کد خبر: 603375
تاریخ انتشار :

تاجر نزدیک به رئیس جمهوری اسبق فرانسه به دام نیروی امنیتی لبنان افتاد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

تقی‌الدین یکی از شاهدان اصلی در مسأله کمک مالی "معمر القذافی" دیکتاتور پیشین لیبی برای تأمین بخشی از هزینه مبارزات انتخاباتی سارکوزی در سال ۲۰۰۷ میلادی است.

یک مسؤول قضایی لبنانی روز جمعه به این خبرگزاری گفت: تقی‌الدین بنا به نامه دادستانی تجدید نظر در اینترپل که شامل یک حکم بازداشت بوده دستگیر شده است.

تقی‌الدین از سوی فرانسه متهم است که در پرونده فساد و موضوع تأمین مالی ستاد انتخاباتی سارکوزی دست داشته است.

این مسؤول که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: تقی‌الدین درحال حاضر توسط "غسان عویدات" قاضی تجدید نظر درحال بازجویی است و وی روز دوشنبه به دادستان کل استیناف لبنان ارجاع داده می‌شود و حکم بازداشت برای او صادر و پرونده قضایی وی نیز از فرانسه خواسته خواهد شد.

در صورت تأیید اتهام تقی‌الدین در پرونده سارکوزی به دلیل این که وی تابعیت لبنانی دارد، امکان محاکمه وی در داخل لبنان وجود دارد، همانطور که دولت بیروت می‌تواند این فرد به فرانسه تحویل دهد.

تقی‌الدین ۷۰ ساله، ژوئن گذشته و به دنبال آن که در پرونده مالی قرارداد فروش سلاح فرانسوی به عربستان وپاکستان مجرم شناخته شد، از پاریس فرار کرد.

براساس حکم دادگاه وی نقش واسطه را داشته و کمیسیون‌های هنگفتی با هدف استفاده شخصی دریافت کرده است.

خبرخوب/حقوق کارکنان دولت چقدر افزایش می یابد؟

تقی‌الدین همچنین نقشی محوری در گذشته و در روابط فرانسه با القذافی داشته است. وی سال ۲۰۱۶ نیز در برابر بازپرسان فرانسوی رد دادگاه حاضر شد و گفت که وی سال ۲۰۰۶ و آغاز سال ۲۰۰۷ پنج میلیون یورو برای تأمین مالی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سارکوزی به وی و مدیر دفترش تحویل داده است.

یک مسؤول حقوقی لبنانی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که تقی‌الدین همچنین در برخی پرونده‌های مالی شامل جعل اسناد، شکایت کیفری شریک او به اتهام کلاهبرداری در خصوص زمین و دیگر پرونده‌ها در لبنان نیز تحت پیگیرد قانونی قرار داشته است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما