوران و از طریق اتخاذ تصمیم‌های موثر وارد کند. تصمیم‌هایی که می‌تواند شامل برکناری مقام‌های ارشد اطلاعات و امنیت ملی آمریکا تا صدور دستور بخشش و عفو برخی از دوستانش و همچنین صدور تصمیمات اجرایی و اقدامات ناگهانی که می‌تواند بر سیاست خارجی آمریکا تاثیرگذار باشد.

برکناری و انتخاب مسئولان

گفته می‌شود که اغلب مقام‌های دولت کنونی آمریکا با پایان عهد ترامپ در کاخ سفید سمت خود را ترک می‌کنند، اما کارمندان ارشد از جمله مدیر دفتر تحقیقات فدرالی یعنی کریستوفر رای در سمت خود باقی می‌ماند. ترامپ شخصا رای را برای حضور در این سمت معرفی کرده بود و مجلس سنای آمریکا نیز با انتخاب وی در تابستان سال ۲۰۱۷ میلادی موافقت کرد.

کایسی بوگارت، استاد در دانشگاه جورج واشنگتن و کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با اسکای نیوز عربی در این باره می‌گوید که ترامپ همچنان می‌تواند کارمندان کنونی دولت را اخراج و افراد جدیدی را انتخاب کند. وی از وجود گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ترامپ قصد دارد جینا هاسپل، مدیر اطلاعات مرکزی آمریکا و همچنین مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور را اخراج کند، خبر داد. به گفته بوگارت، اما برای ترامپ سخت است که بخواهد مدیر دفتر تحقیقات فدرالی را از سمتش برکنار کند چرا که این سمت استقلال بیشتری دارد و افراد حاضر در آن به مدت بیست سال در این سمت حضور دارند.

اما درباره بخشش، برخی از روسای جمهور سابق آمریکا در روز‌های باقی مانده تا پایان قدرت تصمیم‌هایی مبنی بر بخشش برخی افراد را اتخاذ کردند که برخی از آن‌ها جدال‌هایی را نیز به دنبال داشت. همانند آنچه که در پایان عهد بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا اتفاق افتاد و دستور عفو راجر کلینتون برادر ناتنی اش و مارک ریچ میلیاردر فراری را صادر کرد.

بر همین اساس، ترامپ می‌تواند دستور عفو مایکل فلین، مشاور امنیت ملی سابق خود و همچنین افرادی که پس از انجام تحقیقات رابرت مولر محکوم شدند، افرادی مانند پل مانافورت و جورج بابادوبولوس را صادر کند.

دستورات اجرایی ترامپ در زمان باقی مانده

از جمله دستورات اجرایی که ترامپ می‌تواند صادر کند و دولت جدید این کشور را با چالش مواجه کند، برچیدن برنامه داکا است. برنامه‌ای که از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی راه اندازی شد و به دنبال حمایت از بیش از ۷۰۰ هزار جوان مهاجر است که در خطر تهدید خروج از آمریکا قرار دارند.

ترامپ که مبارزه با مهاجرت‌های نامنظم را به عنوان ستونی از سیاست‌های خود قرار داده بود تلاش کرد تا در سال ۲۰۱۷ این برنامه را پایان دهد و آن را غیرقانونی خواند. اما دادگاه عالی آمریکا اعلام کرد که دولت آمریکا یک توجیه حقوقی قوی ارائه نکرده است و اجازه باقی ماندن این طرح را داد.

بورگات در این باره می‌گوید که ترامپ اکنون می‌تواند دستورات اجرایی در زمینه سیاست داخلی آمریکا صادر کند، اما دولت بایدن نیز می‌تواند به محض دریافت قدرت این تصمیم‌های اجرایی را باطل کند.

سیاست خارجی ترامپ و طوفان تحریم ها علیه ایران

در زمینه تصمیمات ترامپ در مدت زمان باقی مانده، نگرانی‌هایی در خصوص سیاست خارجی این کشور وجود دارد. به نوشته واشنگتن پست بر اساس تهدیدات ترامپ پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وی به دنبال لغو سال‌ها تلاش دیپلماتیک و کار نیرو‌های آمریکایی در عراق و افغانستان است. ترامپ در یک توییت ناگهانی در اکتبر گذشته اعلام کرد که ۴ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریکایی باقی مانده در افغانستان تا کریسمس به کشور بازخواهند گشت. در همین حال مایک پومپئو وزیر خارجه ترامپ نیز تهدید کرد که سفارت آمریکا در بغداد را خواهد بست اقدامی که در صورت اجرایی شدن، حضور آمریکا در عراق را به طور اساسی پایان خواهد بخشید.

بوگارت در این باره می‌گوید که ترامپ می‌تواند تصمیم‌های اجرایی را درباره عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از مناطقی در عراق و افغانستان صادر کند، اما دولت جدید می‌تواند به محض رسیدن به قدرت هر تصمیمی که دولت ترامپ در این دوره زمانی می‌گیرد را بازگرداند.

بوگارت همچنین گفت که ترامپ می‌تواند از انتقال صلح آمیز قدرت به دولت بایدن از طریق امتناع از ارائه اطلاعات به دولت جدید جلوگیری کند. با این وجود وی تاکید کرد که بایدن از تجربه کافی در این زمینه برخوردار است چرا که وی هشت سال به عنوان معاون رئیس جمهور در کاخ سفید حضور داشته است و این به آن معنا است که هر گام ترامپ در این زمینه می‌تواند بی معنی باشد. القدس العربی نیز در گزارشی به طور ویژه به اقدامات احتمالی ترامپ در مدت زمان باقی مانده تا تحویل قدرت به بایدن در خصوص ایران اشاره کرده و نوشته که کاخ سفید در مدت زمان باقی مانده قصد دارد طوفانی از تحریم‌ها را علیه ایران به راه بیندازد.

رسانه‌های آمریکایی در این باره به نقل از یک منبع آگاه در رژیم صهیونیستی نوشتند که مقام‌هایی در دولت ترامپ در حال همکاری با اسرائیل و کشور‌های خلیج فارس برای اعمال سلسله‌ای از تحریم‌ها علیه ایران هستند. در همین رابطه، الویت آبرامز نماینده دولت آمریکا در امور ایران روز گذشته عازم سرزمین‌های اشغالی شد تا با مقام‌های تل آویو درباره این تحریم‌ها گفتگو کند.

منابع اسرائیلی اعلام کردند که تصمیمات دولت ترامپ، اعمال طوفانی از تحریم‌ها علیه ایران را هدف قرار داده است که با هدف تقویت فشار‌ها علیه ایران پیش از انتقال قدرت به بایدن است. بایدن پیش از این اعلام کرده بود در صورت ریاست جمهوری آمریکا را به توافق هسته‌ای ایران بازخواهد گرداند.

مقام‌های دولت ترامپ بر این باورند که این تحریم‌ها بازگشت آمریکا به توافق ایران را دشوار می‌کند. ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی ازاین توافق خارج شد. یک منبع آگاه در آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران یک هفته پیش از تحویل قدرت در این کشور اعلام خواهد شد.

منبع:رویداد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما