کد خبر: 608083
تاریخ انتشار :

توضیحات مهم میرسلیم درباره بررسی لوایح FATF در مجمع

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سیدمصطفی میرسلیم نماینده مردم تهران درباره بررسی مجدد لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیحاتی ارائه داد که در ادامه می‌خوانید:

برخی مدعی هستند تصمیم گیری درباره FATF در مجمع تشخیص مصلحت کار صحیحی نبوده و نوعی مداخله در قانونگذاری است، نظر شما در این خصوص چیست؟

میرسلیم: این افراد مدعی باید به قانون اساسی رجوع کنند. در اصل ۱۱۲ قانون اساسی آمده است که در صورتی که شورای نگهبان مصوبۀ مجلس را رد کند و مجلس بر مصلحت آن اصرار داشته باشد، موضوع برای تشخیص مصلحت به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می‌شود.

در مورد FATF شورای نگهبان مصوبۀ مجلس شورای اسلامی را مغایر تشخیص داد اما چون مجلس اصرار کرد به مجمع آمد و در مجمع نظر شورای نگهبان تأیید شد، ولی برای آنکه دست دولت در مذاکره با دبیرخانۀ FATF باز باشد و بتواند حق جمهوری اسلامی را که به دلیل تحمل تحریم‌های سبعانۀ آمریکا ضایع شده بود، باز ستاند، مصوبۀ علنی نشد.

لطفا درباره دلائل رد شدن (FATF) در مجمع توضیح دهید؟

میر سلیم: بنا به نظر دولتمردان پذیرش FATF هیچ تضمینی برای برطرف شدن تحریم‌ها نداشت و در مورد عواقب نپذیرفتن آن، اکثریت قاطع بر این نظر کارشناسی رأی دادند که پذیرش FATF دست دشمن را در کسب اطلاعات در مورد نحوۀ دور زدن تحریم‌ها باز می‌کند، بنابراین مصلحت در عدم پذیرش آن است.

دولت و حامیان دولت مدعی هستند که در صورت نپیوستن ایران به FATF، دولت نمی‌تواند واکسن یا تجهیزات لازم را تهیه کند. نظر شما در مورد این ادعا چیست؟

میرسلیم: این حرف اگر درست باشد بسیار غیرمسئولانه است، همین امروز با روش‌های مناسب می‌توان نیازمندی‌هایی را که به خارج وجود دارد مثل تأمین واکسن و قطعات فنی که می‌توان با دور زدن تحریم‌ها آنها را وارد کرد. اگر دولت، چنین امری را بهانه کند به مفهوم سرپوش نهادن بر ضعف خود دولت در اتخاذ شیوۀ مناسب برای دور زدن تحریم‌هاست. کشور‌هایی هستند که آمادگی دارند با ما همکاری کنند، ولی بیم دارند که اگر آن همکاری علنی شود گرفتار تحریم‌های ثانوی آمریکا شوند، لذا احتیاط می‌کنند و این خود یکی از دلایل عدم مصلحت پیوستن ما در شرایط تحریم است.

در مجموع شما ورود و نوع مواجهه مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به FATF را صحیح تلقی می‌کنید؟

میر سلیم: بله، خیلی از مطالبی که برخی از افراد مطرح کرده اند غیرآگانه است و بهتر است قدری بر اطلاعات حقوقی و سیاسی خود بیفزایند. مجمع تشخیص به وظیفۀ خود عمل کرده و لاغیرکه البته درست هم عمل کرده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما