کد خبر: 605776
تاریخ انتشار :

واکنش پارلمان عراق به اقدام ترامپ در عفو قاتلان آمریکایی در بغداد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد: این کمیسیون تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای عفو عناصری که در دادگاههای آمریکا به جرم به قتل رساندن غیرنظامیان عراقی در میدان «النسور» بغداد در سال ۲۰۰۷ میلادی محکوم شدند، به شدت محکوم می کند.

این بیانیه افزود: این کمیسیون از جانب خود اقدامات وزارت خارجه در این زمینه را پیگیری خواهد کرد.

کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق در این بیانیه که امروز در رسانه های این کشور انتشار یافت، خواهان توقف یا بازنگری در قراردادها با شرکت های امنیتی آمریکایی در پاسخ به این موضع دولت این کشور شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه فرمان عفو چهار نیروی شرکت بدنام امنیتی خصوصی بلک واتر آمریکا را که به دلیل به قتل رساندن ۱۴ غیرنظامی عراقی در سال ۲۰۰۷ میلادی در بغداد به زندان طولانی مدت محکوم شدند، صادر کرد.

این چهار نفر بخشی از یک کاروان زرهی بودند که به طور پراکنده و بی‌هدف با تیربار و پرتاب نارنجک به سمت گروهی از مردم بی‌پناه در پایتخت عراق، تیراندازی کردند که به «کشتار میدان النسور بغداد» مشهور شد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه عراق چهارشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم خطرات جنایت مرتکب شده را مد نظر قرار نداده و منسجم با تعهد دولت آمریکا در خصوص ارزش‌های حقوق بشر، عدالت و حکومت قانون نیست و به طور تاسف بار کرامت قربانیان و احساسات و حقوق بستگان آنها را نادیده می‌گیرد لذا این موضوع را از طریق کانال های دیپلماتیک با دولت آمریکا دنبال خواهد کرد.

«مارتا هورتادو» سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از تصمیم ترامپ برای عفو چهار نیروی سابق شرکت بلک واتر که غیرنظامیان عراقی را به قتل رساندند، «به شدت ابراز نگرانی» کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما