کد خبر: 600618
تاریخ انتشار :

در گفتگو با نامه نیوز مطرح شد؛

عطریانفر: ظریف نمی‌تواند نماد مذاکره در انتخابات ۱۴۰۰ باشد/ مذاکره یا مقاومت دستمایه تبلیغات انتخاباتی نمی‌شود/ چشم‌دوختن به تغییرات سیاسی آمریکا انفعال سیاسی است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز : پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخی تحلیلگران سیاسی را بر آن داشته که همچون انتخابات سال 92 دوقطبی مذاکره-مقاومت گفتمان غالب بر رقابت نامزدها خواهد بود اما محمد عطریانفر عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی این دیدگاه را ندارد.

محمد عطریانفر درباره تأثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر معادلات سیاسی داخل ایران به نامه نیوز گفت: پیروزی بایدن در بلندمدت تأثیری بر روند انتخابات ایران نخواهد داشت. شاید آثار و تبعات لحظه ای داشته باشد و به لحاظ روانی جامعه ما از آنچه در آمریکا رخ داد متأثر شود اما ما برای پیشبرد اهداف سیاسی و تأمین منافع ملی مان باید متکی بر ظرفیت های داخلی باشیم.

وی افزود: اگر نیروهای سیاسی چشم شان به تغییرات سیاسی در کشوری دیگر مشخصا آمریکا باشد حتما انفعال آن را می رساند و امری غلط محسوب می شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره احتمال شکل گیری دوقطبی مذاکره-مقاومت در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400، گفت: موضوع مذاکره یا مقاومت در دستورکار هیچ حزب سیاسی نمی تواند باشد. این موضوع در حوزه تدابیر رهبری است که کلیه ارکان و مسئولان و نهادهای عملیاتی در نظام سیاسی ایران تابع سیاست ها و راهبردهایی هستند که رهبری تعیین می کند. پس معنا ندارد که موضوع مذاکره یا مقاومت بخواهد دستمایه ای برای رقابت های انتخاباتی شود.

وی افزود: احزاب و جریان های سیاسی در حوزه ای می توانند شعار دهند که در اختیارات دولت آینده باشد. وقتی موضوع مذاکره با آمریکا یا مقاومت در برابر آمریکا خارج از اراده و اختیارات دولت است چه طوری می توانیم توقع کنیم یک امری که خارج از مسئولیت و اختیارات دولت آینده است و احزابی که احتمالا می خواهند پشتیبان و نهادهای حامی رئیس جمهور آینده باشند، بخواهند این را پایه ای برای تبلیغات انتخاباتی قرار دهند و از آن برای ضربه زدن به رقیب بهره بگیرند.

عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی درباره شعار حسن روحانی در سال 92 برای مذاکره با کدخدا تأکید کرد: آقای روحانی رأسا هیچ گامی نمی توانست بردارد جز آنکه موافقت رهبری را بگیرد و بعد از اینکه از رهبری رأی موافق گرفت اجازه پیدا کرد که برود مسیر مذاکره را پیش ببرد. کما اینکه خروجی برجام هم بدون تأیید و موافقت کلی رهبری صورت نگرفت.

وی درباره شکل گیری گفتمان مقاومت-مذاکره در انتخابات 1400 بر اثر کاندیداتوری ظریف، بیان کرد: آنچه درباره آقای ظریف گفتگو می شود بیشتر تحت تأثیر یکسری روابط فردی او بوده، زمانی که در سازمان ملل مأموریت داشته است و از طرف مقامات ارشد نظام اذن داشته که روابط شخصی خودش را با برخی مقامات و سناتورها و شخصیت هایی که به صورت جانبی یا مستقیم با دولت آمریکا مرتبط بودند در جهت فرایند حفظ منافع ملی ایران داشته باشد. بیش از این هم نمی شود توقع داشت.

عطریانفر یادآور شد: اگر چنانچه آقای ظریف نامزد انتخابات ایران باشند نمی تواند از چارچوب یادشده خارج عمل کنند به صفت اینکه برخی روابط را در گذشته داشته است بنابراین آقای ظریف حتی اگر نامزد انتخابات هم شود به هیچ عنوان نمی تواند نماد مذاکره باشد. اساسا موضوع مذاکره یا مقاومت نمی‌تواند دستمایه تبلیغات انتخابات و رقابت های سیاسی در 1400 شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما