کد خبر: 603499
تاریخ انتشار :

دانشگاهیان به خروج جامعه از انفعال کمک کنند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«فاستقم کما امرت و من تاب معک و لاتطغوا انه بما تعملون بصیر» «سوره هود، آیه ۱۱۲»

شانزدهم آذر در تقویم تحولات سیاسی این سرزمین، یادآور شهادت شهیدان بزرگ نیا، قندچی و شریعت رضوی و طلیعه جنبش دانشجویی برای رهایی ملتی بود که آرمان استقلال طلبی، آزادی خواهی و عدالت جویی آن پایمال بیگانگان و حکومت استبدادی تحت حمایت آنها شده بود. آرمان‌هایی که بعدها پس از نومیدی از ایدئولوژی های غربی و شرقی در خوانش اسلام انقلابی شریعتی به انقلاب اسلامی ۵۷ به رهبری امام خمینی (ره) منجر شد.

جنبش دانشجویی از دل ایدئولوژی سه وجهی برآمد که اضلاع سه گانه اش استقلال از غرب و شرق، آزادی از استبداد و عدالت و برابری در جامعه بود؛ لذا این جنبش در هر زمان، پویاست و در راستای ایدئولوژی خود غیریت سازی و مبارزه خواهد کرد.

بیش از چهار دهه از پیروزی انقلابی می گذرد که بر محور شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی گفتمان سازی نموده بود؛ سؤال اینجاست، آیا به واقع آرمان ها و شعارهای آن تحقق یافته است؟ و آیا دانشگاه و دانشجو به عنوان رصدخانه این تحقق یافتگی به لحاظ امکان و امتناع رسالت تاریخی اش چه جایگاهی دارد؟ واکنش دانشگاه و دانشجو به آنچه مبتلا به جامعه امروز ماست چیست؟ اساسا دانشجو امکان واکنش های اعتراضی به فساد فزاینده و سازوکارهای فسادانگیز اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را دارد؟ تصمیم سازی حداقلی در برابر مشارکت حداکثری برای برون رفت از بحران ها و حل مشکلات به هم پیوسته در حوزه های نامبرده، عاملی است که دانشگاه و دانشجو را در حاشیه صحنه اثرگذاری بر حل مسائل کشور قرار داده و به پیچیده تر شدن معادله مدیریت کشور کمک می کند.

در چنین شرایطی به نظر می رسد معدودی که امکان اثربخشی آنها در این معادله به هر طریقی فراهم می شود، منفعت و مصلحت خود را در تداوم این وضعیت اسفبار جامعه و طرد آرمان های راستین استقلال طلبی، آزادی خواهی، عدالت‌ جویی و ظلم ستیزی جوانان دانشجو می‌بینند. منافعی که در سرکوب، حذف و حصر منتقدان دلسوز انقلاب و یاران امام خمینی(ره)، تحریف تاریخ انقلاب، ممانعت از فعالیت عمده تشکل های اصیل جنبش دانشجویی، حمایت از برخی جریانها توسط نهادهایی بیرون از دانشگاه و هدایت آنها در داخل دانشگاه و برچیدن جریانات خودجوش جنبش دانشجویی و تحمیل هزینه های فراوان بر آنها جستجو می شود.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها به عنوان نهادی برآمده از همین جنبش، بر این باور است، تداوم وضعیت موجود و به انفعال کشاندن دانشگاه و جنبش دانشجویی، کشور را به بُن بست می کشاند و منجر به دوقطبی مردم - حاکمیت خواهد شد. وضعیت پرچالش کنونی برآیند فاصله گرفتن بسیاری از کانون‌های تصمیم‎گیری نظام از مطالبات نخبگان، دانشگاهیان و به ویژه ملت و آرمانهای اصیل انقلاب است. وضعیتی که تداوم آن با آرمان های دانشگاه و دانشجو ناسازگار است و دیرگاهی نخواهد بود که آنها را به واکنشی جدی وادارد.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‎ها ضمن گرامیداشت روز دانشجو همچنان حامی آرمان های اصیل جنبش دانشجویی است و بر لزوم و تسریع در بازنگری رویه های منفعل کننده دانشگاه و دانشجویان تأکید جدی دارد؛ چرا که پویایی هر جامعه ای منوط به سرزندگی دانشگاه و جوانان دانشجو و مشارکت دانشگاهیان در تصمیم سازی های حیاتی جامعه و ارائه راه حل های عالمانه برای خروج از بحران هاست.

از سویی دیگر اکنون که در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ قرار داریم، از عموم دانشگاهیان به ویژه دانشجویان و تشکل های دانشجویی دعوت می شود که فعال و پویا برای احیای سرزندگی و خروج از انفعال جامعه کمک کنند و آگاه باشند که انفعال سیاسی، منجر به پذیرش سرنوشتی است که غیر ما برای ما رقم خواهد زد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما