کد خبر: 607211
تاریخ انتشار :

واکنش ظریف به پایان بحران دیپلماتیک قطر

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز سه‌شنبه (۵ ژانویه/۱۶ دی‌ماه) در توییتر به پایان بحران دیپلماتیک قطر واکنش نشان داد.
وی در توییتر نوشت: تبریک به قطر بابت موفقیت مقاومت شجاعانه‌اش در برابر فشار و اخاذی. به دیگر همسایگان عربمان: ایران نه دشمن است و نه تهدید. مقصرنمایی دیگران کافی است- خصوصا در حالی که ولی‌نعمت یاغی شما در حال خروج از قدرت است. زمان آن است که پیشنهاد ما برای یک منطقه‌ قدرتمند را پذیرا باشید.»
ساعتی قبل وزیر امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد این کشور و سه متحد دیگرش بر سر احیای روابط کامل دیپلماتیک با قطر به توافق دست پیدا کرده‌اند.
اظهارات وزیر خارجه عربستان بعد از آن مطرح شد که سران کشورهای عربی در نشستی در ریاض توافقی موسوم به توافقنامه «ثبات و همبستگی» را امضا کردند. دیدار سران کشورهای عربی در جریان نشست سالانه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس انجام شد.
عربستان سعودی دیروز (دوشنبه ۱۵ دی‌ماه) از حصول توافقی برای از بازگشایی مرزهای زمینی، هوایی و دریایی کشورهای محاصره‌کننده با قطر خبر داده بود.
عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر حدود سه سال و نیم پیش با متهم کردن قطر به حمایت از گروه‌های تروریستی و نزدیک بودن سیاست‌هایش به ایران روابط دیپلماتیک با دوحه را قطع کرده و این کشور را تحت محاصره دریایی، زمینی و هوایی قرار دادند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما