کد خبر: 609133
تاریخ انتشار :

کابینه بایدن در یک نگاه + عکس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، جو بایدن در جریان فعالیت‌های انتخاباتی خود وعده داده بود متنوع‌ترین کابینه تاریخ آمریکا را تشکیل دهد؛ او قول داده بود که نمایندگانی از ساختارهای مختلف جامعه آمریکا در کابینه او حضور داشته باشند و از زنان گرفته تا سیاه͏پوستان و جوامع مختلف مهاجر و حتی همجنس‌گرایان را در کابینه خود جای دهد.

کامالا هریس: معاون رئیس‌جمهور

هریس ۵۶ساله از سال ۲۰۱۷ سناتور ایالت کالیفرنیا شد و قبل از آن نیز دادستان این ایالت بود. او کمال بهره را از تجربه قضایی خود برد و در کنگره توانست با پرسش‌هایش نامزدهای عضو در دادگاه عالی آمریکا را به چالش بکشد و خود را به صدر اخبار برساند.

پدر و مادر کامالا اهل جامائیکا و هند هستند، او اولین زنی است که در تاریخ آمریکا معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده شده است.

با توجه به اینکه در این دوره از مجلس سنا ۲ حزب جمهوری‌خواه و دموکرات هر یک ۵۰ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند، هریس به عنوان رئیس مجلس سنا نقش سرنوشت‌سازی در تصمیمات چالشی آن ایفا خواهد کرد.

آنتونی جان بلینکن: وزیر امور خارجه پیشنهادی

بلینکن ۵۸ساله معاون وزیر امور خارجه و معاون مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما بود. او در جریان فعالیت‌های انتخاباتی یکی از مشاوران بایدن به شمار می‌رفت و او را یکی از شخصیت‌های بسیار نزدیک به بایدن قلمداد می‌کنند. دامنه مشاوره‌های او فراتر از مسائل مربوط به سیاست خارجی است.

جانت یلن: وزیر خزانه‌داری آمریکا

یلن ۷۴ساله در پست ریاست شورای احتیاط فدرال مشغول به کار بود. او اولین زنی است که به عنوان وزیر خزانه‌داری منصوب می‌شود و نخستین زنی است که ریاست خزانه، بانک مرکزی و شورای مشورتی اقتصادی کاخ سفید را عهده‌دار خواهد شد.

جانت یلن در آخرین اظهارنظر خود عنوان کرد، جمهوری اسلامی ایران تنها در صورت پایبندی به محدودیت‌های وضع‌شده در برجام از رفع تحریم‌ها بهره‌مند می‌شود.

لوید آستین: وزیر دفاع آمریکا

آستین ۶۷ساله پیش از این مقام فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) بوده است. او فرماندهی عملیات نظامی آمریکا در تجاوز به کشورهای عراق، افغانستان، یمن و سوریه را بر عهده داشته و اولین سیاهپوستی است که وزیر دفاع آمریکا می‌شود.

مریک گارلند: دادستان کل

گارلند ۶۸ساله یک قاضی فدرال است که از سال ۱۹۹۷ در دادگاه استیناف ایالت کلمبیا خدمت می‌کرد. او در دوره ریاست‌جمهوری اوباما به عنوان نامزد اصلی تصدی دادستانی کل معرفی شد، اما میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا حاضر به برگزاری جلسه استماع برای او، آن هم در یک سال مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، نشد.

دب هالند (Dov Halland): وزیر کشور پیشنهادی

هالند ۶۰ ساله عضو مجلس نمایندگان از اهالی ایالات نیومکزیکو است. او عضو یکی از ۵۷۴ قبیله سرخپوستان آمریکا، صاحبان اصلی این سرزمین، محسوب می‌شود.

حال بعد از چند قرن یکی از صاحبان اصلی این مرز و بوم قرار است وزیر کابینه سرزمین خود شود.

تام ویلساک: وزیر کشاورزی

ویلساک ۷۰ساله مدیریت شورای صادرات تولیدات لبنی آمریکا را از سال ۲۰۱۷ بر عهده دارد. او پیشتر در هر ۲ دوره ریاست‌جمهوری اوباما یعنی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ وزیر کشاورزی بود. همچنین قبل از آن نیز فرمانداری ایالات آیوا را در دست داشت.

ویلساک را یکی از افراد بسیار نزدیک به بایدن به شمار می‌آورند که نظراتش در خصوص مسائل روستایی به شدت مورد احترام رئیس‌جمهور آمریکاست.

جینا ریموندو: وزیر بازرگانی

ریموندو ۴۹ساله سابقه فرمانداری «رود آیلند» را از سال ۲۰۱۵ در کارنامه خود دارد. او قبلاً به عنوان منشی حقوقی یک قاضی فدرال در نیویورک نیز مشغول به کار بوده و در چند شرکت سرمایه‌گذاری که خود تاسیس کرده فعالیت می‌کرد.

جینا ریموندو در موقعیت جدید خود تقویت تجارت داخلی و خارجی ایالات متحده و توسعه آن را بر عهده خواهد داشت و از جمله چالش‌های او بهبود روابط تجاری با چین است که به شدت در دوره ترامپ دچار تزلزل شده است.

مارتی والش: وزیر کار

والش ۵۳ساله از خانواده‌ای مهاجر است که در دهه ۵۰ میلادی از ایرلند به آمریکا آمدند. او در سال ۲۰۱۴ شهردار بوستون شد و عضو مجلس نمایندگان ماساچوست نیز بوده است.

خاویر بیسرا (Javier Bisra): وزیر بهداشت و خدمات بشردوستانه

بیسرای ۶۲ساله عضو سابق مجلس نمایندگان آمریکا بوده که از سال ۲۰۱۷ در مقام دادستان مشغول کار است. او همچنین یکی از حامیان حقوقی طرح بهداشتی-درمانی «اوباما کر» محسوب می‌شود. در صورت پذیرش او در کنگره، بیسرا اولین وزیر بهداشت لاتین‌تبار آمریکا خواهد بود.

مرکیا فاج (Marcia Fudge): وزیر مسکن

فاج ۶۸ساله از سال ۲۰۰۸ نماینده ایالت اوهایو در مجلس نمایندگان آمریکاست. او پیش از این نیز شهردار یکی از شهرهای کلیولند بود.

مرکیا فاج اگر به کابینه راه یابد، دومین زن سیاهپوستی خواهد بود که وزیر مسکن و توسعه شهرسازی آمریکا می‌شود.

پیش از او پاتریشیان هریس در دهه ۷۰ میلادی و در دولت جیمی کارتر وزیر زن سیاهپوست وزارت مسکن بود.

پیت بودجج (Pete Bootage): وزیر حمل‌ونقل

بودجج ۳۸ساله پیش از این شهردار ساوث بیند در ایالت ایندیانا بود، او یکی از معدود سفیدپوستان دولت جدید بایدن است و از سویی نخستین همجنس‌گرایی است که در ایالات متحده وزیر می‌شود.

جنیفر گرینهولم: وزیر انرژی

گرینهولم ۶۱ساله طی سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ به عنوان دادستان کل ایالت میشیگان مشغول فعالیت بود. او پس از آن فرماندار این ایالت شد. گفتنی است گرینهولم اولین فرماندار زن این ایالت بود و طی ۲ دوره تا سال ۲۰۱۱ یعنی موعد بازنشستگی‌اش در این مقام حضور داشت.

بعد از آن به کالیفرنیا نقل مکان کرد و در دانشگاه برکلی مشغول تدریس شد، او علاوه بر آن جزو تحلیلگران سیاسی شبکه سی‌ان‌ان نیز محسوب می‌شود.

میگل کاردونا (Miguel Cardona): وزیر آموزش و پرورش

والدین کاردونای ۴۵ساله از پورتوریکو به ایالات متحده مهاجرت و از همان کودکی در مراکز نگهداری مهاجران زندگی کردند.

کل سابقه کاری او در حدود بخش آموزش و پرورش است و قول داده که راهکاری برای بازگشایی مدارس دولتی آمریکا با وجود شیوع ویروس کرونا بیابد.

جان کری: فرستاده ویژه آب‌وهوا

کری ۷۷ساله وزیر خارجه دولت اوباما بود. او یکی از کسانی بود که نقش عمده‌ای در توافق آب‌وهوای پاریس ایفا کرد؛ توافقی که دونالد ترامپ از آن خارج شد.

جان کری در سال ۲۰۰۴ کاندیدای ریاست‌جمهوری شد، اما در مقابل جرج بوش پسر شکست خورد.

دنیس مک‌دونا (Dennis McDana): وزیر امور کهنه سربازان

مک‌دونای ۵۱ساله در دوره دوم ریاست‌جمهوری باراک اوباما رئیس کارمندان کاخ سفید بود. او پیش از آن نیز در سمت معاونت مشاور امنیت ملی فعالیت می‌کرد. دنیس مک‌دونا علاوه بر این در جریان فعالیت‌های انتخابات ۲۰۰۸ مشاور ارشد اوباما در سیاست‌های خارجی بود و سابقه فعالیت در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان را هم دارد.

آلخاندرو مایورکاس: رئیس سازمان امنیت داخلی

مایورکای ۶۱ساله یک کوبایی‌تبار است که از والدینی یهودی به دنیا آمده و اولین مهاجر از آمریکای لاتین لقب خواهد گرفت که در رأس این نهاد امنیتی قرار می‌گیرد.

او در دوره ریاست‌جمهوری اوباما طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ معاون وزیر خارجه آمریکا بود.

ران کلین (Ron Klein): رئیس کارمندان کاخ سفید

کلین ۶۳ساله همواره یکی از دستیاران بایدن بوده است. او یکی از افرادی است که دوره همکاری‌اش با بایدن به زمان عضویت رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنا بازمی‌گردد.

در دوره ریاست‌جمهوری اوباما در سال ۲۰۱۴ کلین مسئول پیگیری و واکنش کاخ سفید نسبت به شیوع ویروس ابولا شد.

او همچنین ریاست کارمندان بایدن در دوره اول معاونتش را هم بر عهده داشت. از طرفی او در جریان فعالیت‌های انتخاباتی نیز در کار آماده‌سازی و تدوین مناظره‌ها شرکت داشت.

آوریل هاینز: رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ملی

هاینز ۵۱ساله اولین زنی خواهد بود که در رأس سازمان اطلاعات و امنیتی ملی آمریکا حضور می‌یابد. او در دوره ریاست‌جمهوری اوباما معاون رئیس سازمان سیا بود، همچنین دستیاری مشاور امنیت ملی را هم تجربه کرده است.

او در دوره‌ای که بایدن ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا را بر عهده داشت نیز عضو این کمیته بود.

جیک سالیوان: مشاور امنیت ملی

سالیوان ۴۴ ساله از وقتی باید معاون ریاست‌جمهوری بود مشاور امنیت ملی او محسوب می‌شد.

بعد از آن در دوره ریاست‌جمهوری اوباما وزیر سیاست‌گذاری در وزارت خارجه بود و سپس معاون کارمندان هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت شد.

جیک سالیوان یک از مشاوران بارز سیاست‌گذاری برنامه انتخاباتی هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ بود.

نیرا تاندین: وزیر برنامه و بودجه

تاندین ۵۱ساله رئیس مرکز توسعه آمریکاست؛ این موسسه یک نهاد لیبرال به شمار می‌رود که مقر آن در واشینگتن است. او پیشتر مشاور سیاسی هیلاری کلینتون و مشاور ارشد وزیر بهداشت اسبق بود و یکی از تدوین‌کنندگان قانون بهداشتی اوباما محسوب می‌شود.

والدین تاندین هندی‌تبار هستند و در صورت تایید حضور او در این مقام، اولین زن سیاهپوست و آسیایی خواهد بود که در رأس این وزارت جای می‌گیرد.

کریستوفر رای: رئیس دفتر تحقیقات فدرال

رای ۵۴ساله سال ۲۰۱۷ در دوره دونالد ترامپ به ریاست دفتر تحقیقات فدرال آمریکا منصوب شد و بایدن نیز تصمیم گرفت او را در این مقام نگه دارد.

سوزان رایس: رئیس شورای سیاسی کاخ سفید

رایس ۵۶ ساله طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحده بود.

او بعد از آن در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ مشاور امنیت ملی دولت اوباما شد، قبل از آن هم به عنوان مشاور سیاست خارجی مادلین آلبرایت وزیر خارجه آمریکا فعالیت می‌کرد.

سوزان رایس یکی از مهم‌ترین نامزدهای معاون رئیس‌جمهوری بایدن بود، اما سناتور کامالا هریس برای این مقام برگزیده شد.

لیندا توماس گرینفیلد: سفیر ایالات متحده در سازمان ملل

گرینفیلد ۶۸ساله یک دیپلمات کهنه‌کار است که در دولت‌های بوش و اوباما فعالیت کرده، او از دوره ریاست‌جمهوری رونالد ریگان فعالیت‌های دیپلماتیک خود را آغاز کرد و سفیر آمریکا در لیبریا و همچنین معاون وزیر خارجه در امور آفریقا بوده است.

گرینفیلد سیاست آمریکا را در آفریقا و جنوب صحرای غربی در دوره شیوع ویروس ابولا رهبری کرده بود.

ویلیام برنز: رئیس سازمان سیا

برنز ۶۴ساله شمار زیادی از پست‌های دیپلماتیک را در دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات بر عهده داشت؛ از جمله مقام‌های او می‌توان به سفیر ایالات متحده در روسیه و معاون وزیر امور خارجه در مسائل خاورمیانه اشاره کرد.

اسامی دستیاران بایدن

منبع: اعتماد آنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما