کد خبر: 608884
تاریخ انتشار :

تکذیب مذاکره تخت‌روانچی با آمریکا؛ ظریف: وظیفه «بایدن» رفع تحریم‌ها است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، مهمترین بخش اظهارات محمدجواد ظریف به شرح زیر است:

* آقای روانچی سه هفته‌ای است در تهران بوده و خبرنگار فیگارو بی حساب صحبت کرده است. * اصلا نیازی به مذاکره نیست آنچه اتفاق افتاد این است که دولت آمریکا تعهدات خود را شکسته است. * کره جنوبی پیشنهادات مناسبی برای ما نیاوردند.

* به کره گفتیم پول بانک مرکزی صرف غذا و داروی مردم میشود و شما به دستور آمریکا غذا و داروی مردم را نگه داشتید. * کسی که در نهایت بازنده این بازی خواهد بود کره جنوبی و صنایعش است. * مقام معظم رهبری حجت را برای تمام دنیا تمام کردند که بدانند ایران به تعهدات خودش پایبند است به شرطی که آمریکا به تعهدات خودش عمل بکند و تحریم ها را بردارد.

* وظیفه بایدن برداشتن تحریم‌هاست و همانطور که رهبری و رئیس‌جمهور صریح گفتند، اگر تحریم برداشته شود ما به برجام بر می‌گردیم. * دولت آینده آمریکا باید درس بگیرد و بفهمد که می خواهد آن سیاست و فضاحت را دنبال بکند یا اینکه می خواهد یک روش جدیدی را انتخاب بکند.

* درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای از ابتدا توافق کردیم که این موضوعات برجام نبوده و نخواهد بود. * توافق مستحکم داریم؛ درباره زمان بندی امکان مذاکره مجدد وجود ندارد.

مشروح اظهارات ظریف را در ادامه بخوانید: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با اظهارات خبرنگار فیگارو مبنی بر اینکه تخت روانچی مذاکراتی با دولت جدید آمریکا داشته و حامل پیام هایی در این زمینه است، اظهار داشت: آقای روانچی سه هفته‌ای است در تهران بودند و خبرنگار فیگارو بی حساب صحبت کرده است.

وی در رابطه با شکاف های میان ایران و آمریکا در رابطه با برجام عنوان کرد: اصلا نیازی به مذاکره نیست آنچه اتفاق افتاد این است که دولت آمریکا تعهدات خود را شکسته است. آقا فرمودند اگر آنها اجرا کردند، اگر آنها تحریم ها را بردارند ما مشکلی نداریم. وظیفه بایدن برداشتن تحریم ها است و همانطور که رهبری و رئیس‌جمهور صریح گفتند، اگر تحریم برداشته شود ما به برجام بر می‌گردیم.

ظریف در پاسخ به مخالفانی که مدعی هستند مسیر مذاکره دولت اشتباه بوده و در رابطه با اینکه آیا راه دیگری برای مذاکره وجود داشته و دارد که چنین انتقاداتی مطرح می‌شود، گفت: مثالی هست که می‌گوید، املای نوشته نشده غلط ندارد. توافق و نوشتن یک متن یعنی هم شما باید راضی باشید هم طرف مقابل.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آقایانی که می‌گویند ما این توافق را نخواندیم بیایند دو صفحه توافق خود را نشان بدهند. دوستان ما اگر بخواهند چنین توافقی انجام دهند باید خیلی زحمت بکشند و اگر روزی توافقی بهتر از این نوشتند من جلوی آنها سر تعظیم فرود می‌آورم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما