کد خبر: 603038
تاریخ انتشار :

امضای توافق ایجاد مرکز نظارت بر آتش‌بس در قره‌باغ میان مسکو و آنکارا

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزارت دفاع ترکیه امروز سه‌شنبه اعلام کرد آنکارا و مسکو درباره ایجاد یک مرکز مشترک برای نظارت بر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، در اطلاعیه وزارت دفاع ترکیه آمده است: مذاکرات درباره جزئیات فنی مربوط به اصول و اساس عملیات مرکز مشترک ترکیه‌ای-روسیه‌ای تکمیل شده است. توافقی به امضا رسیده است. کارهای لازم برای عملیاتی شدن این مرکز در اسرع وقت، در حال انجام است. آنکارا جزئیات بیشتری درباره این توافق بیان نکرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ۱۰ نوامبر(سه شنبه ۲۰ آبان) بعد از چند هفته درگیری خونین با پادرمیانی روسیه آتش‌بس کردند. به دنبال این آتش بس، ترکیه و روسیه طی یادداشت تفاهمی با ایجاد یک مرکز نظارت بر آتش‌بس بین باکو ایروان موافقت کردند.

پیشتر منابع محلی از ورود نیروهای ارتش آذربایجان به شهر لاچین بعد از ۲۸ سال تصرف آن توسط ارمنستان، خبر دادند. به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، تصرف شهر لاچین توسط ارمنستان طبق توافق اتمام جنگ در منطقه قره‌باغ کوهستانی نیمه‌شب سه‌شنبه به پایان رسید و به ارتش آذربایجان تحویل داده شد. ارمنستان تاکنون شهرهای «کلبجر» و «آغ‌دام» را به جمهوری آذربایجان واگذار کرده است.

به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، در حال حاضر کریدور لاچین که ارمنستان را به جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند، تحت کنترل صلح‌بانان روس قرار دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما