کد خبر: 610152
تاریخ انتشار :

ولایتی: روابط دو کشور ایران و عراق بیش از پیش توسعه خواهد یافت

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل امروز (یکشنبه 12 بهمن‌ماه) با «هنیس پلاس خارت» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

ولایتی در این دیدار با تاکید بر ضرورت عدم دخالت بیگانگان و کشورهای خارجی در امور داخلی عراق، گفت: مردم و دولت بزرگ عراق در تعیین سرنوشت خود نقش مستقیم دارند چرا که مردم این کشور دارای فرهنگ عمیق و ریشه‌داری هستند و روابط ما با عراق بسیار وسیع، عمیق و برادرانه است.

وی به نقش و جایگاه مهم مرجعیت در عراق اشاره کرد و افزود: این انتخابات برای عراق بسیار سرنوشت ساز خواهد بود و انشالله دولت و ملت عراق آینده بسیار روشنی خواهند داشت. جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه کمک و همکاری با کشور دوست و برادر عراق است و همانطور که در گذشته نیز همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده‌ایم و ایران در مبارزه با داعش نقش بسیار مهمی ایفا کرد و سردار شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس جان خود را به عنوان شهدای مقاومت در مبارزه با تروریسم و داعش اهدا کردند‌ و به شهادت رساندن این دو شهید بزرگ اقدام اشتباه و تروریستی از طرف آمریکا بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: بی تردید انتخابات عراق انتخابات خوبی خواهد بود و مردم عراق می‌توانند با توجه به ظرفیت های ارزشمندی که در این کشور دارند و نقش مهم مرجعیت بر مشکلات غلبه کنند و نسبت به آینده عراق بسیار خوش بین هستیم و روابط دو کشور ایران و عراق بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

«پلاس خارت» هم در این دیدار بر حفظ اتحاد و یکپارچگی عراق و اجرای انتخابات آزاد در این کشور تأکید کرد و گفت:وضعیت عراق نسبت به گذشته بهتر شده است و این کشور دارای پتانسیل خوبی از نظر اقتصادی، فرهنگی و تاریخی در میان کشورهای منطقه است و باید از همه این ظرفیت ها استفاده شود.

وی با اشاره به نقش مردم عراق و مرجعیت این کشور بر ایجاد اتحاد، یکپارچگی و برگزاری انتخابات آزاد و خوب در عراق تأکید کرد.

در این دیدار در خصوص مسایل منطقه ای نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما