کد خبر: 603381
تاریخ انتشار :

نامه نیوز بررسی کرد؛

نقشه بایدن برای ایران؛ اول بازگشت تعهدات تهران، بعد واشنگتن، آن هم مشروط!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه بین الملل نامه : چنانچه پیش بینی می شد، دموکراتهای آمریکا هرگونه بازگشت به توافق هسته ای را مشروط به "از سرگیری تعهدات ایران" و " برگزاری مذاکرات جدید در حوزه های منطقه ای و موشکی" دانسته اند! جو بایدن، رئیس جمهور بعدی آمریکا در تازه ترین مصاحبه خود با توماس فیدمن، خبرنگار نیویورک تایمز به شرح مختصری از دستور کار دولت آینده آمریکا در موضوعات مرتبط با سیاست خارجی این کشور ، از جمله برجام پرداخته است. وی در این خصوص می گوید: " چنانچه ایران رعایت دقیق توافق هسته‌ای ر ا از سر بگیرد، دولتش آماده است «به عنوان نقطه شروعی برای دور جدیدی از مذاکرات» به توافق هسته‌ای بپیوندد و تحریم‌های وضع شده از سوی ترامپ علیه این کشور را لغو کند." رمزگشایی از اظهارات بایدن بایدن به صورت غیر مستقیم اعلام کرده است که "برجام" را به عنوان "سنگ بنای توافقات بعدی" با ایران پذیرفته و آن را به عنوان یک "سند حقوقی مستقل" اساسا قبول ندارد. به عبارت بهتر، خود برجام در این معادله "اصالت"و " موضوعیت "ندارد، بلکه نوع مواجهه ایران با "برجام دفرمه شده" است که تعیین کننده رفتارهای بعدی ایالات متحده و شرکای آن خواهد بود. در این میان، تروییکای اروپایی نیز به مانند کاخ سفید، قصد دارند این گزاره را به افکار عمومی دنیا القا کنند که "اگر ایران تعهدات هسته ای خود را به صورت کامل از سرگیرد" و فراتر از آن،"با مذاکرات جدید با آمریکا و اروپا بر سر موضوعات منطقه ای و موشکی موافقت کند"، در آن صورت آمریکا می تواند "اسما" به برجام باز گردد!

ارزانی مرغ در راه است/ نرخ جدید مرغ اعلام شد

اهرمی به نام مکانیسم ماشه رئیس جمهور منتخب آمریکا، در قسمتی از سخنان خود نیز به قدرت استناد این کشور به مکانیسم ماشه( در صورت بازگشت ظاهری به برجام ) اشاره کرده است. وی تاکید دارد که آمریکا "بازگشت به تحریمها" را همواره به عنوان یک گزینه در اختیار خواهد داشت تا ایران را وادار به انعقاد توافقات جدید سازد! منظور بایدن از این جمله نیز مشخص است: اینکه اگر آمریکا دوباره به برجام باز گردد( حتی به صورت ظاهری)، می تواند مکانیسم ماشه را به عنوان پاشنه آشیل اصلی توافق هسته ای علیه ایران احیا و در نهایت، مقدمات ارجاع پرونده هسته ای به شورای امنیت و رای گیری دوباره در خصوص استمرار تعلیق تحریمها را در این مجموعه فراهم آورد. خواسته های دولت بایدن از ایران چیست؟ چهار خواسته مهم دموکراتها از ایران ، ترجمانی دقیق از همان خواسته هایی است که دونالد ترامپ رئیس جهور فعلی ایالات متحده از کشورمان داشته است: - تاریخ انقضای اعمال برخی محدودیت های هسته ای علیه برنامه هسته ای ایران از بین رفته و این موارد، به محدودیت هایی دائمی تبدیل شوند. در این خصوص لازم است بند موسوم به غروب آفتاب( Sunset) ) مورد بازبینی و تغییر قرار گیرد. - تعداد و برد موشکهایی که توسط جمهوری اسلامی ایران ساخته شده، محدود گردیده و هرگونه آزمایش موشکهای بالستیک نیز از سوی کشورمان ممنوع شود. به عبارت بهتر، موضوع توان موشکی ایران در قالب یک الحاقیه، به توافق هسته ای پیوست شود و یا ترتیبی اتخاذ شود که توان موشکی ایران به صورت موازی با توان هسته ای ، محدود شود. - در حوزه فعالیتهای منطقه ای، جمهوری اسلامی ایران روابط خود را با گروههای مقاومت محدود کرده و در نهایت، اتصال ایران به این گروهها از بین برود. - به بازرسان آژانس اجازه داده شود تا ضمن دسترسی به اماکن نظامی و خاص در ایران، بازرسی های گسترده ای را از این اماکن صورت دهند. چرا نباید فریب بازی دموکراتها را خورد؟! اظهارات اخیر بایدن نشان می دهد که او به مانند دیگر دموکراتها، قصد و نیتی واقعی برای احیای توافق هسته ای ندارد. بایدن و همراهانش صرفا سعی دارند "نام برجام" را باقی گذاشته و در ذیل آن، ساختاری گسترده تر و متفاوت تر ایجاد کنند. نبايد فراموش کرد که نخستين کارشکني هاي علني آمريکا در مغايرت با برجام، در دوران رياست جمهوري اوباما و حضور دموکراتها در کاخ سفيد صورت گرفت. همگان به ياد دارند که وزارت خزانه داري آمريکا در دوران اوباما و پس از انعقاد توافق هسته‌اي، مانع عادي سازي روابط بانکي و اعتباري با ايران و لغو تحريمها شد. پس از آن نيز ترامپ با استفاده از ظرفيت‌هايي که دموکراتها در برجام و خارج آن تعريف کرده بودند( خصوصا مکانيسم ماشه و لزوم تاييد تعليق تحريمهاي ايران در بازه زماني ۱۲۰ روزه از سوي رئيس جمهور آمريکا ) از اين توافق خارج شد.این بار نیز دموکراتها در صدد تکرار همین رفتار هستند: اینکه "پوسته برجام" را باقی گذاشته و "ماهیت" آن را بر اساس اهداف و خواسته های متعددی که آمریکا در حوزه های هسته ای ، موشکی ، منطقه ای و بازرسی های آژانس از ایران دارند تغییر دهند.

خبرخوب/حقوق کارکنان دولت چقدر افزایش می یابد؟

تاکید دموکراتها بر حذف بند غروب آفتاب دموکراتها در اظهار نظرهای مختلفی که در قبال برجام صورت داده اند، جملگی متفق القول هستند که حداقلی ترین اقدامی که باید ایران صورت دهد، پذیرش "دائمی شدن محدودیتهای هسته ای "کشورمان در برجام می باشد! در یک جمع بندی کلی می توان گفت که بایدن سعی دارد در ازای «اعلام بازگشت کلی به برجام» امتیازات جدیدی را از ایران طلب کند که شاخص ترین آن ها، «دائمی کردن محدودیت های هسته ای ایران» است. همان گونه که اشاره شد، تحقق این خواسته غیرقابل قبول، مستلزم حذف بند «غروب آفتاب» در توافق هسته ای با ایران است. بر این اساس، محدودیت هایی که وفق برجام از سوی کشورمان پذیرفته شده و قرار است در سال ۲۰۲۵ میلادی بخش گسترده ای از آن ها پایان یابد، جنبه ای دائمی پیداکرده و دیگر مقید به زمانی خاص نمی باشد! نکته اساسی اینکه بایدن ، جان کری، ایلان گلدنبرگ، جیک سالیوان، آنتونی بلینکن و دیگر اعضای دولت بایدن ، همگی بر روی این موضوع به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تاکید کرده اند. از سوی دیگر، این مسئله( اصرار بر حذف بند غروب آفتاب) ، مدتهاست از سوی اندیشکده های مرتبط با حزب دموکرات آمریکا به عنوان یک "مطالبه" مطرح می شود. موضوعی که درمغایرت کامل با برجام ، قطعنامه 2231 شورای امنیت و متعاقبا غیر قابل قبول می باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما