کد خبر: 609268
تاریخ انتشار :

آغار فشار تل آویو بر آمریکا برای جلوگیری از بازگشت به برجام

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روزنامه‌های صهیونیستی در شماره‌های جدید خود از فشار تل آویو به دولت جدید آمریکا در خصوص برجام خبر داده و به مسائلی اشاره کرده اند که به گفته آن‌ها باعث نگرانی سیاست‌گذاران این رژیم است.

برای مثال «ناهوم بارنی» مفسر روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشت که اعلام آمادگی بایدن برای بازگشت به توافق برجام به عنوان نقطه شروعی برای مذاکرات بیشتر، خیلی‌ها را در اسرائیل نگران کرده است.

او از قول منبعی آگاه نوشته که «توافق خوب توافق بد است»، وی در ادامه اشاره کرده که مقامات در حال طرح این پرسش هستند که بعد از اتمام این توافق (برجام)، وقتی که ایرانی‌ها دیگر تعهدی به دنیا ندارند و تنها یک قدم با ساختن بمب فاصله دارند، چه خواهد شد.

به نوشته بارنی، چیزی که باعث نگرانی مقامات رژیم صهیونیستی می‌شود فاصله زمانی در رژیم نظارتی بر برنامه هسته‌ای ایران و پیشرفت آن کشور در نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید موشک و کلاهک نظامی است.

او نوشته که تیم سیاست خارجی بایدن «مملو از افرادی است که در مذاکره با ایران نقش داشتند»، و مقامات اسرائیلی می‌ترسند که برای امضای مجدد عجله داشته باشند.

وی به نقل از منبع خود هشدار داد که هر گونه توافق جدید نباید صرفاً تکرار توافق قبلی باشد.

بی بی سی نیز در این رابطه می نویسد: با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، مفسران اسرائیلی از نگرانی مقامات این رژیم بابت بازگشت احتمالی ایالات متحده به توافق هسته‌ای برجام خبر داده‌اند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این توافق را محکوم کرده بود و مدعی است که این توافق، دسترسی ایران به بمب اتمی را تسهیل می‌کند.

یکی دیگر از موارد نگرانی صهیونیست ها از بازگشت احتمالی جو بایدن به برجام، شکست کامل برنامه ای است که با محوریت جرد کوشنر داماد و مشاور ترامپ برای ایجاد سازش میان تل آویو و برخی پایتخت های عربی و علیه ایران صورت گرفت.

در همین ارتباط، آلون بن-دیوید، تحلیلگر نظامی شبکه تلویزیونی ۱۳، در روزنامه معاریو نوشت که دونالد ترامپ با میانجی‌گری برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و چند کشور عربی شالوده لازم برای اتحاد اعراب و اسرائیل در برابر ایران را ایجاد کرده است و لغو دستاوردهای او در خاورمیانه توسط دولت جدید کار اشتباهی خواهد بود.

به گفته بن-دیوید، نگرانی مشترک مقامات نظامی رژیم صهیونیستی بابت آن بخشی از توافق ۲۰۱۵ (برجام) است که بر اساس آن تمامی محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران بعد از ۱۰ سال لغو می‌شود.

به نوشته او، این بخش باید از برجام حذف شود.

او در ادامه می‌گوید که نظر مقامات بر این است که اگر بایدن به سیاست فشار حداکثری از طریق تحریم‌ها ادامه دهد، می‌تواند به توافقی برسد که برای اسرائیل بهتر است.

روزنامه اسرائیل هیوم که حامی بنیامین نتانیاهو است نیز گزارش داده که نتانیاهو و دیگر مقامات ارشد رژیم صهیونیستی عقیده دارند که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، بدون ایجاد تغییر در آن، دستاورد بزرگی برای ایران خواهد بود که در ازایش چیزی هم نخواهد داد.

این روزنامه از قول مقامات صهیونیستی می نویسد که لغو تحریم‌های ترامپ به معنی از دست دادن اهرمی است که آمریکا در حال حاضر دارد.

منبع: مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما