کد خبر: 608931
تاریخ انتشار :

مصر و قطر روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزارت خارجه مصر، امروز (چهارشنبه)، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور و قطر روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری «الیوم السابع»، در این بیانیه آمده است که مصر و قطر در راستای تعهدات وارد شده در بیانیه‌ «العلا»، بر از سرگیری روابط دیپلماتیک خود توافق کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است که مصر و قطر یادداشتی رسمی تقدیم یکدیگر کردند که در آن، بر از سرگیری روابط دو طرف تأکید شده است.

پیش از این اعلام، قاهره اعلام کرده بود که ممنوعیت ورود هواپیماهای قطری به حریم هوایی این کشور رسما برداشته شده است.

این تصمیم پس از امضای توافق آشتی در نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس در العُلا واقع در شمال غرب عربستان سعودی اتخاذ می‌شود؛ نشستی که در آن توافق تنش زدایی میان ۴ کشور عربی (عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر) با قطر امضاء شد.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور، سیزده شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس را برای از سرگیری این روابط تعیین کرده بودند.

استان العُلا در شمال غرب عربستان سعودی اخیرا شاهد چهل و یکمین نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس بود و در این نشست با امضای بیانیه‌ای، به بحران میان قطر و کشورهای عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر پایان داده شد.

این توافق درحالی امضا شد که دوحه به هیچ یک از شروط کشورهای عربی علیه خود تن نداد. طی محاصره دریایی، هوایی و زمینی قطر از سوی این چهار کشور عربی، دوحه از حریم هوایی ایران برای عبور ناوگان هوایی خود استفاده می‌کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما