کد خبر: 609473
تاریخ انتشار :

واکنش ایران به توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.

وی در ابتدا گفت: امروز با تلاش و هماهنگی‌های صورت گرفته گفت‌وگوی بر خط رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس کنگره خلق چین ساعت ۱۰:۳۰ انجام خواهد شد.

خطیب‌زاده به سفر ظریف به منطقه باکو، مسکو، ایروان و تفلیس و در صورت انجام هماهنگی اواخر هفته به ترکیه اشاره کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره وزیر خزانه داری آمریکا در صورتی تحریم‌های ایران لغو می‌شود که به محدودیت‌های هسته‌ای خود پایان بدهد و اگر تحریم‌ها لغو نشود ایران چه اقدامی صورت می‌گیرد بیان کرد: هیچ اتفاق جدیدی درباره برجام شاهد نبودیم.موضع ما همان است که قبلا گفتیم و باید شاهد رفع تحریم‌ها و اجرای موثر برجام از سوی آمریکا و طرف های دیگر حاضر در برجام باشیم. تا موقعی این اتفاق نیفتد پایبندی آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ را نبینیم هیچ اتفاقی از سوی ایران رقم نخواهد خورد.

وی گفت: اگر طرف مقابل به تعهداتش برگردد و تحریم ها را تماما بردارد و شرایط به ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردد همه اقدامات ایران برگشت پذیر هستند و ایران متناظر با آن اقدام خواهد کرد. ما منتظر اقدام خواهیم بود. صحبت زیاد شنیدیم الان وقت عمل است اگر دولت جدید آمریکا مایل است نشان دهد از مسیر دولت قبلی فاصله می‌گیرد و به اجرای تعهداتش برگردد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره توقیف نفتکش ایرانی در آب‌های اندونزی گفت: منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از سوی دولت اندونزی هستیم. موضوع فنی است و در کشتیرانی از این موارد اتفاق می‌افتد و سازمان بنادر ما و شرکت صاحب کشتی در پی پیدا کردن دلیل موضوع و حل و فصل آن است. سفارت ما از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کند و وزارت خارجه نیز همین طور و اگر به نتیجه‌ای برسیم اطلاع رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره عربستان بیان کرد: موضع ما درباره همه همسایگان یکسان است و آن زمانی که رئیس جمهور ایران طرح صلح هرمز را طی یک نامه به تمام کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال و به واسطه کویت برای عربستان ارسال شد، پیام ما کاملا روشن بود که ما به دنبال ایجاد یک سازوکار منطقه‌ای و بومی و چارچوب همکاری در منطقه هستیم.

خطیب‌زاده بیان کرد: سیاست ما عوض نشده واین سازوکار در منطقه براساس چارچوبی که ارائه کردیم بهترین راه‌حل برای تنظیم روابط در منطقه است.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما