کد خبر: 609652
تاریخ انتشار :

پیش‌بینی بولتون درباره دومین استیضاح ترامپ

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در سر‌مقاله‌ای که در نشریه «نشنال ریویو» منتشر شده پیش‌بینی کرده که دومین استیضاح ترامپ همانند اولین استیضاح او خواهد بود و همان نتایج را در پی خواهد داشت.

به نوشته وبگاه خبری-تحلیلی «هیل»، بولتون در این خصوص نوشت: «همانند استیضاح اولی، برداشت بدی از [استیضاح ترامپ] در سال ۲۰۲۱ شده، خیلی ضعیف اجرا شده و احتمالاً به طور دقیق همان نتایجی را در پی دارد که دور اول آن داشت.»

وی در ادامه افزود: «یعنی ۱۸۰ درجه بر خلاف اهدافی که حامیان استیضاح وی مدنظرشان بود نتیجه می‌دهد.»

بولتون در سرمقاله خود همچنین هشدار داد که تبرئه ترامپ در اولین جلسه استیضاح در مجلس سنا، به جای اینکه او را محدود یا ایجاد بازدارندگی کند، او را «جسور‌تر» کرده است.

در حال حاضر ترکیب سنای آمریکا از منظر شمار سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه مساوی است و هر دو حزب ۵۰ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی این نهاد قانونگذاری را در اختیار دارند و برای تصویب استیضاح ترامپ به رای ۶۷ سناتور نیاز است.

دموکرات‌ها به لطف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و با توجه به قانون اساسی که معاون رئیس‌جمهور همزمان رئیس مجلس سنا هم هست، هم اکنون حائز اکثریت در سنا هستند اما این اکثریت تنها با احتساب حضور «کامالا هریس» معاون رئیس‌جمهور است.

قانونگذاران این حزب در کنگره آمریکا، به دنبال حمله ششم ژانویه (17 دی ماه) حامیان دونالد ترامپ به جلسه مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری که به کشته شدن 5 نفر انجامید، استیضاح او به دلیل تحریک به شورش را آغاز کردند.

طبق قانون اساسی آمریکا، استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا ابتدا باید در مجلس نمایندگان تصویب شود و سپس، مصوبه استیضاح به مجلس سنا ارجاع شود. مجلس سنا جلسات محاکمه استیضاح رئیس‌جمهور را به صورت جلسات دادگاه برگزار می‌کند و در نهایت درباره آن رای گیری می‌کند.

اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه کنگره آمریکا اعلام کرده‌اند با توجه به خروج ترامپ از ریاست جمهوری، استیضاح او معنا ندارد اما دموکرات‌ها در تلاش هستند ضمن برگزاری استیضاح او، وی را برای همیشه از مناصب دولتی منع کنند.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما