کد خبر: 608272
تاریخ انتشار :

هدیه تازه ترامپ به تل‌آویو

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

دونالد ترامپ در آخرین روزهای حضور خود در ریاست جمهوری آمریکا به منظور تقویت روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی علیه ایران، دستور داد حوزه فعالیت تروریست‌های سنتکام شامل تل‌آویو هم بشود.

«وال استریت ژورنال» در خبری اختصاصی گزارش داد: «رئیس‌جمهور ترامپ در تلاش دقیقه نودی خود به منظور سازماندهی مجدد ساختار دفاعی آمریکا که برای مدت‌های مدید گروه‌های حامی اسرائیل مشوق انجام آن به منظور تقویت همکاری‌ها برای مقابله با ایران بوده‌اند، دستور داد فرماندهی نظامی ایالات متحده در خاورمیانه گسترش یابد و شامل اسرائیل شود».

این روزنامه آمریکایی خبر اختصاصی خود را به نقل از «مقام‌های آمریکایی» منتشر کرد و نوشت: «این اقدام (افزودن رژیم صهیونیستی به حوزه فعالیت سنتکام) بدان معناست که فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) بر سیاستگذاری نظامی آمریکا در مسائل مرتبط با اسرائیل و کشورهای عربی نظارت خواهد کرد؛ اقدامی که ساختار فرماندهی نظامی موجود چند دهه‌ای آمریکا را به دلیل خصومت میان اسرائیل و برخی از متحدان عربی پنتاگون کنار می‌زند».

بنا بر گزارش وال استریت ژورنال این اقدام دولت ترامپ، «تازه‌ترین اقدامات در زمینه سیاستگذاری به منظور شکل دادن به دستورکار حوزه امنیت ملی در دولت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب است».

این رسانه نزدیک به جمهوری‌خواهان آمریکایی خبر داد: «این تغییر، (افزودن تل‌آویو به حوزه فعالیت سنتکام) اخیرا با دستور آقای ترامپ انجام شد اما علنی نشده است».

طبق گزارش وال استریت ژورنال، تاکنون مسئولیت نظامی آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی برعهده «فرماندهی اروپای» ارتش آمریکا قرار داشت.

لابی‌های رژیم صهیونیستی در آمریکا بعد از انعقاد توافق‌های سازش عادی سازی روابط بین امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مغرب با تل‌آویو، بارها از دولت ترامپ خواسته بودند که رژیم صهیونیستی را به حوزه فعالیت تروریست‌های سنتکام اضافه کند.

«بنیاد یهودی برای امنیت ملی آمریکا» که یک گروه لابی مستقر در واشنگتن است، ماه گذشته میلادی (ماه دسامبر 2020) از دولت آمریکا خواسته بود به منظور تقویت اتحاد و همکاری میان تل‌آویو و کشورهای عربی علیه ایران، حوزه فعالیت سنتکام را به فلسطین اشغالی گسترش دهد.

«آنتونی زینی» ژنرال بازنشسته و رئیس پیشین تروریست‌های سنتکام در مصاحبه با وال استریت ژونال به شدت از این اقدام و «زمانبندی» دولت ترامپ در انجام این اقدام در واپسین روزهای دولتش استقبال کرد.

دنیس راس، دستیار ویژه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا در مصاحبه با این رسانه آمریکایی اعلام کرد که جو بایدن مخالفتی با این اقدام دولت ترامپ ندارد.

راس گفت: «من فکر نمی‌کنم که افراد (دولت) بایدن مشکلی با این اقدام داشته باشند و فکر می‌کنم که اسرائیلی‌ها از این اقدام به عنوان یک اقدام نمایانگر واقعیات جدید در این منطقه (غرب آسیا) استقبال خواهند کرد».

«مارتین ایندیک» سفیر پیشین واشنگتن در فلسطین اشغالی و عضو کنونی اندیشکده «شورای روابط خارجی آمریکا» اعلام کرد، برخی از مقام‌های رژیم صهیونیستی تا پیش از این از همکاری با فرماندهی نظامی اروپای آمریکا و اتصال آنها به مقر ناتو منتفع بوده‌اند.

به گفته او، با توجه به اینکه مسائل مربوط به ایران به یک نگرانی فزاینده برای رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی تبدیل شده است، در حال حاضر همکاری با سنتکام برای تل‌آویو منطقی است و «یک اقدام خوب است».

سخنگوی تروریست‌های سنتکام در پاسخ به سوال وال استریت ژورنال درباره درستی یا نادرستی خبر افزوده شدن رژیم صهیونیستی به حوزه فعالیت این فرماندهی اظهارنظر نکرده است.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما