کد خبر: 605757
تاریخ انتشار :

سندرز: ترامپ فاسدترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«برنی سندرز»، سناتور دموکرات ایالت ورمونت با انتشار پیامی در توئیتر از اقدام «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در عفو برخی از وفاداران، نزدیکان و چهار نیرو‌ی شرکت «بلک‌واتر» انتقاد کرد.

سندرز در پیام خود نوشت: «افرادی که استحقاق عفو دارند، ۴۵۰ هزار مجرم در زمینه مواد مخدر هستند که عاری از خشونت بوده‌اند.»

این سناتور آمریکایی در ادامه نوشت: «افرادی که استحقاق عفو ندارند، پال منفورت، راجر استون، چارلز کوشنر، دانکن هانتر، جو آرپایو و نیرو‌های محافظ بلک‌واتر که غیر‌نظامیان در عراق را قتل عام کردند، هستند.»

سندرز سپس نوشت: «ترامپ فاسدترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست.»

رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه شب به وقت محلی (بامداد پنجشنبه به وقت تهران) حکم عفو ۲۶ نفر را از جمله برای «راجر استون» مشاور پیشین خود، «پائول منفورت» رئیس پیشین ستاد انتخاباتی ترامپ و «چارلز کوشنر» پدر دامادش «جرد کوشنر»، صادر کرد.

پایگاه شبکه بلومبرگ نوشته، در حالی که تمامی رؤسای جمهور آمریکا در پایان دوران ریاست‌جمهوری خود، حکم‌‌های عفو جنجال برانگیز صادر می‌کنند اما ترامپ در مقایسه با دیگر رؤسای جمهور آمریکا با سرعت عمل بیشتری اقدام به این کار کرده است و از این قدرت برای آزاد کردن دوستان و نزدیکان خود در حال سوء استفاده است.

«رابرت مولر» بازرس ویژه پیشین دادگستری آمریکا حدود دو سال پیش راجر استون را به اتهام کارشکنی در راه قانون، اثرگذاری بر شهادت افراد و ارائه اظهارات کذب به مأموران قانون بازداشت کرد.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که ترامپ پیش از این نیز مجازات راجر استون را کاهش داده بود.

منافورت نیز بیش از یک سال پیش به اتهام فرار مالیاتی و تخلفات بانکی در دادگاهی در آمریکا به چهار سال حبس محکوم شد.

ترامپ همچنین پیشتر چهار تن از عناصر شرکت «بلک واتر» که به قتل ۱۴ غیرنظامی در عراق محکوم شده بودند را عفو کرد.

نظامیانی که ترامپ حکم عفو آنها را صادر کرده در قتل عراقی‌ها در سال ۲۰۰۷ نقش داشتند که پس از اثبات اتهام آنها در تیراندازی به سوی غیرنظامیان در میدان «النسور» بغداد در ۱۶ سپتامبر ۲۰۰۷ و کشته شدن ۱۷ شهروند عراقی و زخمی شدن ۲۷ تن دیگر از آنها، به حبس محکوم شده بودند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما