کد خبر: 600630
تاریخ انتشار :

زیباکلام: برجام بایدن با برجام اوباما تفاوت‌های مهمی خواهد داشت

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با فرارو گفتگویی داشته که بخش‌هایی از آن در ادامه آمده است.

- آمریکا همانطور که آقای بایدن در تبلیغات انتخاباتی اظهار کرد به برجام باز می‌گردد. اما این برجام با برجام ۹۴ تفاوت‌های مهمی خواهد داشت. در برجام جدید فعالیت‌های تسلیحاتی و موشکی ایران جزیی از توافق خواهد بود. در واقع مذاکره جدیدی به جریان خواهد افتاد که من نامش را برجام ۱۴۰۰ می‌گذارم.»

- دولت روحانی در برجام ۱۴۰۰ نقشی نخواهد داشت، چرا که تا دو ماه دیگر دولت ترامپ بر سر کار است، تا آمدن بایدن و استقرار او و شروع مذاکرات، ایران وارد فاز انتخابات می‌شود.

- پیروزی بایدن در آن حد و اندازه نیست که موجب پیروزی اصلاح‌طلبان یا میانه‌رو‌ها شود، روند سیاسی در کشور به گونه‌ای است که همچنان یک تندرو در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز می‌شود. پیروزی بایدن معادلات داخلی ایران را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد حتی ممکن است تندرو‌ها فضا را تنگ کنند و نشان دهند که ما بیدی نیستیم که با این باد‌ها بلرزیم و هیچ چیزی عوض نشده است.

- از این بابت خوشبینم که بایدن بغض و کینه کمتری نسبت به ایران دارد و این باعث می‌شود مقداری فشار تحریم‌ها کمتر شود و سخت گیری‌های ترامپ علیه ایران کاهش یابد و نقل و انتقالات مالی بهتر شود. از این جهات وضعیت در ایران با آمدن بایدن بهتر می‌شود.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما