کد خبر: 606607
تاریخ انتشار :

نشست وزارت خارجه رژیم صهیونیستی درباره بهبود روابط با ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بعد از ابراز تمایل «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه برای بهبود روابط این کشور با رژیم صهیونیستی، اکنون گفته می‌شود تل‌آویو نیز در حال نزدیک کردن خود به آنکارا است.

دو مقام صهیونیست به وبگاه «آکسیوس» گفتند که اسرائیل برای ارزیابی اظهارات اردوغان درباره عادی‌سازی روابط با تل‌آویو، به آهستگی در حال برقراری تماس‌هایی با ترکیه هستند.

به گفته این منابع، ترکیه طی دو هفته اخیر از طریق جمهوری آذربایجان و همچنین اظهارنظرهای رسانه‌ای، به تل‌آویو پیام‌های «مبهمی» برای بهبود روابط داده است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های مذکور می‌گویند که به دلیل مطمئن نبودن تل‌آویو از نیات اردوغان، «گابی اشکنازی» وزیر خارجه اسرائیل نشستی را با مقامات عالی‌رتبه برای بررسی این موضوع برگزار کرده است.

به نوشته وبگاه «عاروتص‌شوع»، اشکنازی در این نشست به دیپلمات‌های صهیونیست دستور داده تا با برقراری «تماس‌های محتاطانه و مخفیانه»، تمایلات و نیات اردوغان را ارزیابی کنند.

رسانه‌های اسرائیلی معتقدند این تغییر موضع اردوغان به دلیل پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است و او نگران است که بایدن از طریق تقویت روابط با اسرائیل، موضع سختی را نسبت به ترکیه اتخاذ کند.

بامداد پنجشنبه نیز «روئی گیلعاد» کاردار رژیم صهیونیستی در ترکیه طی نامه خداحفظی که برای اتمام مأموریتش در آنکارا نوشته بود، از احتمال بازگشت مناسبات با ترکیه به حالت عادی خبر داد. (جزئیات بیشتر)

ترکیه و رژیم صهیونیستی از می ۲۰۱۸ - و بعد از اینکه آنکارا به بهانه افزایش حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه و تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای انتقال سفارتخانه از تل‌آویو به قدس اشغالی، سفیر اسرائیل را اخراج کرد - به‌صورت متقابل سفیر نداشتند.

«پینی آویوی» سفیر سابق تل‌آویو در آنکارا نیز چند روز پیش گفته بود رئیس‌جمهور ترکیه با جدیت به دنبال عادی‌سازی مناسبات با تل‌آویو و حفظ روابط اقتصادی است.

جمعه قبل بود که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با تایید تداوم تماس‌های اطلاعاتی آنکارا با رژیم صهیونیستی، ابراز امیدواری کرد روابط آنکارا و تل‌آویو بهبود پیدا کند.

پیش از آن نیز وبگاه «المانیتور» به نقل از چند منبع مطلع گزارش داده بود ترکیه در راستای اقدامات برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل و همچنین جهت گرفتن امتیاز از دولت احتمالی بایدن در آمریکا، سفیر جدیدی برای فلسطین اشغالی انتخاب کرده است.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها