کد خبر: 609423
تاریخ انتشار :

دولت بایدن باید خسارت فشارهای ناشی از تحریم ها به ملت ایران را جبران کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

عماد آبشناس به ارزیابی خود از سیاست های دولت بایدن در مورد برجام گفت: اگر به اسامی تیم بایدن نگاه کنیم می بینیم که همه آن ها افرادی هستند که قبلا در گفت وگوهای هسته ای چه به صورت مستقیم، چه غیرمستقیم با ایران مشارکت داشتند. حتی بایدن به پدرخوانده توافق هسته ای در آمریکا هم شناخته می شود.

عنوان

  • قیمت گوشت فضایی شد / چرا گوشت گران شد؟ +جدول
  • قیمت مرغ 6 بهمن 99 / مرغ دوباره به سفره ها بازگشت +جدول
  • تبلیغات خانه در دبی این بار توسط آقای گل! +فیلم
  • نمای نزدیک سیلی خوردن سرباز پخش شد+فیلم
  • وضعیت بورس 6 بهمن 99/ بورس به نفس نفس افتاد! +جزئیات مهم

وی تصریح کرد: همان اندازه که ماجرای توافق هسته ای امروزه برای دولت آقای روحانی یک دستاورد به شمار می رود برای بایدن و تیم اش هم به نوعی دستاورد است و تمایل دارند که برجام دوباره از سر گرفته شود البته نه به این معنا که به ایران تمایل دارند بلکه بایدن تابع خط و مشی سیاسی در آمریکا است و آن ها به دنبال این بودند که بتوانند اخلافات ایران با دیگر کشورها را از طریق مذاکره و دیپلماسی حل و فصل کنند از این رو برجام را دستاوردی برای خود می دانند که اگر موفق شوند همین رویه را با دیگر کشورها هم در پیش بگیرند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین اظهار کرد: بنابراین هر دو طرف هم ایران و هم آمریکا به عنوان یک عضو سابق برجام تمایل دارند که برجام اجرایی شود اما بحث بازگشت آمریکا به برجام از طرف ایران مشروط است به این معنا که مهم نیست که آمریکا به برجام بر می گردد مهم این است که او تعهداتش را اجرایی کند اگر بنا باشد برگردد و تعهدات خود را انجام ندهد هیچ فایده ای ندارد.

آبشناس تأکید کرد: مقامات کشور ما هم بارها تأکید کردند که مهم اجرای تعهدات برجامی است که اصلی ترین آن ها هم رفع تحریم ها است. در زمان ترامپ بحث این بود که کنگره با آن ها همراه نیست اما الان که کنگره هم همراه دولت است بنابراین اگر آن ها حسن نیت دارند تحریم ها را رفع کنند بعد بحث بازگشت آمریکا به برجام مطرح می شود که آن هم ما باید شرایط را مطرح کنیم.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: در واقع آمریکا باید این همه خسارت و فشاری که طی دو سه سال اخیر ناشی از تحریم ها به ملت ایران وارد کرد را جبران کند. حتی می توان بند جزا برایش در نظر گرفت تا مجبور باشد خسارت ها را برطرف کند.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی که آمریکا به تعهداتش طبق قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کند و تحریم ها را بردارد و ایران هم در مقابل تعهدات خود را اجرا می کند و پس از آن اگر مسائلی مطرح باشد در چارچوب برجام و کمیته های ذیل آن امکان بررسی و حل و فصل وجود دارد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما