کد خبر: 609730
تاریخ انتشار :

واکنش تُند روحانی به احضار وزیر ارتباطات؛ برای مبارزه با فساد من را محاکمه کنید

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و با بیان اینکه باید نسل جوان را با این انقلاب کاملا آشنا و آگاه کنیم، اظهار کرد: واقعا هر پیروزی که بدست آمد بعد از سختی‌ها بود. سختی‌های فراوانی بر مردم، راهبران و رهبران و آن‌هایی که در زندان و در تبعید و در فشار بودند و فرزندان خود را در راه انقلاب فدا کردند گذشت. اما خداوند در هرکجا که احساس می‌کنید گشایشی دیگر نیست، گشایشی را به وجود می‌آورد.

کلیک کنید:قیمت طلا صعودی شد / طلا دوباره گران شد!+جدول

رییس جمهوری گفت: انتخاب برای امام (ره) در آن شرایط سخت بود؛ آنجا ماندن به معنای فعالیت نکردن بود، رفتن به کشور دیگر را هم امتحان کرده بودند؛ کشور مسلمان که نگذاشتند وارد شود. خداوند این راه را پیش پای امام (ره) گذاشت که به نجف برنگردد و همان جا شب در بغداد توقف کند و از آنجا تصمیم بگیرد و به پاریس حرکت کند؛ به امام گفته بودند که شما اگر با یک هواپیمایی وارد پاریس شوید در فرودگاه و در بدو ورود ویزای سه ماهه می‌گیرید و نیاز به هماهنگی قبلی نیست. ما و هرکسی که وارد پاریس می‌شد ویزای سه ماهه دریافت می‌کرد.

کلیک کنید:قیمت سکه کاهش یافت/ علت کاهشی شدن قیمت سکه چیست؟ +جدول قیمت

روحانی افزود: خداوند راه روان و آسانی پیش پای این انقلاب گذاشت و امام به پاریس رفت. ایشان اول در یک محله به نام کشان، خانه یکی از دوستان رفت، دو روز آنجا بود که جمعیت همه فهمیدند، اهالی آپارتمان از رفت و آمد‌ها شکایت کردند و فشار بعدی باعث شد که امام (ه) به روستایی در اطراف پاریس رفتند. فضا و باغی که متعلق به یکی از ایرانیان بود در اختیار امام (ره) گذاشته شد که فضای نماز جماعت و مصاحبه بود.

وی با اشاره به اینکه خداوند راه را برای امام باز کرد؛ یادآور شد: امام نه رادیو، نه تلویزیون، نه روزنامه داشت، اما همه رادیو و تلویزیون‌های دنیا را خداوند در اختیار امام (ره) گذاشت. موضوع عجیبی واقعا از معجزات انقلاب بود. امام (ره) به محض این که اعلام می‌کرد که سخنرانی کوتاه و یا مصاحبه‌ای دارد تمام دوربین‌ها از قاره آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیا، همه جا متمرکز می‌شد.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: تصمیم امام (ره) برای بازگشت به ایران تصمیم بزرگی بود؛ شرایطی نبود که تصمیم بگیرد وارد ایران شود. نیرو‌های مسلح، نیرو‌های امنیتی، پلیس و قدرت‌های دولت آن زمان مستقر بودند و به ظاهر نخست وزیر حاضر بود. به ظاهر شاه فرار کرده بود، اما همه سر جای خودشان بودند و تهدید هم کردند که هواپیمای امام (ره) اگر وارد فضای ایران شود سرنگون خواهد شد، اما امام (ره) اعتنا نکرد.

وی افزود: بار اول که بنا بود امام ایران بیاید که ششم بهمن سال ۵۷ بود و فرودگاه‌ها بسته شد و نتوانست بیاید. آن شب امام با جمع یارانش صحبت کرد و گفت کسی با من نیاید این سفر خطرناک است. یعنی شبیه آن چه در تاریخ از شب عاشورای ابی عبدالله الحسین (ع) می‌شنویم که معروف است آن حضرت بیعت را از همه برداشت و فرمود شب راه باز است و بروید؛ شبیه چنین حالتی آن شب در نوفل لوشاتو پیش آمد. امام (ره) با همه خداحافظی کرد. هرچند آن سفر لغو شد، اما چند روز بعد در ۱۲ بهمن امام (ه) به ایران سفر کردند، سفر خطرناکی بود، اما خداوند گشایش را فراهم کرد.

روحانی ادامه داد: چند روز قبل از حرکت امام (ره) مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی به دفتر امام در نوفل لوشاتو زنگ زد و من جواب دادم. ایشان گفت هوانیروز اصفهان آماده باز نگه داشتن فرودگاه اصفهان است و اگر فرودگاه تهران بسته است؛ امام (ره) اینجا بیایند. این خبر یک فرج و گشایشی بود که خداوند فراهم کرد. هرچند عده‌ای از علمای بزرگ که من با آن‌ها صحبت کردم معتقد بودند الان برای آمدن امام زود است و شرایط آماده نیست و به امام بگویید به ایران نیاید.

رییس جمهوری یادآور شد: اگر بخواهم تشبیه کنم مثل آن آتشی که برای حضرت ابراهیم فراهم کرده بودند و او بی دغدغه رفت وسط آتش و آتش سرد شد. در ایران هم شرایط مشابه بود و از هر طرف سختی و شدت و خطر وجود داشت. از فرودگاه تا بهشت زهرا امکان هر توطئه‌ای بود، امام همه را در نظر داشت و وارد سیل جمعیت شد ودر راه خدا این مسیر را برگزید و خداوند هم همه جا یاری کرد.

وی با بیان این که خداوند در قرآن در چندبار تاکید می‌کند که نعمت خدا را در نظر بگیرید؛ گفت: در این انقلاب در هر جایی لشکریان حق، لطف وعنایت حق قابل دیدن بود. البته مردم ایران از لحاظ روحی و اراده مردمی ویژه بوده و در تاریخ بلندآوازه هستند، این ملت بزرگ، با روحیه بلند، اعتماد و اراده ملی در کنار امام ایستادند و هرچه امام گفت گوش کردند.

رییس دولت دوازدهم در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه مردم ایران، مردم ویژه و بلندی از نظر اراده هستند، اظهار داشت: این ملت با این اراده و روحیه بزرگ، در کنار امام ایستادند و هرچه امام گفت گوش کردند. امام گفت به خیابان آمده و حکومت نظامی را بشکنید و آن‌ها این حرف‌ها را گوش کردند. امام گفت انقلاب پیروزی خون بر شمشیر و گلوله است، آن‌ها گوش کردند و سرانجام، بزرگترین پیروزی تاریخی نصیب مردم شد.

وی ادامه داد: روزی امام پیروز شد که آمریکایی‌ها امید داشتند، کودتا کنند و اروپایی‌ها امید داشتند شرایط را عوض کنند و هیچ کدام از قدرت‌های دنیا از شرق و غرب موافق انقلاب نبودند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در دل و اذهان مردم جهان نسبت به انقلاب احترام وجود دارد، تصریح کرد: ابرقدرت‌ها هرچند مردم و انقلاب را اذیت کردند، ولی واقعیت این است که ملتی از اسارت نجات یافت، دست استعمارگران را قطع کرد و امروز در این کشور اراده و آرای ملت حاکم است.

به گفته روحانی، تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی همه کاره رای مردم است، ما شکست نمی‌خوریم. اگر در رای مردم، اما و اگر ایجاد کردیم و گفتیم مهم نیست پای صندوق ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد باشند، ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم. البته ان‌شاالله که این مسئله پیش نمی‌آید.

وی با اشاره به شرایط کنونی دهه فجر امسال خاطرنشان کرد: امسال آماده جشن بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. شکل آن به خاطر کرونا متفاوت است، ولی دل‌ها سرشار از شور انقلابی است. دشمنان ما چه فکر می‌کردند. همان سال مقاماتی در تلویزیون‌های غربی آمدند و گفتند این انقلاب۶ ماه عمر نخواهد داشت. البته چند سال قبل هم آقایی گفت سال ۹۷ جشن انقلاب را نخواهیم داشت.

رییس جمهوری افزود: این حرف‌ها، حرف‌های دست چندم است. حرف اول آن‌ها این بود که انقلاب مستقر شود، نمی‌خواستند صندوق آرا باشد، اما وقتی دیدند دهم و یازدهم فروردین ۵۸ مردم با نظم و ترتیب در صف رای هستند و ۱۲ فروردین نتایج آن اعلام شد.

روحانی با بیان اینکه امسال با ویژگی دیگری انقلاب را جشن می‌گیریم، ابراز داشت: از یک طرف کسانی می‌خواستند با تروریسم اقتصادی ما را زمین زده و سال قبل و قبل‌تر بر این کشور حاکم شوند. هرچند مردم سختی را بر خود هموار کردند، اما اهداف بلند ملی انقلابی، دینی و وظایف ملی و شرعی خود را فراموش نکردند.

وی اضافه کرد: ممکن است از دولت و مسئولان هم گلایه داشته باشند و بگویند فلان‌جا چرا این کار و آن کار را نکردید، اما وقتی پای ایران، تمامیت ارضی، استقلال کشور و نظام جمهوری اسلامی به میان می‌آید، همه درد، غم، رنج و مشکلات فراموش می‌شود و آن هدف بلند پیشروی آن‌ها قرار می‌گیرند و می‌خواهند از آن حفاظت کنند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: ما امسال در شرایطی وارد دهه مبارک فجر می‌شویم که مطمئن‌تر از همیشه هستیم که جنگ اقتصادی دشمن هم با شکست مواجه شده و هم در مسیر روز‌های پایانی است. امروز شما نگاه کنید در دنیا همه سیاسیون اعلام می‌کنند غیر از رژیم فاسد جنایتکار کودک‌کش و یکی دو کشور کوچک در این منطقه که گاهی حرف‌های بی‌ربط می‌زنند، بگذریم همه دنیا یکپارچه به آمریکا می‌گویند که چرا زودتر به تعهدات خود برنمی‌گردید.

وی ادامه داد: این صدای واحد دنیا خیلی مهم است. البته اروپاییان ایراد‌های نابجا و نادرستی دارند چرا که ما از اروپا طلبکاریم و آن‌ها از ما طلبی نباید داشته باشند. ما صبر بزرگ و جمیل کردیم یک سال دست روی دست گذاشتیم و گوش کردیم آن‌ها مرتب وعده دو هفته و یک ماه دیگر را دادند، ولی عمل نکردند و یا نتوانستند عمل کنند.

رییس جمهوری یادآور شد: بعد از یکسال که ما دو، سه تعهد را کنار گذاشتیم و گفتیم اگر شما تا ۲ ماه دیگر به تعهدات خود برگشتید ما هم به نقطه اول برمی‌گردیم. تا یک سال، تقریبا ۲ ماه، ۲ماه جلو رفتیم تا همه تعهدات اجرایی و عملیاتی‌مان در بخش فناوری هسته‌ای را کنار گذاشتیم. همواره هم گفته‌ایم که شما به تعهدات خود برمی‌گردید، ساعت بعد ما به کل تعهدات برمی‌گردیم؛ بنابراین منطق ما یک منطق بلند و صحیحی و درستی است، آن‌ها نمی‌توانند به ما ایراد بگیرند. ضمن اینکه ایراد نادرستی می‌گیرند در عین حال همه در اینکه آمریکا باید به تعهدات خود برگردد، متفق هستند.

وی تصریح کرد: ما هم امروز می‌بینیم که طرف‌های تجاری ما در منطقه و جهان شرایط تاملشان با ما کاملا فرق کرده است. چرا که همه مشاهده و لمس می‌کنند که آن جنایتکار و شرور بزرگ و آن کسی که هر روز مردم را آزار می‌داد رفته و شرایط متفاوت شده است. اینکه ما چه زمانی بتوانیم مسائل خود را با دنیا حل و فصل کنیم بحث دوم است.

رییس جمهوری یادآور شد: امروز شرایط ما برای تحولات اقتصادی، کاملا با یکی دو ماه گذشته متفاوت است. خبرنگار‌های ما از هر وزیری که سوال کنند و بگویند شرایط امروز شما در تولید، اقتصاد، تحول، تجارت، فعالیت نسبت به یکی دو ماه پیش بهتر شده یا خیر، به شما پاسخ خواهند داد که امروز شرایط ما شرایط بهتری است.

روحانی با بیان اینکه امروز ما در تولید شرایط بهتری داریم، با اشاره به گزارش وزیر صمت از ما یک جلسه اقتصادی و فعال شدن کارخانه‌های لوازم خانگی در قم و اصفهان گفت: در این جلسه گفته شد چند مرکز تولید لوازم خانگی در قم و اصفهان کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کنند. این خیلی مهم است و تولید این کارخانه‌ها امسال نسبت به سال‌های گذشته دو برابر شده است.

وی تصریح کرد: درست است بنگاه‌هایی هم تعطیل شده و صدا و سیمای یا برخی رسانه‌های ما هم گاهی آن بنگاه‌های تعطیل شده را نشان می‌دهند. ممکن است یک بنگاهی هم تعطیل شده، ولی اینطرف را هم بگوییم که بنگاهی که از یک شیف به ۲ شیفت و ۳ شیفت رفته است.

رییس جمهوری بیان کرد: البته ما مشکلاتی هم داریم. همه باید دست به دست هم بدهیم و مشکلات را با هم باید حل کنیم. قرار نیست یک عده مشکل حل کنند و یک عده هم کنار بنشینند، چتکه بیاندازند و یا بدتر و به نفع دشمن هورا بکشند. چنین چیزی که نمی‌شود باید همه با هم کار کنیم این کشور مال همه ماست و در سرنوشت این کشور همه شریک هستیم

روحانی خاطرنشان کرد: اگر یک کالایی گران شود برای همه است و ارزان شود هم برای همه است، اگر ارزش پول ملی وبالا برود برای همه است، اگر تولید افزایش پیدا کند برای همه است، زیرساخت‌ها حرکت و پیشرفت کند برای همه است. همه با هم و در کنار هم هستیم.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در شرایط کرونا فضای مجازی به فضای تنفس برای مردم تبدیل شده است، ابراز داشت: در ماه‌هایی که ناچار بودیم به مردم بگوییم کسب و کار خود را تعطیل کنید، به بچه‌ها گفتیم مدرسه و دانشگاه نروید، اگر این فضای مجازی نبود، دانش‌آموزان و دانشجویان چه کار می‌کردند و چگونه درس می‌خواندند؟ مردم در این شرایط چگونه سرگرم می‌شدند؟

وی با تشکر از وزیر ارتباطات و وزیر سابق بیان کرد: آن‌ها کار بزرگی کردند. پهنای باند کار عظیم و بزرگی برای کشور است. کسی را برای پهنای باند نباید محاکمه کنند. این مسئله دستور من بوده است. اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید.

روحانی با بیان اینکه پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیکی، یادآور شد: پهنای باند یعنی از ثبت سفارش تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا و انبارها، همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد. کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر کسی را می‌خواهید برای مبارزه با فساد احضار کنید، باید مرا احضار کنید، نه اینکه وزیر مرا احضار کنید.

وی با بیان اینکه همه وزرا تلاش می‌کنند، عنوان کرد: فضای مجازی شغل و کسب و کار برای مردم درست کرده، آموزش درست کرده، معلم و خانواده و دانش‌آموز را به همدیگر مرتبط کرده است. البته مشکلاتی هم دارد که کسی منکر آن نیست. اگر وزیر راه ما جاده و اتوبان درست کرد و در آن تصادف شد، باید وزیر راه را احضار کرد؟ باید متخلف را دستگیر کرد. باید پلیس مراقبت کند. شما می‌خواهید وظایف پلیس و دوربین را به گردن وزیر راه بیندازید. وظایف راننده را برعهده وزیر راه بیندازید.

رئیس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: جاده و اتوبان باید باشد، اتومبیل هم باشد. نمی‌شود گفت، چون مرکب‌های دیگر هستند، اتومبیل نباشد. وقتی ماشین، ریل، هواپیما، قطار و اتومبیل می‌آوریم، تصادف و تخلف هم ممکن است. باید جلوی تخلف را گرفت. باید فرهنگ‌سازی کرد. کسی که پشت فرمان می‌نشیند، باید آموزش دیده باشد و سواد رانندگی داشته باشد، باید مراقبت کرد.

روحانی با بیان اینکه در فضای مجازی هم ممکن است مانند فضای حقیقی تخلف و دزدی کنند، گفت: ممکن است ایمان جوانان ما را هدف بگیرند. رها کردن فضای مجازی غلط است، بستن آن هم اشتباه است. اگر فضای مجازی نبود چگونه بیماران کرونایی را کنترل کنیم؟ اگر فضای مجازی نبود، چگونه جلوی شیوع کرونا را بگیریم؟ فضای مجازی در سلامت آموزش نشاط مردم کمک کرده است.

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است: * سختی های فراوانی بر مردم راهبران و رهبران در دوران طاغوت وارد شد اما هرجایی احساس می شد گشایشی نیست خداوند گشایش ایجاد می کرد. * ماجرای شبی که امام برای بار اول قرار بود به ایران بیاید شبیه شب عاشورا بود. * ابتدا قرار بود که امام روز 6 بهمن به کشور باز گردند. * به دلیل شرایط نامطمئن و ناامن، ایشان به حاضرین در نوفل لوشاتو گفتند که لازم نیست در این سفر حضور داشته باشید. * بعضی از بزرگان که نمیخواهم اسم بیاورم به امام گفتند به ایران نیا؛ زود است. این ماجرا مثل داستان حضرت ابراهیم بود که به او گفتند داخل آتش نرو.

* خداوند همه رادیو تلویزیون های دنیا را در اختیار امام (ره) قرار داد. * تا روزی که در حکومت جمهوری اسلامی همه کاره رای مردم است، ما شکست نمی‌خوریم. * اگر در رای مردم اما و اگر ایجاد کردیم و گفتیم مهم نیست پای صندوق ۵۰ درصد یا ۸۰ درصد باشند، ممکن است این لطف خدا را از دست بدهیم البته ان‌شاالله که این مسئله پیش نمی‌آید. * غیر از چند کشور کوچولو همه به آمریکا می گویند به تعهدات برگرد.

* ما صبر کردیم؛ صبر جمیل. * ما طلبکاریم نه اروپا. * جنگ اقتصادی دشمن شکست خورده و در مسیر پایان است. * اروپایی وعده دادند و عمل نکردند. * شما به تعهدات بازگردید؛ ساعت بعد ما هم به تعهدات باز می‌گردیم. * شرایط بین المللی ما با یکی دو ماه قبل کاملا متفاوت است. * فعالیت های اقتصادی بهتر شده است. * کارخانه ها سه شیفت کار می کنند.

* بله؛ برخی بنگاه ها تعطیل شده و صدا و سیما هم نشان می دهد.

* اینکه نمی شود برخی از مشکلات چرتکه بندازند و هورا بکشند؛ همه باهمیم. * هر کس از دولت انتقاد کند آزاد است. * برخی منتقدان دولت هم آزادند هم مصونیت دارند هم گاهی اوقات تشویق می شوند. * حامیان دولت گاهی نه آزادی دارند نه مصونیتشان معلوم است. * هر وقت از گمرگ پرسیدم چقدر کالا ذخیره داریم؟ همیشه آمار یکی بوده است. * از گمرک سنتی درامده ایم. * فضای مجازی برای مردم فضای تنفس در شرایط کرونا ایجاد کرده است. * اگر فضای مجازی نبود دانش آموزان و دانشجویان چه طور درس می خواندند. * از وزیر ارتباطات و وزیر قبلی تشکر می کنم اینها و وزیر قبلی، کار بزرگی کردند. * افزایش پهنای باند دستور من بود. * کسی نباید وزیر ارتباطات را محاکمه کند.

* اگر میخواهید کسی را محاکمه کنید، من را محاکمه کنید. * پهنای باند یعنی مبارزه با فساد. * اگر میخواهید کسی را در رابطه با مبارزه با فسار احضار کنید، من را باید احضار کنید. * فضای مجازی برای مردم شغل و آموزش درست کرده است البته مشکلاتی هم دارد و کسی منکر آن نیست. * اگر وزیر راه جاده و اتوبان درست کرده و تصادف می شود وزیر راه را باید بگیرید این درست است؟ * پلیس باید مراقبت کند وظیفه دوربین و پلیس را بر گردن وزیر راه نمی اندازند. * خواهش می کنم در این 6 ماه باقیمانده از دولت، بگذارید ما کار کنیم.

* در این 6 ماه آخر بگذارید کارهای نیمه تمام را تمام کنیم. * هر کس از دولت انتقاد کند آزاد است؛ برخی منتقدان دولت هم آزادند هم مصونیت دارند هم گاهی اوقات تشویق می شوند. * حامیان دولت گاهی نه آزادی دارند نه مصونیتشان معلوم است. * وزیر ما وقت ندارد در میان 3 قوه راه برود. وزیر بین قوا نداریم. * بررسی بودجه در مجلس اگر همینطور بخواهد جلو برود به مشکلاتی برخورد می کنیم که امیدوارم اینطور نشود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما